Երևանն ու Բաքուն Վաշինգտոնում բանակցությունների ժամանակ նեղացրել են չլուծված հարցերի շրջանակը․ Մեթյու Միլլեր 07/13/2023   11:44  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարներ Արարատ Միրզոյանը և Ջեյհուն Բայրամովը Վաշինգտոնում տեղի ունեցած վերջին հանդիպման ժամանակ բավական նեղացրել են այն հարցերի շրջանակը, որոնք դեռ մնում են չլուծված։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակ Մեթյու Միլլերը։
«Երբ ասում ենք, որ (խմբ․՝ խաղաղությունը) մոտ է, նկատի ունենք, որ նրանք զգալի առաջընթաց են գրանցել մի շարք հարցերի շուրջ։ Նույնիսկ վերջին հանդիպման ժամանակ նրանք նեղացրել են այն հարցերի շրջանակը, որոնք մնում են չլուծված։ Այնպես որ, մենք կարծում ենք, որ հաշվի առնելով լուծման ենթակա խնդիրների թվի նվազումը՝ համաձայնությունը մոտ է», - ասել է Մեթյու Միլլերը։
Դիվանագետը շեշտել է, որ խաղաղության համաձայնագրի հասնելու համար երկու կողմերն էլ պետք է փոխզիջման պատրաստակամություն ունենան։
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավարների միջև հաջորդ բանակցություններին, Միլլերը նշել է, որ առայժմ նման հանդիպում պլանավորված չէ։
11:35 13/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀույս ունեմ, որ հուլիսի 15-ին կայանալիք հանդիպման ընթացքում առաջընթաց կարձանագրվի խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցություններում․ Փաշինյան
08:20 25/05/2023  |  ՄամուլՄիայն Ալիևը, Նիկոլ Փաշինյանը և մի քանի հոգի են այդպես կարծում․«Հրապարակ»
08:16 25/05/2023  |  ՄամուլԻ՞նչ սպասել մոսկովյան հանդիպումից․ «Հրապարակ»
16:39 12/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ԱԳՆ-ն ուղիղ չի պատասխանում՝ արդյո՞ք բանակցություններում քննարկվում է Ղարաբաղը Ադրբեջանի կազմում ճանաչելը

Ереван и Баку на переговорах в Вашингтоне сузили круг неразрешенных вопросов - Госдеп 07/13/2023   13:20  |  Лента новостей
На последней встрече, состоявшейся в Вашингтоне, министры иностранных дел Армении и Азербайджана Арарат Мирзоян и Джейхун Байрамов сузили круг вопросов, которые до сих пор остаются неразрешенными. Об этом, как передает «Арменпресс», заявил пресс-секретарь Госдепартамента США Мэтью Миллер.
«Когда мы говорим, что (мир, - ред.) близок, мы имеем в виду, что они добились значительного прогресса по ряду вопросов. Еще во время последней встречи они сузили круг вопросов, которые остаются нерешенными. Поэтому нам кажется, что с учетом сокращения количества нерешенных вопросов согласие становится ближе», - пояснил Мэтью Миллер.
Дипломат подчеркнул, что для достижения мирного соглашения обе стороны должны быть готовы к компромиссам.
Что касается следующих переговоров глав МИД Армении и Азербайджана, Миллер отметил, что пока такая встреча не планируется.