Դատարանն արձանագրել է՝ Գագիկ Մելքոնյանը զրպարտել է Վանեցյանին 07/13/2023 11:38 | Մեկնաբանություն
Երևանի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քաղաքացիական դատարանը Գագիկ Մելքոնյանի դեմ իմ հայցադիմումի գործով կայացրել է որոշում, որի մասին ցանկանում եմ կիսվել հանրության, առաջին հերթին՝ իմ այն ընկերների հետ, ովքեր 44-օրյա պատերազմի ժամանակ կամավորագրվել էին «Հայրենիք» ջոկատին։ Այս մասին ֆեյսբուքում գրել է Արթուր Վանեցյանը.
Դեռ 2021 թ. Գագիկ Մելքոնյանն Հանրային հեռուստաընկերության եթերում իմ և իմ ընկերների պատիվն ու արժանապատվությունն արատավորող մի շարք հայտարարություններ էր արել, այդ թվում՝ մեզ մեղադրել էր ռազմի դաշտից փախուստի մեջ։
Դատարանն այս կապակցությամբ որոշել է, որ Մելքոնյանը պետք է «Հ1» հեռուստաալիքով՝ ուղիղ եթերի միջոցով՝ հանդես գա հերքման տեքստով։ Դատարանի վճռով նա պարտավոր է արտաբերել կոնկրետ տեքստ՝ հայտարարելով, որ իր կողմից տարածված տեղեկությունները «սուտ են և կեղծ, չեն համապատասխանում իրականությանը, դրանք ամբողջությամբ հանդիսացել են զրպարտություն»։
Գագիկ Մելքոնյանի և նմանատիպ մյուս զրպարտիչ հայտարարություններով փորձ է արվել ստվեր գցել իմ և ընկերներիս անձնվեր գործունեության ու բարի համբավի վրա, և չափազանց կարևոր է, որ այդ փաստն այլևս արձանագրված է նաև դատարանով։
ՀԳ. Դատարանը նաև վճռել է Գագիկ Մելքոնյանից հօգուտ ինձ բռնագանձել 500 000 (հինգ հարյուր հազար) ՀՀ դրամ՝ որպես զրպարտության համար փոխհատուցման գումար։ Հասկանալի է, որ մեր խնդիրը ճմարտությունն արձանագրելն էր, այլ ոչ թե ֆինանսական փոխհատուցումը։ Ուստի ստացված գումարը կհատկացվի բարեգործական նպատակների։

Ванецян выиграл иск против депутата от партии Пашиняна: суд признал заявления Гагика Мелконяна фейковыми 07/13/2023   12:18  |  Комментарий
Гражданский суд общей юрисдикции Еревана вынес решение по иску лидера партии "Отечество", экс-главы Службы национальной безопасности Армении Артура Ванецяна к депутату НС РА от правящей фракции "Гражданский договор" Гагику Мелконяну.
Ванецян на своей странице в Facebook поделился подробностями решения с общественностью и в первую очередь с друзьями, которые во время 44-дневной войны записались добровольцами в отряд "Отечество".
Он сообщил, что еще в 2021 году Гагик Мелконян в эфире Общественного телевидения сделал ряд заявлений, порочащих его честь и достоинство, а также честь и достоинство его товарищей, в том числе обвинил их в бегстве с поля боя.
Ванецян сообщил, что в этой связи суд постановил, что Мелконян должен в прямом эфире Общественного телевидения выступить с опровержением. По решению суда он обязан произнести конкретный текст, заявив, что "распространенные им сведения - ложь и фейк, они не соответствуют действительности и являются абсолютной клеветой".
"Клеветническими высказываниями Гагика Мелконяна и ему подобных была предпринята попытка бросить тень на мою деятельность и самоотверженную  деятельность моих друзей и добрую репутацию, и крайне важно, что этот факт отныне зафиксирован и судом", - написал Ванецян.
Он сообщил, что суд постановил взыскать с Гагика Мелконяна в его пользу 500 тыс. драмов в качестве возмещения морального ущерба.
"Понятно, что нашей задачей было добиться констатации правды, а не денежной компенсации, поэтому полученная сумма будет выделена на благотворительные цели", - написал Ванецян.