Բանակցային գործընթացում առկա են բազմաթիվ խնդիրներ, որոնք դեռևս չեն գտել իրենց լուծումները. Արմեն Գրիգորյան 07/12/2023   12:42  |  Քաղաքական
Միացյալ Նահանգների ներգրավվածությունը տարածաշրջանում օգնում է ապահովել կայունություն, իսկ Երևանը չափազանց բարձր է գնահատում Վաշինգտոնի ջանքերը բանակցություններն առաջ մղելու հարցում: Ամերիկայի ձայնի» հայկական ծառայությունը տված հարցազրույցում ասել է ՀՀ ԱԽՔ Արմեն Գրիգորյանը։
«Իհարկե, կան խնդիրներ, որոնք դեռ լուծված չեն, բայց կարող եմ հստակ ասել, որ Երևանը հաստատակամ է խաղաղության օրակարգի հարցում և հետաքրքրված է, որ հնարավորինս արագ կայուն խաղաղության պայամանգիր կնքելու հնարավորութուն ստեղծվի, որովհետև տարածաշրջանում կայունությունն ու խաղաղությունը բնականաբար օգնելու է Հայաստանի սուվերենությանը, անկախությանը և պաշտպանելու է նաև Հայաստանի ժողովրդավարությունը»,- ասել է նա։
Ըստ Արմեն Գրիգորյանի՝ բանակցային գործընթացում առկա են բազմաթիվ խնդիրներ, որոնք դեռևս չեն գտել իրենց լուծումները: Ամենակարևոր խնդիրներից մեկն է, ըստ նրա, սահմանների հստակեցման հարցը 1975 թվականի ԽՍՀՄ Գլխավոր շտաբի քարտեզի հիման վրա: Քարտեզի վերաբերյալ դեռևս չկա վերջնական համաձայնություն, բայց այս ուղղությամբ աշխատանքները շարունակվում են, նշել է Գրիգորյանը: Բացի այդ, ըստ նրա, անհրաժեշտ է ստեղծել միջազգային մեխանիզմներ, որպեսզի «Ստեփանակերտն ու Բաքուն քննարկեն Լեռնային Ղարաբաղի հայերի անվտանգությունն ու իրավունքները»: Նա հույս է հայտնել, որ միջազգային հանրությունն ավելի մեծ ջանքեր կգործադրի այս ուղղությամբ:
16:41 20/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ-ԵՄ երկկողմ հարաբերությունները կայուն զարգացում են ապրում, որը ներառում է նաև անվտանգության ոլորտը. ՀՀ ԱԽ քարտուղար

Секретарь Совбеза Армении заявил о множестве нерешенных проблем в переговорах с Азербайджаном 07/12/2023   13:03  |  Лента новостей
Участие Соединенных Штатов в регионе способствует обеспечению стабильности, а Ереван весьма высоко оценивает усилия Вашингтона в вопросе продвижения переговоров. Об этом заявил секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян в интервью армянской службе "Голоса Америки".
"Конечно, есть проблемы, которые все еще не решены, но я могу четко заявить, что Ереван привержен повестке мира и заинтересован в  возможности скорейшего заключения прочного мирного договора, поскольку стабильность и мир в регионе, естественно, помогут суверенитету и независимости Армении, а также защитят демократию в стране", - заявил он.
По словам Григоряна, в переговорном процессе есть множество вопросов, которые пока не нашли своего решения.
Как отметил он, одним из важнейших вопросов является уточнение границ на основе карты Генерального штаба СССР 1975 года. "Окончательного согласования по карте пока нет, но работа в этом направлении продолжается", - отметил Григорян.
Кроме того, как указал он, необходимо создать международные механизмы, чтобы "Степанакерт и Баку смогли обсудить вопросы безопасности, а также права армян Нагорного Карабаха". Он выразил надежду, что международное сообщество приложит больше усилий в этом направлении.
16:28 06/07/2023  |  Лента новостейМИД РФ анонсировал визит Игоря Ховаева в Армению
11:46 06/07/2023  |  Лента новостейТекст мирного договора между Арменией и Азербайджаном не готов к подписанию - Пашинян