ԵՄ-ն Ադրբեջանին կրկին կոչ է արել ապահովել Լաչինի միջանցքով մարդկանց և ապրանքների անխոչընդոտ տեղաշարժը 07/12/2023   15:44  |  Մեկնաբանություն
Եվրոպական միությունը հաստատապես աջակցում է ԿԽՄԿ-ի գործողությունները` որպես Հարավային Կովկասում ներկա հիմնական մարդասիրական կազմակերպություն: «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկանում է ԵՄ-ի տարածած հաղորդագրությունից:
Հաղորդագրության մեջ շեշտվում է, որ ԿԽՄԿ-ն ապահովում է էական մարդասիրական աջակցություն և պաշտպանություն նրանց, ում այն անհրաժեշտ է՝ չեզոքության, անկախության և անաչառության մարդասիրական սկզբունքներին համահունչ։
«Լաչինի միջանցքի երկայնքով նրանց աշխատանքը բացառապես կենտրոնացած է եղել Ղարաբաղի հայ բնակչության համար անհրաժեշտ կարիքների և մարդասիրական օգնության ապահովման վրա: Ադրբեջանի իշխանությունների պարտականությունն է ապահովել պայմաններ, որը թույլ ԿԽՄԿ-ին՝ շարունակել իր գործունեությունը և կանխել հնարավոր հումանիտար ճգնաժամը:
ԵՄ-ն վճռականորեն աջակցում է ԿԽՄԿ-ի վճռորոշ դերի իրագործմանը տարածաշրջանում և վերահաստատում է իր կոչը Ադրբեջանին՝ ապահովելու Լաչինի միջանցքով մարդկանց և ապրանքների անխոչընդոտ տեղաշարժը»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:
11:00 12/07/2023  |  Միջազգային լրահոսԻսրայելի պաշտպանության նախարար Ադրբեջանում կքննարկի անվտանգությանը վերաբերող հարցեր
15:16 11/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԵՄ-ում Ադրբեջանի դեսպանը նախազգուշացում է ստացել Հայաստան այցելած ԵԽ պատգամավորների հասցեին սպառնալիքների համար
17:39 06/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԵՄ-ն ունի բավարար վստահության քվե նպաստելու ԼՂ-ում և Լաչինի միջանցքում ՄԱԿ-ի մանդատով ԵՄ առաքելությունների տեղակայմանը․ Նիդերլանդներում ՀՀ դեսպան

ЕС вновь призвал Азербайджан обеспечить беспрепятственное передвижение людей и товаров по Лачинскому коридору 07/12/2023 15:58 | Комментарий
Европейский Союз решительно поддерживает действия МККК как основной гуманитарной организации, присутствующей на Южном Кавказе. Об этом сообщает «Арменпресс» со ссылкой на заявление ЕС.
В нем подчеркивается, что МККК предоставляет необходимую гуманитарную помощь и защиту тем, кто в ней нуждается, в соответствии с гуманитарными принципами нейтралитета, независимости и беспристрастности.
«Их работа вдоль Лачинского коридора была сосредоточена исключительно на обеспечении основных потребностей и гуманитарной помощи армянскому населению Карабаха. Власти Азербайджана обязаны обеспечить условия, позволяющие МККК продолжать свою деятельность и предотвращать возможный гуманитарный кризис.
ЕС решительно поддерживает реализацию ключевой роли МККК в регионе и подтверждает свой призыв к Азербайджану обеспечить беспрепятственное передвижение людей и товаров по Лачинскому коридору», - говорится в заявлении.