Սերժ Սարգսյանի՝ ենթադրյալ ապօրինի գույքի բռնագանձման գործով վարույթը չկասեցվեց. Դատարանը մերժեց միջնորդությունը 07/12/2023   13:23  |  Դատական ռեպորտաժներ
ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանին, նրան փոխկապակցված անձանց պատկանող ենթադրյալ ապօրինի ծագման գույքի բռնագանձման վերաբերյալ գործը չի կասեցվի։ Հակակոռուպցիոն դատարանը՝ դատավոր Կարապետ Բադալյանի նախագահությամբ, մերժել է վարույթը կասեցնելու մասին փաստաբանների միջնորդությունը։
«Փաստինֆո»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ Հակակոռուպցիոն դատարանում այսօր շարունակվել է Սերժ Սարգսյանի և նրան փոխկապակցված անձանց ենթադրյալ ապօրինի գույքի բռնագանձման գործով դատական նիստը, որի մեկնարկին փաստաբանները միջնորդել են հետաձգել այն՝ պայմանավորված փաստաբանական համայնքի կողմից իրականացվող եռօրյա գործադուլով, ինչը, սակայն մերժվեց։
Փաստաբան Վահագն Գրիգորյանը միջնորդեց կասեցնել գործի վարույթը՝ մինչև «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման» օրենքի սահմանադրականության հարցով ՍԴ որոշումը։ Նշենք, որ ՍԴ-ն, խնդրահարույց նորմեր նկատելով, 2022թ հուլիսին կասեցրել էր վարույթը և խորհրդատվական կարծիք ստանալու համար դիմել էր Վենետիկի հանձնաժողովին։ Հանձնաժողովը խնդրահարույց համարել է հետադարձ ուժի կիրառումը՝ ուղիղ նշելով, որ այդքան հետ գնալը՝ մինչեւ 1991 թվականը հետ գնալը խնդրահարույց է, որովհետեւ շատ երկար ժամանակ է։ Կարծիքը ստանալուց հետո ՍԴ-ն դեռևս որոշում չի կայացրել, ըստ այդմ, Սերժ Սարգսյանի փաստաբանները գտնում են, որ վարույթը պետք է կասեցվի՝ մինչև ՍԴ որոշումը։ Փաստաբան Վահագն Գրիգորյանի պնդմամբ՝ եթե ՍԴ ներկայացված դիմումը հաղթահարում է ընդունելիության փուլը, նշանակում է, որ հնարավոր է, որ որևէ բան հակասահմանադրական ճանաչվի կամ ՍԴ-ի կողմից բացահայտվի սահմանադրական բովանդակությունը։ Գործով ապացուցման բեռը դեռևս բաշխված չէ, ըստ այդմ, հարց է առաջանում՝ ինչ ծավալով և ինչ ժամանակահատվածին վերաբերող գույքի վերաբերյալ պետք է բաշխվի։
Գործի կասեցման միջնորդության դեմ առարկեց դատախազը՝ նշելով, որ հիմնավորումները պատճառաբանված չեն։ Դատախազը նշեց, որ քանի դեռ ՍԴ-ի կողմից «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման» օրենքի որևէ դրույթ կասեցված չէ, գործում է օրենքի՝ Սահմանադրությանը համապատասխան լինելու կանխավարկածը, մինչդեռ, փաստաբան Վահագն Գրիգորյանի պնդմամբ՝ ՍԴ-ի կողմից օրենքի որևէ դրույթի կասեցումը պարտադիր պայման չէ՝ դատարանի կողմից գործի քննությունը կասեցնելու համար։ Դատարանը մերժեց միջնորդությունը։
Հաջորդ նիստը նշանակվել է օգոստոսի 30-ին, ժամը՝ 10.00-ին։
14:48 11/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՍերժ Սարգսյանը ցավակցություն է հայտնել Ռիչարդ Գ․ Հովհաննիսյանի մահվան կապակցությամբ
19:34 08/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՍերժ Սարգսյանը վկայականներ է հանձնել
15:37 08/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԹոռնիկիս՝ կրտսեր Սերժի հետ. Սերժ Սարգսյանը լուսանկար է հրապարակել
18:04 07/07/2023  |  ՔաղաքականՍեփական կաշին փրկելու նպատակով ուրիշներին զրպարտելը անբարոյականություն է. Սերժ Սարգսյանը՝ Փաշինյանին
17:27 07/07/2023  |  ՔաղաքականՎիճակը կարող է փոխվել, եթե փոխվեն բանակցողները. Սերժ Սարգսյան
14:04 02/07/2023Սերժ Սարգսյանը շատ հարցերի պետք է պատասխանի, բայց գլխավորներից մեկը նա է, թե ինչու՞ նա Արմեն Սարգսյանին նշանակեց նախագահ.Անի Կաղինյան
12:41 01/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՍերժ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել իր ծննդյան տարեդարձը շնորհավորողներին
20:54 30/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀիմա եկել է Ձեզանից տոկունություն և համբերություն սովորելու ժամանակը. Արմեն Աշոտյանը շնորհավորել է Սերժ Սարգսյանին

Суд отклонил ходатайство адвокатов Сержа Саргсяна по делу о конфискации предполагаемого незаконного имущества 07/12/2023 13:56 | Судебный репортаж
Дело о конфискации предполагаемого незаконного имущества, принадлежащего третьему президенту РА Сержу Саргсяну и аффилированным с ним лицам, не будет приостановлено. Антикоррупционный суд под председательством судьи Карапета Бадаляна отклонил ходатайство адвокатов о приостановлении производства по делу.
Как передает корреспондент "ФактИнфо", в Антикоррупционном суде сегодня продолжались слушания по делу о конфискации предполагаемого незаконного имущества, принадлежащего третьему президенту РА Сержу Саргсяну и аффилированным с ним лицам. В начале судебного заседания защита попросила отложить слушания ввиду трехдневной забастовки, проводимой адвокатским сообществом. Суд, однако, отклонил ходатайство.
Адвокат Ваагн Григорян ходатайствовал приостановить производство по делу до вынесения КС решения по вопросу конституционности закона "О конфискации имущества незаконного происхождения". Отметим, что КС, усмотрев проблемные нормы, в июле 2022 года приостановил производство и обратился к Венецианской комиссии за консультативным заключением. Комиссия сочла проблемной применение обратной силы вплоть до 1991 года. После получения заключения КС еще не вынес решения. Исходя из этого, адвокаты Сержа Саргсяна считают, что производство должно быть приостановлено до вынесения КС решения. По утверждению адвоката Ваагна Григоряна, если поданное в КС заявление преодолевает этап приема, то это означает, что, возможно, что-то будет объявлено неконституционным или КС раскроет конституционное содержание. Бремя доказывания по делу еще не распределено, соответственно, возникает вопрос, в каком объеме и в отношении имущества какого периода должно быть распределено.
Против приостановления производства по делу возразил прокурор, указав на необоснованность приводимых доводов. Как отметил прокурор, до тех пор, пока КС не приостановил какой-либо из пунктов закона "О конфискации имущества незаконного происхождения", действует презумпция соответствия закону, Конституции.
Между тем адвокат Ваагн Григорян подчеркнул, что приостановка Конституционным судом какого-либо положения закона не является обязательным условием для приостановления судом рассмотрения дела. Суд отклонил ходатайство. Следующее заседания назначено на 30 августа.