Ռուս խաղաղապահների մասով՝ Ստեփանակերտում ակնկալիքները չեն արդարանում. Արմեն Գրիգորյան 07/12/2023   13:52  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Ռուս խաղաղապահների մասով՝ Ստեփանակերտում այն ակնկալիքները, որոնք եղել են, չեն արդարանում»: «Ամերիկայի ձայնի» հայկական ծառայությունը տված հարցազրույցում ասել է ՀՀ ԱԽՔ Արմեն Գրիգորյանը՝ նշելով, որ Լաչինի միջանցքի փակ լինելը շատ լուրջ հիմնախնդիր է:
«Նոյեմբերի 9-ով [եռակողմ հայտարարությամբ] Ադրբեջանի որևէ ներկայություն չէր նախատեսվում Լաչինի միջանցքում, և խաղաղապահների խնդիրն էր, որպեսզի Լաչինի միջանքով տեղի ունենա ազատ տեղաշարժ: Այսօր այդ տեղաշարժը չկա, և մեր ակնկալիքն այն է, որ խաղաղապահներն իրականացնեն իրենց առաքելությունը ամբողջությամբ, և Լեռնային Ղարաբաղում ապրող մարդիկ չկանգնեն հումանիտար այսպիսի ճգնաժամի առաջ, որովհետև շարունակական ճգնաժամը խորանում է: Վերջին շրջանում միջանցքն ամբողջովին է փակ, նույնիսկ ապրաքնների տեղաշարժ չկա: Եվ սա բարդացնում է կյանքը հենց ԼՂ-ում: Ակնկալիքն այն է, որ այսպիսի ճգնաժամեր չլինեն: Հիմնական ակնկալիքն այն է, որ խաղաղապահները կարող լինեն իրենց մանդատի շրջանակում իրականացնեն այն գործառույթները՝ ասինքն ապահովեն ԼՂ-ում ապրող հայերի անվտանգությունը»,- հայտարարել է Արմեն Գրիգորյանը:
13:16 12/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԴժվար եմ պատկերացնում առանց միջազգային հանրության ներգրավման կոնֆլիկտի հաղթահարումը. Արմեն Գրիգորյան
12:42 12/07/2023  |  ՔաղաքականԲանակցային գործընթացում առկա են բազմաթիվ խնդիրներ, որոնք դեռևս չեն գտել իրենց լուծումները. Արմեն Գրիգորյան
16:41 20/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ-ԵՄ երկկողմ հարաբերությունները կայուն զարգացում են ապրում, որը ներառում է նաև անվտանգության ոլորտը. ՀՀ ԱԽ քարտուղար

Ожидания от российских миротворцев в Степанакерте не оправдываются – Армен Григорян 07/12/2023   14:16  |  Лента новостей
Ожидания по части, касающейся российских миротворцев в Степанакерте, не оправдываются. Об этом заявил секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян в интервью армянской службе «Голоса Америки».
Он отметил, что блокирование Лачинского коридора – это очень серьезная проблема.
"В трехстороннем заявлении от 9 ноября 2020 года не предусматривалось какого-либо присутствия Азербайджана в Лачинском коридоре. Задачей миротворцев было обеспечение свободного передвижения по данному коридору. Сегодня этого передвижения нет. Тем не менее мы  рассчитываем, что миротворцы выполнят свою миссию в полном объеме, и что люди, проживающие в Нагорном Карабахе, больше не столкнутся с таким гуманитарным кризисом. В последний период коридор полностью закрыт, даже товары не поступают. И это усложняет жизнь в Нагорном Карабахе. Мы ожидаем, что впредь таких кризисов не будет. Основное ожидание состоит в том, чтобы миротворцы  в рамках своего мандата были способны выполнять эти функции, то есть обеспечивать безопасность армян, проживающих в Нагорном Карабахе", - сказал Григорян.
16:58 11/07/2023  |  Лента новостейМеждународные структуры должны принять незамедлительные и жесткие меры в ответ на эту вопиющую разнузданность Азербайджана - Бабаян