ՀՀ-ն ակնկալում է միջազգային հանրության համապատասխան գործիքակազմի գործադրումը՝ Լաչինի միջանցքը բացելու ուղղությամբ. ՀՀ ԱԳՆ 07/12/2023   13:12  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արդեն 7 ամիս է, ինչ Լեռնային Ղարաբաղն արտաքին աշխարհի հետ կապող կյանքի ճանապարհը՝ Լաչինի միջանցքը, շարունակում է ապօրինաբար արգելափակված լինել Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից։ Այս մասին արձանագրվում է ՀՀ ԱԳՆ-ի հայտարարության մեջ։
Այս ամիսների ընթացքում Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շուրջ ծավալված բոլոր գործողությունները՝ կեղծ էկո-ակտիվիստների ցույցերից մինչև միջանցքում անցակետի տեղադրում և հանրահռչակված «պատժիչ» նպատակներով տեղաշարժի արգելափակում, ապացուցում են, որ այս քայլերը հստակորեն ծրագրված են ադրբեջանական իշխանությունների կողմից և միտված Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի համար կյանքի հետ անհամատեղելի պայմաններ ստեղծելուն և էթնիկ զտումների ենթարկելուն։
Ադրբեջանի կողմից իրականացվող այս գործողությունները ոչ միայն ուղղակիորեն հակասում են 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությանը, այլև բացահայտ արհամարհանք են քաղաքակիրթ հանրության՝ Լաչինի միջանցքի շրջափակումը վերացնելու կոչերին, տարբեր խորհրդարանների կողմից ընդունված բանաձևերին և ՄԱԿ-ի արդարադատության միջազգային դատարանի՝ փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի իրավաբանական պարտադիր ուժ ունեցող որոշումներին։ Հարկ ենք համարում ևս մեկ անգամ ընդգծել, որ Դատարանն իր վերջին որոշումով փաստեց, որ Ադրբեջանի պնդումները, թե վերջինս իրականացնում է Դատարանի փետրվարի 22-ի` Լաչինի միջանցքով անձանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների՝ երկու ուղղություններով անխափան տեղաշարժն ապահովելու վերաբերյալ որոշումը, աղերս չունեն իրականության հետ։
Հունիսի 15-ից ամբողջությամբ դադարեցվել է Լեռնային Ղարաբաղ սննդի մատակարարումը։ Եթե Լաչինի միջանցքի անխափան գործելու պարագայում Լեռնային Ղարաբաղը ստանում էր շուրջ 400 տոննա բեռ, իսկ դեկտեմբերի 12-ից հետո ռուսական խաղաղապահ զորախմբի միջոցով փոխադրվում էր դրանից տասնյակ անգամներով պակաս սնունդ, ապա այժմ Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությունը կանգնած է սովի մատնվելու իրական վտանգի առջև, քանի որ ցանկացած ապրանքի մատակարարում ի սպառ արգելվել է։ Նախօրեին ադրբեջանական լրատվամիջոցներում տարածված այն տեղեկությունները, որ փորձ է կատարվել տեղափոխել ծխախոտ և բջջային հեռախոսների մարտկոցներ, մի կողմից ցույց է տալիս Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության ճարահատ և արժանապատվությունը ոտնահարող իրավիճակը, մյուս կողմից ևս մեկ անգամ ապացուցում բեռների անխոչընդոտ տեղաշարժի չգործելու փաստը։
Նման իրավիճակում Հայաստանն ակնկալում է, որ միջազգային հանրությունը գործի կդնի համապատասխան գործիքակազմը՝ ի կատար ածելու Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի իրավաբանական պարտադիր ուժ ունեցող որոշումները՝ Լաչինի միջանցքը բացելու մասին: Սա անհրաժեշտ է Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար աղետը կանխելու և Ադրբեջանի վարած էթնիկ զտումների քաղաքականությունը կանգնեցնելու նպատակով։ Քաղաքակիրթ աշխարհը չի կարող և չպետք է հանդուրժի նման գործողությունները եւ Միջազգային դատարանի իրավական պարտադիր ուժ ունեցող որոշման արհամարհումը:
17:05 08/07/2023  |  ՔաղաքականԼաչինի միջանցքն ապաշրջափակելու համար ՀՀ-ն պետք է ռազմական գործողություններ ձեռնարկի. միջազգայնագետ (տեսանյութ)
08:22 08/07/2023  |  ՄամուլԼաչինի միջանցքը ձեր Նիկոլն է փակել․ «Հրապարակ»
07:38 08/07/2023  |  ՄամուլԻնչո՞ւ են «ոգևորվել» էկոհանցագործ երկրի «բնապահպանները»․ «Փաստ»
18:59 07/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԵվրախորհրդի պատվիրակությունն այցելել է Բերձորի միջանցքի սկզբնամաս
14:44 07/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀաագայի դատարանը վերահաստատել Լաչինի միջանցքով անխափան տեղաշարժը երաշխավորելու մասին Ադրբեջանին ուղղված պարտավորությունը
11:28 05/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԻ՞նչ կաներ Ադրբեջանը, եթե հայտնվեր շրջափակման մեջ. ԵԱՀԿ ԽՎ-ում Իսլանդիայի պատվիրակության ղեկավար

Армения ожидает, что международное сообщество задействует соответствующие инструменты для открытия Лачинского коридора - МИД 07/12/2023   16:46  |  Лента новостей
Министерство иностранных дел Армении выступило с заявлением о гуманитарной ситуации в Республике Арцах, которая уже 7 месяцев находится в незаконной блокаде со стороны Азербайджана.
В заявлении, которое приводит пресс-служба МИД РА, говорится:
"Уже 7 месяцев, как дорога жизни, связывавшая Нагорный Карабах с внешним миром, Лачинский коридор, незаконно заблокирована со стороны властей Азербайджана.
Все действия, предпринятые Азербайджаном вокруг Лачинского коридора в эти месяцы, от фейковых демонстраций "экоактивистов" до установки КПП в коридоре и блокирования движения в популяризированных "карательных" целях, доказывают, что эти шаги определенно спланированы властями Азербайджана и направлены на то, чтобы создать для народа Нагорного Карабаха несовместимые с жизнью условия и подвергнуть этническим чисткам.
Совершаемые Азербайджаном действия прямо противоречат не только положениям Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 г., но и призывам цивилизованного сообщества снять блокаду Лачинского коридора, резолюциям, принятым парламентами разных стран, и юридически обязывающим решениям Международного суда ООН от 22 февраля и 6 июля. Считаем необходимым еще раз подчеркнуть, что Суд в своем последнем решении констатировал, что утверждения Азербайджана о том, что он выполняет решение Суда от 22 февраля об обеспечении бесперебойного движения людей, транспортных средств и грузов в обоих направлениях через Лачинский коридор, не имеют ничего общего с реальностью.
В течение этих месяцев продолжает еще больше обостряться гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе, сложившийся в результате блокирования Лачинского коридора, который до сих пор сопровождается прекращением Азербайджаном газоснабжения и электроснабжения.
С 15 июня полностью прекращены поставки продовольствия в Нагорный Карабах. Если в случае бесперебойного функционирования Лачинского коридора Нагорный Карабах получал около 400 тонн грузов, после 12 декабря при посредничестве  российских миротворческих сил было доставлено в десятки раз меньше продовольствия, то сейчас население Нагорного Карабаха столкнулось с реальной угрозой голода, потому что любые поставки продуктов полностью запрещены. Распространенная вчера в азербайджанских СМИ информация о том, что была предпринята попытка провоза сигарет и аккумуляторов для мобильных телефонов, с одной стороны, свидетельствует об удручающем и ущемляющем достоинство положении народа Нагорного Карабаха,  а с другой стороны, еще раз доказывает тот факт, что беспрепятственная перевозка товаров не осуществляется.
Аналогичная ситуация сложилась и в сфере здравоохранения. Очевидна нехватка лекарственных средств, необходимых для оказания надлежащей медицинской помощи, в результате чего ряд уязвимых групп населения, нуждающихся в полноценной медицинской помощи, люди, страдающие онкологическими заболеваниями и сахарным диабетом, беременные женщины, малолетние дети сталкиваются с серьезными проблемами со здоровьем. Нагорном Карабахе уже растет смертность.
За этот период только несколько десятков пациентов и сопровождающих их лиц смогли доставить в Армению при посредничестве МККК для оказания неотложной медицинской помощи. Их заставляли проходить процедуры, оскорбляющие человеческое достоинство, снимали и использовали как инструмент азербайджанской пропагандистской машины для того, чтобы доказать, что якобы действует беспрепятственный проезд людей через Лачинский коридор.
С прискорбием приходится констатировать, что международному сообществу и международным гуманитарным организациям за эти месяцы не удалось обеспечить гуманитарный доступ в Нагорный Карабах для осуществления соответствующей миссии по установлению фактов и оказания гуманитарной помощи.
В такой ситуации Армения ожидает, что международное сообщество задействует соответствующие инструменты для приведения в исполнение юридически обязывающих решений Международного суда ООН от 22 февраля и 6 июля об открытии Лачинского коридора. Это необходимо для предотвращения гуманитарной катастрофы в Нагорном Карабахе и прекращения политики этнической чистки, проводимой Азербайджаном. Цивилизованный мир не может и не должен мириться с такими действиями и игнорированием юридически обязывающих решений Международного суда".