Ի՞նչ է անում Լաչինի միջանցքում ադրբեջանական անցակետը, որ հիմա էլ միջազգային մարդասիրական կազմակերպության մեքենաները ստուգեն․ անհապաղ կոշտ քայլեր պետք է ձեռնարկվեն․ Դավիթ Բաբայան 07/11/2023 16:09 | ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանի պահվածքը ևս մեկ անգամ փաստում է, որ միջազգային հանրությունն անողնաշար ու անատամ է։ Կրկին արգելելով Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի մեքենաների տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով՝ Ադրբեջանը կոպտորեն ոտնահարում է միջազգային մարդասիրական իրավունքը և ծաղր ու ծանակի ենթարկում ողջ միջազգային հանրությանն ու համամարդկային իրավունքների պահպանման համար ստեղծված միջազգային կառույցներին։ Մեկնաբանելով ԿԽՄԿ-ին հիմա էլ մաքսանենգության մեջ մեղադրելու և այդ պատրվակով միջազգային այդ կառույցի մեքենաների տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով արգելելու՝ Ադրբեջանի հերթական սանձարձակ քայլը՝ «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց Արցախի նախագահի հատուկ հանձնարարությունների գծով ներկայացուցիչ Դավիթ Բաբայանը։
«Ուղղակի աբսուրդ է, զավեշտ այդ երկրի հայտարարությունը (նկատի ունի Ադրբեջանին,-խմբ․), թե, իբր Կարմիր Խաչի մեքենաներով մաքսանենգ ապրանք են փորձել տեղափոխել Արցախ։ Ըստ նրանց՝ մարդը, որ իր անձնական օգտագործման համար մի երկու տուփ ծխախոտ է տանում տոտալ շրջափակման մեջ գտնվող Արցախ, որտեղ մեկ ամիս է՝ որևէ հումանիտար բեռ չի մտել, որտեղ խանութները դատարկվել են, համարվում է «մաքսանենգությո՞ւն»։ Այս խայտառակությունը չէր լինի, եթե 2020թ․ չարաբաստիկ համաձայնագրի կետերն Ադրբեջանն անընդհատ չոտնահարեր։ Ու առհասարակ, ի՞նչ գործ ունի Լաչինի միջանցքում ադրբեջանական անցակետը, որ մի հատ էլ ստուգեր ԿԽՄԿ-ի մեքենաները, ո՞վ է իրավունք տվել նրանց միջազգային մարդասիրական կազմակերպության մեքենաները ստուգել»,-վրդովմունք է հայտնում Բաբայանը։
Թե՛ ԿԽՄԿ-ի, թե՛ միջազգային տարբեր կառույցերից անհապաղ ու կոշտ քայլեր պետք է հետևեն Ադրբեջանի այս սանձարձակությանը։ Հայտարարություններն ու զուտ արձագանքներն արդեն, ըստ Բաբայանի, որևէ արդյունք չեն տալու և ծայրահեղ իրավիճակը չեն փոխելու։ Միայն միջազգային հանրության պատժիչ գործողություններով, Բաբայանի համոզմամբ, հնարավոր կլինի սանձել Ադրբեջանին։
«Տարբեր մեթոդներ, գործիքներ կան, որոնք միաջզգային հանրությունը կարող է կիրառել Ադրբեջանի նկատմամբ։ Որպես օրինակ՝ կարող է փակվել ԿԽՄԿ-ի Ադրբեջանի գրասենյակը։ Առաջնահերթ Հայաստանի Հանրապետությունը պետք է գործի դնի դիվանագիտական բոլոր խողովակներն ու լծակները։ Ինչպես տեսնում ենք, միաջզգային կազմակերպությունն անգամ համամարդկային իրավունքները չի կարողանում պաշտպանել, հետևաբար՝ եթե մենք մեր իրավունքները չպաշտպանենք, ուրիշ ոչ մեկը չի պաշտպանելու։ Դա կասկածից վեր է»,-շեշտեց Բաբայանը։
Այն, որ հորինված պատճառաբանությունն Ադրբեջանի համար ընդամենը պատրվակ էր՝ արցախցիների վրա ճնշումը մեծացնելու, պաշարումն է՛լ ավելի անտանելի դարձնելու համար, մեր զրուցակիցը չի էլ կասկածում։
Չբացառելով անպատժելիության պայմաններում Ադրբեջանի՝ է՛լ ավելի հեռուն գնալու և ապօրինի տեղադրված անցակետն մաքսակետի վերածելու հավանականությունը, Բաբայանը կրկին շեշտեց՝ անհապաղ ճնշումներ պետք է գործադրվեն Ադրբեջանի վրա։

Международные структуры должны принять незамедлительные и жесткие меры в ответ на эту вопиющую разнузданность Азербайджана - Бабаян 07/11/2023   16:58  |  Лента новостей
Поведение Азербайджана еще раз свидетельствует о бесхребетности и беззубости международного сообщества. Вновь запрещая движение транспортных средств Международного Комитета Красного Креста через Лачинский коридор, Азербайджан грубо нарушает международное гуманитарное право и глумится и izdewaetsq над всем международным сообществом и международными структурами, созданными в том числе и для защиты универсальных прав человека. Об этом в беседе с "ФактИнфо" заявил представитель президента Арцаха по особым поручениям Давид Бабаян, комментируя очередной оголтелый шаг Азербайджана, на сей раз обвинившего МККК в "контрабанде" и под этим предлогом запретившего передвижение автомобилей международной организации по Лачинскому коридору.
"Заявление этой страны(Азербайджана – прим.ред.) о "контрабандном" провозе на автомобилях Красного Креста товаров в Арцах – просто абсурд, смех, да и только. По их мнению, провоз двух пачек сигарет для личного пользования в оказавшийся в тотальной блокаде Арцах, куда уже месяц не поступало какого-либо гуманитарного груза, где прилавки магазинов полностью опустели, считается контрабандой?! Этого позора не было бы, если бы Азербайджан постоянно не попирал пункты злосчастного соглашения от 2020 года. И вообще, что делает в Лачинском коридоре азербайджанский КПП, чтобы еще и проверять машины МККК. Кто дал им право досматривать автомобили международной гуманитарной организации?!" - возмутился Бабаян.
И МККК, и различные международные структуры должны принять незамедлительные и жесткие меры в ответ на эту вопиющую  разнузданность Азербайджана. По словам Бабаяна, заявления не возымеют каких-либо результатов и не изменят критическую ситуацию. По убеждению Бабаяна, только при помощи принятых международным сообществом карательных мер удастся обуздать Азербайджан.
"Есть различные методы и инструменты, которые международное сообщество может применить к Азербайджану. Например, представительство МККК в Азербайджане может закрыться. В первую очередь Республика Армения должна задействовать все дипломатические каналы и рычаги. Как видим, международная организация не в состоянии защитить даже универсальные права, поэтому если мы не защитим свои права, то никто другой не защитит. Это вне всяких сомнений", - подчеркнул Бабаян.
Собеседник агентства и не сомневается, что надуманная аргументация была для Азербайджана лишь предлогом, чтобы усилить давление на народ Арцаха и сделать осаду еще более невыносимой.
Не исключая вероятности того, что в условиях безнаказанности Азербайджан пойдет еще дальше и превратит незаконно установленный КПП в таможенный пункт, Бабаян еще раз подчеркнул необходимость немедленного оказания давления на Азербайджан.
16:15 11/07/2023  |  ПолитикаБаку добивается вывода офиса МККК из Арцаха, сегодняшний шаг является частью подлой политики Азербайджана - омбудсмен