ԵՄ-ում Ադրբեջանի դեսպանը նախազգուշացում է ստացել Հայաստան այցելած ԵԽ պատգամավորների հասցեին սպառնալիքների համար 07/11/2023   15:16  |  ԼՐԱՀՈՍ
Եվրոպական խորհրդարանի նախագահ Ռոբերտա Մեցոլայի և Եվրոպական Միության արտաքին հարաբերությունների գծով բարձր հանձնակատար Ժոզեպ Բորելի գրասենյակները դատապարտել և անընդունելի են որակել ԵՄ-ում Ադրբեջանի դեսպան Վագիֆ Սադիքովի պահվածքը, ով սպառնալիքներ է հնչեցրել Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորների հասցեին, որոնք այցելել էին Հայաստան և տեղում ծանոթացել Ադրբեջանի հետ սահմանին տիրող իրավիճակին։ Վագիֆ Սադիքովը «Թվիթեր»-ում ԵԽ պատգամավորների հասցեին արված սպառնալից գրառման համար կանչվել է Արտաքին կապերի եվրոպական ծառայություն։
Հիշեցնենք, որ Եվրոպական խորհրդարանի պատվիրակության՝ Հայաստան կատարած այցի վերաբերյալ Սադիքովը գրառում էր արել «Թվիթեր»-ում՝ սպառնալիքներ հնչեցնելով ԵԽ պատգամավորների հասցեին։ Նա տեղադրել էր ադրբեջանական արտադրության դիպուկահար հրացանի պատկեր և նկարագրություն՝ հետևյալ մակագրությամբ. ««Նրանք գիտեն, թե ինչ են անում պաշտպանվելու համար։ Ադրբեջանում արտադրված «Իստիգլալ ԻՍՏ-14.5» դիպուկահար հրացանն ունի մոտ 3000 մետր կրակի արդյունավետ հեռահարություն։ Հեռո՛ւ մնացեք Ադրբեջանի պետական սահմանից…»։
Թեմային անդրադարձել էր OC Media լրատվական հարթակը՝ մեջբերելով ԵՄ խոսնակի և Հայաստան այցելած պատվիրակության ղեկավար, ԵԽ պատգամավոր Նատալի Լուազոյի արձագանքները Սադիքովի գրառմանը։ Եվրոպական Միության խոսնակն ընդգծել էր, որ դատապարտում են նման պահվածքը, որը հարիր չէ ԵՄ-ում հավատարմագրված դեսպանին։
Ադրբեջանի դեսպանի սպառնալից գրառմանն անդրադարձել է նաև Euobserver-ը, որը զրուցել է Եվրախորհրդարանի անվտանգության և պաշտպանության ենթահանձնաժողովի պատգամավոր Նատալի Լուազոյի հետ, ով ղեկավարել էր Հայաստան այցելած ԵԽ պատվիրակությունը։
Լուազոն հայտնել է, որ Սադիքովի գրառման վերաբերյալ նամակներ է հղել Եվրոպական խորհրդարանի նախագահին և ԵՄ արտաքին հարաբերությունների գծով բարձր հանձնակատար Ժոզեպ Բորելին։ Եվրոպական խորհրդարանի նախագահ Ռոբերտա Մեցոլայի մամուլի խոսնակը պատասխանել է, որ Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորների հասցեին ուղղված ցանկացած սպառնալիք անընդունելի է։ «Մենք ուսումնասիրում ենք այս հարցը»,- ասել է Մեցոլայի խոսնակը։
ժոզեպ Բորելի գրասենյակից նշել են, որ Արտաքին կապերի Եվրոպական ծառայությունն այդ գրառման հետ կապված կանչել է Ադրբեջանի դեսպանին և նրան հստակ ասել, որ ակնկալում են, որ դա վերջին անգամը կլինի, երբ ադրբեջանական դիվանագիտության կողմից նման անհարգալից վերաբերմունք կդրսևորվի ԵՄ-ի ինստիտուտների և դրանց ներկայացուցիչների նկատմամբ։
Նատալի Լուազոն հավելել է, որ ԵՄ-ում Ադրբեջանի դեսպանի սպառնալից ու վիրավորական գրառումը միակը չէ Հայաստան այցելած ԵԽ պատգամավորների հասցեին՝ հստակեցնելով, որ ադրբեջանցի այլ պաշտոնյաներ էլ նրանց կոռումպացված են անվանել։ Լուազոն ընդսգծել է, որ անձամբ Ադրբեջանի նախագահն էլ նման հռետորաբանություն է օգտագործում։
Հիշեցնենք, որ Սադիքովը մեկնաբանություն էր թողել նաև Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Անի Բադալյանի գրառման տակ, ով Թվիթերում հայտնել  էր Եվրախորհրդարանի պատգամավորների այցի մասին՝ մեջբերելով Ադրբեջանին ուղղված նրանց կոչն առ այն, որ Ադրբեջանը պետք է «անհապաղ հեռանա Հայաստանի տարածքից և հարգի իր միջազգային իրավական պարտավորությունները, այդ թվում՝ դադարեցնի Լաչինի միջանցքի անօրինական շրջափակումը»։
17:39 06/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԵՄ-ն ունի բավարար վստահության քվե նպաստելու ԼՂ-ում և Լաչինի միջանցքում ՄԱԿ-ի մանդատով ԵՄ առաքելությունների տեղակայմանը․ Նիդերլանդներում ՀՀ դեսպան
11:35 29/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԵՄ-ն դատապարտել է Ադրբեջանի դեսպանի կողմից ԵԽ պատգամավորներին ուղղված սպառնալիքը
19:53 26/06/2023  |  Միջազգային լրահոսԲորելը կոչ է արել ռազմավարություն մշակել՝ Ռուսաստանում անկայունության դեպքում
13:15 24/06/2023  |  Միջազգային լրահոսԵվրամիությունը Ռուսաստանում տեղի ունեցողը համարում է երկրի ներքին գործը
22:41 23/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՈրոշեցինք նամակ ուղղել ԵՄ նախագահ Շառլ Միշելին, որը կստորագրեն ԵՄ-ում բնակվող և հարկեր վճարող հայերը.Կարեն Վրթանեսյան

Послу Азербайджана в ЕС сделано предупреждение за угрозы в адрес депутатов Европарламента, посетивших Армению 07/11/2023   15:19  |  Лента новостей
Офисы председателя Европарламента Роберты Метсолы и Верховного представителя по иностранным делам и политике безопасности Европейского Союза Жозепа Борреля осудили поведение посла Азербайджана в ЕС Вагифа Садыгова, который озвучил угрозы в адрес членов Европарламента, посетивших Армению и ознакомившихся с ситуацией на границе с Азербайджаном, и назвали его неприемлемым, передает «Арменпресс».
Вагифа Садыгова вызвали в Европейскую службу внешних связей за комментарий с угрозами, сделанный им в Twitter в адрес депутатов Европарламента.
Напомним, что по поводу визита делегации Европарламента в Армению Садыгов разместил в Twitter пост с угрозами в их адрес. Он опубликовал изображение и описание снайперской винтовки азербайджанского производства со следующей подписью: «Они знают как защитить себя. Снайперская винтовка «Истиглал ИСТ-14,5» азербайджанского производства имеет эффективную дальность стрельбы около 3000 метров. Держитесь подальше от государственной границы Азербайджана... »
Этой темы коснулась информационная платформа OC Media, процитировав реакцию спикера ЕС и главы делегации, посетившей Армению, депутата СЕ Натали Луазо на комментарий Садыгова. Натали Луазо подчеркнула, что они осуждают такое поведение, которое не подобает послу, аккредитованному в ЕС.
На угрозы азербайджанского посла внимание обратил и Euobserver, который с Натали Луазо, возглавлявшей делегацию Европарламента.
Луазо сказала, что она направила письма председателю Европарламента и Верховному представителю ЕС  Жозепу Боррелю относительно комментария Садыгова. Пресс-секретарь председателя Европарламента Роберты Метсолы ответила, что любые угрозы в адрес депутатов Европарламента неприемлемы. «Мы рассматриваем этот вопрос», - сказал представитель Метсолы.
В офисе Жозепа Борреля отметили, что Европейская служба внешних связей в связи с этой записью вызвала посла Азербайджана и предупредила его, что ожидают, что это будет последний раз, когда азербайджанская дипломатия проявляет такое неуважительное отношение к институтам ЕС и их представителям.
Натали Луазо добавила, что угрожающий и оскорбительный комментарий посла Азербайджана в ЕС – не единственный в адрес депутатов, посетивших Армению, уточнив, что другие официальные лица Азербайджана назвали их коррумпированными. Луазо подчеркнула, что такую риторику использует сам президент Азербайджана.
Напомним, что Садыгов оставил комментарий и под записью пресс-секретаря МИД Армении Ани Бадалян, которая сообщила в Twitter о визите депутатов Европарламента, процитировав их обращение к Азербайджану, что Азербайджан должен «немедленно покинуть территорию Армении и уважать свои международно-правовые обязательства, включая прекращение незаконной блокады Лачинского коридора».