Որևէ մեկն ընդդիմության իրավունքը չի ոտնահարում. թող նոր թեկնածու առաջադրեն. Հակոբ Արշակյան 07/11/2023 14:40 | ԼՐԱՀՈՍ
Ընդդիմությունը հնարավորություն ունի նոր թեկնածուներ առաջադրելու։ Լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց ԱԺ փոխխոսնակ, «ՔՊ» խմբակցության պատգամավոր Հակոբ Արշակյանը՝ անդրադառնալով իշխող պատգամավորների քվեարկության արդյունքում ընդդիմադիր պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանին ՀՀ ԱԺ Մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի լիազորություններից զրկելու փաստին։
«Որևէ մեկն ընդդիմության իրավունքը չի ոտնահարում»,- ասաց նա։
Անդրադառնալով նախորդ հանձնաժողովներում ընդդիմության կողմից թեկնածու չառաջադրելու մասին դիտարկմանը՝ Արշակյան կարճ արձագանքեց՝ «թող առաջադրեին»։
Հիշեցնենք, որ իշխանական պատգամավորների 62 կողմ, 1 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ այսօր դադարեցվեցին Թ.Թովմասյանի լիազորությունները՝ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերի հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնում։ Հարցի քննարկմանն ու քվեարկությանն ընդդիմությունը չի մասնակցել։

Никто не попирает право оппозиции, пусть выдвигают нового кандидата – Аршакян о смещении Товмасян с должности главы комиссии 07/11/2023 14:50 | Лента новостей
Оппозиция имеет право выдвинуть нового кандидата. Об этом в беседе с журналистами заявил вице-спикер парламента Армении, депутат от правящей силы «Гражданский договор» Акоп Аршакян, комментируя факт смещения оппозиционного депутата Тагуи Товмасян с должности председателя постоянной комиссии НС РА по защите прав человека и общественным вопросам.
Напомним, сегодня были прекращены полномочия Тагуи Товмасян на посту председателя постоянной комиссии НС Армении по защите прав человека и общественным вопросам. За отстранение Товмасян от должности главы комиссии проголосовали 62 депутата от правящей силы, против – 1. Оппозиция в обсуждении и голосовании не участвовала.