Վարչապետին է ներկայացվել Կոտայքի մարզպետարանի 2022թ. գործունեության հաշվետվությունն ու ընթացիկ տարում իրականացվող ծրագրերը 07/10/2023   13:02  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր աշխատանքային այցով մեկնել է Կոտայքի մարզ:  Հրազդան քաղաքում կայացած խորհրդակցության ժամանակ վարչապետին ներկայացվել է մարզպետարանի 2022թ. գործունեության հաշվետվությունն ու ընթացիկ տարում իրականացվող ծրագրերի ընթացքը:
Խորհրդակցությանը մասնակցել են Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը, Պետական վերահսկողական ծառայության պետ Ռոմանոս Պետրոսյանը, Կոտայքի մարզպետ Ահարոն Սահակյանը և պաշտոնատար այլ անձինք:
Կառավարության ղեկավարին նախ զեկուցվել է մարզում իրականացված և ներկայումս ընթացքում գտնվող սուբվենցիոն ծրագրերի վերաբերյալ: Ըստ զեկույցի, 2018-2023թթ. 356 սուբվենցիոն ծրագրերն իրականացվել և իրականացվում են հետևյալ ոլորտներում՝ բնակավայրերի փողոցների կառուցում, նորոգում, բակերի սալարկում, ջրամատակարարման, ջրահեռացման և ոռոգման համակարգերի կառուցում, նորոգում, մանկապարտեզների վերանորոգում, կառուցում և վերակառուցում, հասարակական շենքերի, այգիների պուրակների կառուցում/բարեկարգում, բազմաբնակարան շենքերի ընդհանուր բաժնային սեփականության գույքի նորոգում, փողոցային լուսավորության համակարգերի կառուցում/նորոգում, բնակավայրերի գազիֆիկացում, մեքենասարքավորումների, տեխնիկայի  ձեռք բերում, գույքի ձեռք բերում /մանկապարտեզ, խաղահրապարակ, մշակույթի տուն/, վերականգնվող էներգետիկա, այդ թվում՝ արևային ֆոտովոլտային կայանների տեղադրում, խորքային հորերի հորատում, համայնքների գլխավոր հատակագծերի մշակում:
2022 թվականին հաստավել են 12 մլրդ դրամի սուբվենցիոն 60 ծրագրեր, որոնց աշխատանքների 80 տոկոսն ավարտվել է: 2023 թվականի համար հավանության է արժանացել  40 ծրագիր՝ 11 մլրդ 227 մլն դրամ արժեքով:
Վարչապետին նաև զեկուցվել են հաշվետու տարում քաղաքաշինության ոլորտում իրականացված աշխատանքների մասին: Ըստ այդմ՝ ինքնակամ շինությունների հայտնաբերման և կանխարգելման միջոցառումների շրջանակում 92 շինություն օրինականացվել է, 121-ը օրիանականացման փուլում է, իսկ 89-ը՝ կասեցվել է:
Հողօգտագործման մասով ներկայացվել է, որ հաշվետու տարում իրականացվել է 111,57 հա հողամասերի նպատակային նշանակության փոփոխություն, 15908,0 հա պետական սեփականություն հանդիսացող հողերի վարձակալություն, 282,36 հա հողերի աճուրդային եղանակով օտարում, 87,27 հա գյուղատնտեսական նշանակության հողամասերի փոփոխություն:
Վարչատարածքային բարեփոխումների շրջանակում իրականացվել է համայնքային ծառայության և տեղական ինքնակառավարման մարմինների անձնակազմի վերապատրաստում:
Ըստ 2022թ. համայնքների բյուջեների սեփական եկամուտների կատարողականի, գույքային հարկերն անշարժ գույքից կազմում է 1 մլրդ 377,9 մլն դրամ, գույքահարկը փոխադրամիջոցների համար՝ 1 մլրդ 829,4 մլն դրամ, տեղական տուրքերը՝ 313,3 մլն դրամ, պետական տուրքերը՝ 99,2 մլն դրամ, հողի և գույքի վարձավճարը՝ 275,8 մլն դրամ, աղբահանության վճարները՝ 550,5 մլն դրամ:
Վարչապետին զեկուցվել է նաև, որ ավարտական փուլում են գտնվում «Կոտայքի և Գեղարքունիքի մարզերի կոշտ կենցաղային թափոնների կառավարման ծրագրի» շրջանակում հանրապետությունում առաջին սանիտարական աղբավայրի շինարարական աշխատանքները: Նշվել է, որ շինաշխատանքների 90 տոկոսն արդեն իսկ ավարտվել են:
Տեղեկատվություն է ներկայացվել Քաղաքացիների սպասարկման գրասենյակների աշխատանքների մասին: Նշվել է, որ մարզի համայնքներում գործում են 9 ՔՍԳ-ներ, որոնք մատուցում են ծառայությունների շուրջ 22 տեսակ:
Կրթության ոլորտում իրականացված աշխատանքների մասով զեկուցվել է, որ հաշվետու տարում ուսուցիչների պարտադիր ատեստավորման շրջանակում ատեստավորվել է 789 ուսուցիչ, կամավոր ատեստավում է անցել 134 ուսուցիչ, 27 դպրոցում բացվել է «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիա, 88 դպրոցում 15 հազար 430 աշակերտի տրվել է դպրոցական սնունդ, 39 հազար 909 աշակերտ օգտվել է դպրոցական բաժանորդային համակարգից, մենթոր դպրոցների քանակը 3 է, հեռավար կրթությունից օգտվում է 2 դպրոց:
Պետական բյուջեի և դպրոցների միջոցներով իրականացվել են շինարարական աշխատանքներ Կաթնաղբյուրի հիմնական դպրոցում, Ջրառատի միջնակարգ դպրոցում, Հրազդանի N2 հիմնական դպրոցում,  Աբովյանի N2 հիմնական դպրոցում, Բջնիի  և Քանաքեռավանի միջնակարգ դպրոցներում, Աբովյանի N8 հիմնական դպրոցում:
Առողջապահության ոլորտում իրականացված աշխատանքների մասով զեկուցվել է, որ խնայողությունների հաշվին իրականացվել են շուրջ 53 մլն դրամի ծրագրեր: Մասնավորապես՝ Աբովյանի ծննդատան համար ձեռք են բերվել բժշկական սարքավորումներ, Աբովյանի բժշկական կենտրոնի համար ձեռք են բերվել բժշկական սարքավորումներ, իրականացվել են ախտաբանանատոմիական մասնաշենքի վերանորոգման աշխատանքներ, Չարենցավանի բժշկական կենտրոնի համար ձեռք են բերվել բժշկական սարքավորումներ, գույք, համակարգիչներ, վերանորոգվել է նկուղային հարկը, Նաիրի բժշկական կենտրոնի համար ձեռք են բերվել բժշկական սարքավորումներ, իրականացվել են ախտաբանանատոմիական մասնաշենքի վերանորոգման աշխատանքներ:
Սոցիալական ապահովության շրջանակում մարզում իրականացվել են մի շարք ծրագրեր՝ «1988-1992 թվականներին Ադրբեջանից բռնագաղթած` բնակարանի առաջնահերթ կարիք ունեցող անձանց մշտական օթևանով ապահովելու նպատակով բնակարանների գնման վկայագրերի /ԲԳՎ/ տրամադրման ծրագիրը» (68 շահառու ընտանիք), Ողջաբերդ սողանքային գոտում գտնվող բնակավայրի 5 ընտանիքի տրվել են բնակարանների գնման վկայագրեր, «Դպրոցականների ամառային հանգստի կազմակերպում» ծրագրով կազմակերպվել է 6 մանկապատանեկան ճամբար (զոհված ու վիրավոր ազատամարտիկների, աշխարհազորայինների և կարիքավոր ընտանիքների 3200 երեխա):
Գյուղատնտեսության ոլորտում իրականացված աշխատանքների մասով կառավարության ղեկավարին մանրամասներ են ներկայացվել վարելահողերի, արոտավայրերի, մշակաբույսերի, ջերմոցներում իրականացվող արտադրությունների մասին, նշվել է, որ մարզում առկա է 4535 հա պտղատու այգի, որից 878 հա-ն ինտենսիվ այգներ են: 155 հա-ն ունեն հակակարկտային ցանց, իսկ 376 հա-ն գործում է կաթիլային ոռոգմամբ: Նախորդ տարի մարզում պետական աջակցության ծրագրով հիմնվել է խելացի 4 անասնագոմ: Վարչապետին նաև մանրամասներ են ներկայացվել գյուղատնտեսական կենդաների, անասնապահության, ինչպես նաև մարզում գործող 21 սպանդանոցների վիճակի վերաբերյալ:
Էկոնոմիկայի նախարարության կողմից հաշվետու տարում իրականացվել են հետևյալ ծրագրերը՝ «Գյուղատնտեսության ոլորտին տրամադրվող վարկերի տոկոսադրույքների սուբսիդավորում»  ծրագիր, «Հայաստանի Հանրապետությունում գյուղատնտեսական տեխնիկայի լիզինգի աջակցություն» ծրագիր, «Հայաստանի Հանրապետությունում ագրոպարենային ոլորտի սարքավորումների լիզինգի աջակցություն» ծրագիր, «Գյուղատնտեսական հումքի մթերումների (գնումների) նպատակով  տրամադրվող վարկերի տոկոսադրույքների սուբսիդավորում» ծրագիր, «Փոքր և միջին «Խելացի» անասնաշենքերի կառուցման կամ վերակառուցման և դրանց տեխնոլոգիական ապահովման աջակցության» ծրագիր, «Փոքր ու միջին ջերմատնային տնտեսությունների ներդրման պետական աջակցության» ծրագիր, «Հայաստանի Հանրապետությունում ինտենսիվ այգեգործության զարգացման, արդիական տեխնոլոգիաների ներդրման և ոչ ավանդական բարձրարժեք մշակաբույսերի արտադրության խթանման պետական աջակցության 2021-2023 թվականների» ծրագիր, Գյուղատնտեսության ոլորտում ապահովագրական համակարգի ներդրման փորձնական ծրագիր, «Հայաստանի Հանրապետությունում 2019-2024 թվականների տավարաբուծության զարգացում» ծրագիր, «Հայաստանի Հանրապետությունում 2019-2023 թվականների ոչխարաբուծության և այծաբուծության զարգացմանը   աջակցության» ծրագիր:
Էկոնոմիկայի նախարարության կողմից իրականացվան վերոնշյալ ծրագրերի սուբսիդավորման գումարը գերազանցել է 1  մլրդ դրամը:
Կառավարության ղեկավարին զեկուցվել է, որ 2018-2022թթ. մարզում ծրագրեր է իրականացրել նաև Հայաստանի տարածքային զարգացման հիմնադրամը, մասնավորապես՝ իրականացվել են բնակավայրերի  փողոցների, խմելու ջրամատակարարման համակարգերի, ջրահեռացման համակարգերի, ոռոգման համակարգերի կառուցում, նորոգում, մանկապարտեզի տանիքի վերանորոգում, պատուհանների փոխում և ջեռուցում, ձեռք են բերվել կոմունալ սպասարկման համար անհրաժեշտ տեխնիկական միջոցներ, տեղադրվել են արևային ֆոտովոլտային կայաններ, իրականացվել են այգիների, պուրակների, ավտոկայանատեղիի կառուցում:
«Ճանապարհային դեպարտամենտ» հիմնադրամի կողմից իրականացվել է հանրապետական և միջպետական նշանակության ավտոճանապարհներ հիմնանորոգում, միջին նորոգում, կազմակերպվել է մարզի միասնական երթուղային ցանցը սպասարկող կազմակերպության ընտրության մրցույթ: Նախորդ տարվա ընթացքում մարզում հիմնանորոգվել է 45 կմ հանրապետական և միջպետական նշանակության ճանապարհ, իսկ 47 կմ ճանապարհի վրա իրականացվել է միջին նորոգում:
Վարչապետին նաև ներկայացվել է մշակույթի և  սպորտի բնագավառում անցկացված միջոցառումների շրջանակում մարզային ակտիվությունը: Ըստ այդմ՝ «Սպորտլանդիա» մարզական միջոցառմանը Նոր Հաճընի 1 հիմնական դպրոցի ներկայացուցիչները զբաղեցրել են 1-ին և 3-րդ տեղերը, «Ազգային ժողովի գավաթի» խաղարկությանը Նոր Հաճընի 1 հիմնական դպրոցը զբաղեցրել է 3-րդ տեղը, «Հայաստանի Հանրապետության Վարչապետի գավաթ» սեղանի թենիսի սիրողական մրցաշարին մասնակցել է 12 մարզիկ, «Հայաստանի Հանրապետության Վարչապետի գավաթ» 10-12-րդ դասարանցիների թիմային խճուղավազքում Գեղաշենի միջնակարգ դպրոցը զբաղեցրել է 5-րդ տեղը, «Հայաստանի Հանրապետության Վարչապետի գավաթ» խճուղային հեծանվավազքին մասնակցել է 14 հեծանվորդ:
Վարչապետը հետաքքրրվել է վերոնշյալ ուղղություններով ընթացքի մեջ գտնվող ծրագրերից, տվել դրանք արդյունավետ իրականացնելու վերաբերյալ մի շարք հանձնարարականներ: Մասնավորապես, վարչապետը կարևորել է ճանապարհաշինական, դպրոցների, մանկապարտեզների կառուցման ու հիմնանորոգման մրցույթների կարգում անհրաժեշտ փոփոխությունների իրականացումը, որոնք կբացառեն անհրաժեշտ կարողություններ չունեցող ընկերությունների մասնակցությունն ու դրա հետևանքով տարբեր ծրագրերի հետաձգումը, խնդիրների առաջացումը: Վարչապետը հանձնարարել է հետևողական աշխատանքներ տանել մարզում ինտենսիվ այգիների, խելացի անասնագոմերի և գյուղատնտեսական մյուս ծրագրերի ընդլայնելու և ֆերմերին անհրաժեշտ տեղեկատվության տրամադրել: «Մեր խնդիրն է` հնարավորինս շատ տարածել տեղեկատվություն, որպեսզի մարդկանց համար ավելի լավ հնարավորություններ ստեղծենք, արտադրանքի որակը ևս բարձրանա: Պետք է աշխատել նաև Էկոնոմիկայի նախարարության հետ` ծրագրերն առավել բարելավելու նպատակով»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետը հետաքրքրվել է նաև մարզում բնակարանաշինության ներդրումային խոշոր ծրագրերի վերաբերյալ: Տեղեկացվել է, որ Աբովյանում, Զովունիում, Հրազդանում, Ծաղկաձորում, Չարենցավանում իրականացվում են բազմաբնակարան շենքի կառուցման լայնածավալ ծրագրեր:
07:52 08/07/2023  |  ՄամուլՈւշագրավ ուսումնասիրություններ են արել. ո՞րն է նպատակը. «Փաստ»
22:43 07/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍ«Հիմա էլ տնամերձերի ծառերն են նիկոլենց խանգարում»․ Վրթանեսյան
20:45 07/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԲաթում քաղաքում տեղի է ունեցել Նիկոլ Փաշինյանի և Իրակլի Ղարիբաշվիլիի հանդիպումը
16:40 07/07/2023  |  ՔաղաքականՆիկոլ Փաշինյանը ժամանեց Վրաստան
15:38 07/07/2023  |  ՔաղաքականՍՀԴԿ ԿՎ ատենապետ Համբիկ Սարաֆյանը կուսակցության աջակցությունն է հայտնել Կառավարությանը՝ մարտահրավերների հաղթահարման գործում
15:17 07/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀարցվածների մեծամասնությունը բացարձակ չի վստահում 44-օրյա պետերազմի վերաբերյալ Փաշինյանի հայտարարություններին. Գելափ (տեսանյութ)
13:04 07/07/2023  |  ՔաղաքականՎարչապետը կմեկնի Վրաստան
19:08 06/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանն ընդունել է Սուրբ Աթոռի առաքելական նվիրակ Գերաշնորհ Արքեպիսկոպոս Ժոզե Ավելինո Բեթենկուրին

Пашиняну доложили о деятельности администрации Котайкской области за 2022 год и текущие программы 07/10/2023   15:44  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян сегодня с рабочим визитом посетил Котайкскую область. Подробности сообщает пресс-служба главы правительства.
В ходе состоявшегося в Раздане совещания был представлен доклад о деятельности администрации Котайкской области в 2022 году и реализуемых в текущем программах.
В совещании приняли участие министр территориального управления и инфраструктур Гнел Саносян, руководитель Службы государственного надзора Романос Петросян, губернатор Котайкской области Аарон Саакян и другие должностные лица.
Главе правительства сначала доложили об осуществленных в области и реализуемых в настоящее время субвенционных программах. Согласно докладу, в 2018-2023 гг. реализовано и реализуется 356 субвенционных программ по следующим направлениям: строительство и ремонт жилых улиц, мощение дворов, строительство водопроводных, дренажных и оросительных систем, ремонт, строительство и реконструкция детских садов, строительство/реконструкция общественных зданий, парков, ремонт многоквартирных домов, строительство/ремонт систем уличного освещения, газификация населенных пунктов, приобретение техники и оборудования, приобретение имущества /детский сад, детская площадка, дом культуры/, возобновляемая энергетика, в том числе установка солнечных фотовольтаических станций, бурение глубоких скважин, разработка генеральных планов общин.
В 2022 году было утверждено 60 субвенционных программ на сумму 12 млрд драмов, 80% из которых реализованы. На 2023 год одобрено 40 программ стоимостью 11 млрд 227 млн драмов.
Премьер-министру также было доложено о работах в сфере градостроительства в отчетном году. За отчетный период в рамках мероприятий по выявлению и предупреждению самовольных построек 92 строения было узаконено, 121 находится в процессе оформления, 89 построек было приостановлено.
По части землепользования было отмечено, что в отчетном году изменено целевое назначение 111,57 га земельных участков, передано в аренду 15908,0 га земель государственной собственности, продано на аукционе 282,36 га земель, изменено назначения 87,27 га сельскохозяйственных земель.
В рамках административно-территориальной реформы проведена переподготовка кадров социальной службы и органов местного самоуправления.
Согласно данным исполнения собственных доходов бюджетов общин на 2022 год, налоги на имущество с недвижимого имущества составляют 1 млрд 377,9 млн драмов, налог на имущество с транспортных средств - 1 млрд 829,4 млн драмов, местные пошлины - 313,3 млн драмов, государственные пошлины - 99,2 млн драмов, выплаты за аренду земель и имущества - 275,8 млн драмов, плата за вывоз мусора - 550,5 млн драмов.
Премьер-министру также было доложено, что в завершающей стадии находятся работы по строительству первого санитарного полигона в республике в рамках “Программы управления твердыми бытовыми отходами Котайкской и Гегаркуникской областей”. Было отмечено, что 90 процентов строительных работ уже завершены.
Была представлена информация о работе Офисов обслуживания граждан. Было отмечено, что в населенных пунктах области действуют 9 подобных офисов, которые предоставляют около 22 видов услуг.
По части проводимых в сфере образования работ было доложено, что в отчетном году в рамках обязательной аттестации учителей аттестацию прошли 789 учителей, добровольную аттестацию прошли 134 учителя, в 27 школах открыта инженерная лаборатория “Армат”, в 88 школах 15 тыс 430 учеников получают школьное питание, 39 тыс 909 воспользовались системой школьного абонемента, количество школ-менторов – 3, дистанционное обучение используют 2 школы.
За счет средств государственного бюджета и школ были проведены строительные работы в базовой школе Катнахпюра, средней школе Джрарата, базовой школе N2 Раздана, базовой школе N2 Абовяна, средних школах Бжни и Канакеравана, базовой школе N8 Абовяна.
По части работ в сфере здравоохранения было отмечено, что за счет сбережений были реализованы проекты на сумму около 53 млн драмов. В частности, закуплено медицинское оборудование для родильного дома Абовяна, закуплено медицинское оборудование для медицинского центра Абовяна, проведены ремонтные работы патологоанатомического корпуса, приобретено медицинское оборудование, имущество, компьютеры для медицинского центра Чаренцавана, выполнен ремонт подвального этажа, закуплено медицинское оборудование для медицинского центра “Наири”, проведены ремонтные работы патологоанатомического корпуса.
В рамках социальной защиты в области реализован ряд программ: “Программа выдачи сертификатов на покупку квартир в целях обеспечения постоянным жильем нуждающихся в жилье лиц, вынужденно переселенных из Азербайджана в 1988-1992 гг.” (68 бенефициаров), 5 семьям из населенного пункта в оползневой зоне Вохчаберда выданы сертификаты на приобретение квартир, в рамках программы “Организация летнего отдыха школьников” были организованы 6 детско-юношеских лагерей (3200 детей погибших и раненых военнослужащих, ополченцев и из малообеспеченных семей) .
По части работ в сфере сельского хозяйства главе правительства была представлена подробная информация о пахотных землях, пастбищах, посевах, тепличном хозяйстве, было отмечено, что в области 4535 га плодовых садов, из которых 878 га занимают интенсивные сады. 155 га имеют противоградовую сеть, 376 га – капельное орошение. В прошлом году в рамках программы государственной поддержки в области было создано 4 умных хлева. Премьер-министру также представили подробную информацию о состоянии в сфере животноводства и деятельности 21 скотобойни.
В отчетном году министерством экономики были реализованы следующие программы: программа “Субсидирование процентных ставок по кредитам сельскохозяйственному сектору”, программа “Поддержка лизинга сельскохозяйственной техники в Республике Армения”, программа “Поддержка лизинга техники в агропродовольственном секторе Республики Армения”, программа “Субсидия процентной ставки по кредиту на заготовку (приобретение) сельскохозяйственного сырья”, программа “Поддержка строительства или реконструкции малых и средних умных хлевов и их технологическое обеспечение”, “Государственная поддержка внедрения малых и средних тепличных хозяйств”, “Государственная поддержка развития интенсивного садоводства, внедрения современных технологий и стимулирования производства нетрадиционных ценных культур в Республике Армения: 2021-2023 гг.”, пилотная программа по внедрению системы страхования в сфере сельского хозяйства, программа “Развитие скотоводства в Республике Армения на 2019-2024 гг.”, программа “Поддержка развития овцеводства и козоводства в Республике Армения на 2019-2023 гг.”.
Сумма субсидий в рамках реализуемых министерством экономики вышеуказанных программ превысила 1 млрд драмов.
Главе правительства доложили, что Фонд территориального развития Армении в 2018-2022 гг. также осуществил проекты в области, в частности, в сферах строительства и ремонта жилых улиц, системы питьевого водоснабжения, дренажных систем, оросительных систем, ремонта кровли детского сада, замены окон и отопления, также закуплены необходимые технические средства для коммунального обслуживания, установлены солнечные фотовольтаические станции, проведено строительство скверов, парков, автостоянок.
Фонд “Дорожный департамент” осуществил капитальный и средний ремонт автомобильных дорог республиканского и межгосударственного значения, а также организовал конкурс по выбору организации, обслуживающей единую маршрутную сеть области. За прошедший год в области капитально отремонтировано 45 км автомобильных дорог республиканского и межгосударственного значения, а на 47 км дорог выполнен средний ремонт.
Премьер-министру была также представлена деятельность в сфере культуры и спорта. В частности, представители базовой школы номер 1 Нор-Ачина заняли 1 и 3 места на спортивном мероприятии “Спортландия”, они же заняли 3 место в розыгрыше “Кубка Национального Собрания”, в любительском турнире по теннису “Кубок премьер-министра Республика Армения” приняли участие 12 спортсменов, учащиеся 10-12-х классов средней школы Гегашена заняла 5-е место в турнире “Кубок премьер-министра Республики Армения” по командному шоссейному бегу среди школьников, а в турнире “Кубок премьер-министра Республики Армения” по шоссейному велоспорту приняли участие 14 велосипедистов.
Премьер-министр поинтересовался реализуемыми в вышеуказанных направлениях проектами и дал ряд поручений по их эффективной реализации. В частности, премьер-министр подчеркнул необходимость внесения необходимых изменений в порядок проведения тендеров на строительство и капитальный ремонт дорог, школ, детских садов, что позволит исключить участие не имеющих необходимых возможностей компаний и, как следствие, задержки различных проектов и возникновение проблем.
Премьер-министр поручил провести последовательную работу по расширению касающихся интенсивных садов, умных животноводческих ферм программ и других сельскохозяйственных проектов в области и предоставить фермерам необходимую информацию. “Наша задача — максимально распространить информацию, чтобы создать лучшие возможности для людей и повысить качество продукции. Нужно также работать с министерством экономики для дальнейшего улучшения программ”, - сказал Никол Пашинян.
Премьер-министр также поинтересовался крупными инвестиционными проектами жилищного строительства в области. Было доложено, что в Абовяне, Зовуни, Раздане, Цахкадзоре, Чаренцаване реализуются масштабные проекты по строительству многоквартирных домов.