Արցախի մի շարք համայնքներում բնակվող սոցիալական խոցելի խմբերին տրամադրվել է հումանիտար աջակցություն 07/10/2023   15:40  |  ԼՐԱՀՈՍ
Անգլիայում գործող  «Հայեր ջան» ֆոնդի կողմից Արցախի Հանրապետության Մարտունու շրջանի Մյուրիշեն, Ավդուռ, Հաղորտի, Պառավաթումբ, Վարանդա, Ասկերանի շրջանի Սառնաղբյուր, Ծաղկաշատ և Խաչմաչ համայնքերում բնակվող որոշ սոցիալական խմբերի ցուցաբերվել է հումանիտար օգնություն՝ անասնագլխաքանակի տեսքով: Այս մասին «Արցախպրես»-ին տեղեկացրել է ԱՀ նախագահի Սփյուռքի հարցերով խորհրդական Ազատուհի Սիմոնյանը:
«Դեռևս 2021 թվականի ամռանը «Բառնաբաս» միջազգային հիմնադրամի հովանավորությամբ, Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի հովանու ներքո, Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի օրհնությամբ և ՀԱԵ երկու՝ Մեծ Բրիտանիայի Վերլանդիայի թագավորության և Արցախի թեմերի գործուն աջակցությամբ, Սրբազան Հայր Հովակիմ եպիսկոպոս Մանուկյանի և Վրթանես եպիսկոպոս Ապրահամյանի գործուն մասնակցությամբ մենք Արցախի Շուշիի, Ասկերանի և Մարտունու շրջանների յոթ համայքներին տրամադրեցինք հումանիտար օգնություն՝ անասնագլխաքանակի` գոճիների և մայր ոչխարների,  և մեղվափեթակների  տեսքով: Ծրագիրն ունեցավ բավականին բարեհաջող ընթացք և ավարտ, ունեցավ բազմակողմանի արդյունավետություն։ Հովանավոր «Բառնաբաս» միջազգային հիմնադրամը բավականին գոհ էր արդյուքններից, մեր քաղաքացիներն էլ կարողացան ճիշտ օգտագործել ստեղծված հնարավորությունը՝ բազմապատկելով ստացած աջակցությունը։ Համայքներում  նկատվեց  նաև տնտեսական ակտիվություն։ Այլ համայքներ ևս ծրագրում ընդգրկվելու ցանկություն հայտնեցին։ Հաշվի առնելով այս ամենը` նորից դիմեցի հիմնադրամին և վերջերս, երբ գործուղվել էի Մեծ Բրիտանիայի Վիրլանդիայի թագավորություն, առիթ ունեցա հանդիպելու  «Բառնաբաս» հիմնադրամի տնօրենների խորհրդի ղեկավարին ու աշխատակազմին: Հիմնադրամի ղեկավար Քոլ եպիսկոպոս Պատրիք Սուրխուդուն տեղում տվեց իր համաձայնությունը, և մենք մեկնարկեցինք այս անգամ ավելի մեծամասշտաբ` 14 համայնքներից 425 շահառու ընտանիք ներառող հումանիտար ծրագրի երկրորդ փուլը: Ծրագիրն իրականացնող կողմը հանդիսանում է «Գոյ» մարդասիրական հիմնադրամը, որը կազմակերպում է այս ամենը: Այժմ ընթացքի մեջ է անասնագլխաքանակի(ոչխարների տեսքով) տրամադրման գործընթացը»,-մանրամասնել է Ա. Սիմոնյանը:
Նրա խոսքով՝ ծրագիրն իրականացնելիս հաշվի է  առնվել, որ շրջափակման հետևանքով Արցախում կա ինքնաբավություն ապահովելու կարևոր խնդիր, և համայնքներում ապրող ընտանիքները պետք է ունենան սեփական արտադրության  մսամթերք և կաթնամթերք:
«<<Բառնաբաս>> միջազգային հիմնադրամը, որ գործում է աշխարհի տարբեր երկրներում, ունի  գործունեության  հումանիտար ուղղվածություն: Կառույցը հատկապես  պատերազմական գոտիներում և հատկապես քրիստոնյա ժողովուրդներին աջակցություն ցուցաբերող հիմնադրամ է: Այն  ակտիվորեն համագործակցում է  Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի հետ: Նախաձեռնությունը չէր կարող իրականություն դառնալ առանց Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի և, հատկապես, Վեհափառ  Հայրապետի ջանքերի։  Սա  հերթական  արդյունավետ համագործակցությունն է։ Ծրագիրը համակարգվում է  իմ կողմից»,-ընդհանրացրել է մեր զրուցակիցը:

Оказана гуманитарная помощь социально незащищенным слоям населения, проживающим в ряде общин Арцаха 07/10/2023 17:49 | Лента новостей
Действующий в Англии фонд «Айер Джан» оказал гуманитарную помощь в виде поголовья скота некоторым социальным группам, проживающим в общинах Мюришен, Авдур, Агорти, Параватумб, Варанда Мартунинского района, Сарнахпюр, Цахкашат и Хачмач Аскеранского района Республики Арцах. Об этом "Арцахпресс" сообщила советник президента Республики Арцах по делам диаспоры Азатуи Симонян.
«Еще летом 2021 года при поддержке Международного фонда «Варнава», под покровительством Первопрестольного Святого Эчмиадзина, с благословения Католикоса Всех Армян и при активной поддержке Королевства Вирландии Великобритании и Арцахской епархии ААЦ, при активном участии Его Святейшества епископа Овакима Манукяна и епископа Вртанеса Абраамяна мы оказали гуманитарную помощь семи общинам Шушинского, Аскеранского и Мартунинского районов Арцаха в виде домашнего скота: коз и овец-матерей, ульев. Программа имела достаточно успешное течение и завершение, имела многогранную эффективность. Спонсор Международный фонд «Варнава» остался вполне доволен результатами, а наши граждане смогли правильно использовать созданную возможность, приумножив полученную поддержку. Хозяйственная активность наблюдалась и в других общинах. Другие общины также выразили желание быть включенными в программу. Учитывая все это, я снова обратилась в фонд и недавно, когда меня отправили в Королевство Вирландии Великобритании, я имела возможность встретиться с главой совета директоров и сотрудниками фонда «Варнава». Глава фонда епископ Кол Патрик Сурхуду дал свое согласие на месте, и мы приступили ко второму этапу гуманитарного проекта, на этот раз в более широком масштабе, включающем 425 семей-бенефициаров из 14 общин. Исполнителем программы является гуманитарный фонд «Гой», который все это организует. Сейчас идет процесс предоставления поголовья скота (в виде овец)", - уточнила А. Симонян.
По ее словам, при реализации программы учитывалось, что в связи с блокадой в Арцахе существует важная проблема обеспечения самодостаточности, и семьи, проживающие в общинах, должны иметь собственные мясные и молочные продукты.
«Международный фонд "Варнава", который действует в разных странах мира, имеет гуманитарную направленность. Структура представляет собой фонд, оказывающий поддержку особенно в зонах боевых действий и особенно христианским народам. Он активно сотрудничает с Первопрестольным Святым Эчмиадзином. Инициатива не могла бы стать реальностью без усилий Первопрестольного Святого Эчмиадзина и, особенно, Его Святейшества Верховного Патриарха. Это еще одно эффективное сотрудничество. Программа координируется мной», — резюмировала наша собеседница.