Փաստեր Ադրբեջանի կողմից Արցախը տոտալ շրջափակման ենթարկելու վերաբերյալ. Ադրբեջանի էթնիկ զտումները կենսագործվում են. Թաթոյան հիմնադրամ 07/10/2023   12:49  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանն ունի Արցախի բնիկ ժողովրդին` հայերին իրենց հայրենիքից բռնի տեղահանելու, էթնիկ զտումների ենթարկելու նպատակ: Նախորդ տարվա դեկտեմբերի 12-ից սկսած հումանիտար աղետը տարվում է արդեն տոտալ շրջափակումով: 210-րդ օրն է՝ արցախահայերը կտրված են աշխարհից: Այս մասին հայտնում է Թաթոյան հիմնադրամը.
Հունվարի 9-ից Ադրբեջանն ամբողջությամբ դադարեցրել է Հայաստանից էլեկտրական էներգիայի մատակարարումը, և այն առ այսօր չի վերականգնվել:
Մարտի 21-ից Ադրբեջանն ամբողջությամբ դադարեցրել է Հայաստանից դեպի Արցախ գազի մատակարարումը, իսկ նախքան այդ պարբերաբար դադարեցնում ու վերականգնում էր:
Հունիսի 15-ից դադարեցված են Արցախ բոլոր տեսակի հումանիտար (սնունդ, վառելիք, դեղորայք, հիգիենիկ պարագաներ և այլն) մատակարարումները:
Հունիսի 25-ից սկսած Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջոցով իրականացվում է միայն դեղորայքի մատակարարում, այն էլ՝ խիստ սահմանափակումներով:
Հուլիսի 8-ի կեսօրին տեղելություն տարածվեց, որ գազի մատակարարումն Արցախ վերականգնվել է, սակայն հուլիսի 9-ի կեսօրից գազի մատակարարումը կրկին դադարեցվեց:
Ընդ որում, այս ամբողջ քաղաքականությունը կատարվում է մտադրված` մարդկանց մեջ անորոշություն ու տագնապ տարածելու համար:
Անգամ նվազագույն կենսական կարիքների` հիվանդանոց մարդկանց տեղափոխելու, սնունդի ու այլ կարիքների համար բնակիչները չեն կարողանում վառելիքով լիցքավորել մեքենաները: Հացի արտադրամասերն անգամ չեն կարողանում գործել:
Այս կերպ Ադրբեջանական իշխանությունն Արցախի 120,000 բնակիչներին մտադրված ենթարկում է իրական տեռորի` ամբողջական մեկուսացումով ստեղծում է անորոշ վիճակ, տագնապի զգացողություն կյանքի և առողջության համար, հուսահատություն:
Սա էլ ադրբեջանական իշխանության շարունակվող հայատյաց ու թշնամանքի հանցավոր քաղաքականության բնական դրսևորում է, նրանց իրական մտադրություններից բխող քայլեր:

Азербайджан намеренно подвергает жителей Арцаха настоящему террору: Татоян привел факты преступной политики Баку 07/10/2023   13:00  |  Лента новостей
Целью Азербайджана является насильственное выселение коренного населения Арцаха, армян, с их родины и подвергнуть их этнической чистке. С 12 декабря прошлого года гуманитарная катастрофа осуществляется путем тотальной блокады. Арцахские армяне отрезаны от внешнего мира уже 210-й день. Об этом написал бывший омбудсмен Армении, директор фонда "Татоян" Арман Татоян на своей странице в Facebook. В записи также говорится:
"С 9 января Азербайджан полностью прекратил подачу электроэнергии из Армении, и по сей день она не восстановлена.
С 21 марта Азербайджан полностью прекратил подачу газа из Армении в Арцах, а до этого постоянно прекращал и восстанавливал его.
С 15 июня прекращены все виды гуманитарных поставок (продукты питания, топливо, лекарства, средства гигиены и т.д.) в Арцах.
Международный комитет Красного Креста с 25 июня осуществляет только поставку лекарств, и то со строгими ограничениями.
Во второй половине дня 8 июля распространилась новость о том, что подача газа в Арцах восстановлена, но с полудня 9 июля подача газа снова прекращена.
Более того, вся эта политика проводится с намерением посеять среди людей неопределенности и тревогу.
Жители не имеют возможности заправить свои автомобили топливом даже для минимальных жизненных нужд – перевозки людей в больницу, продукты питания и другие нужды. Хлебозаводы даже не могут работать.
Тем самым, Азербайджан намеренно подвергает 120 тысяч жителей Арцаха настоящему террору, создает состояние неопределенности, чувство тревоги за жизнь и здоровье, безысходность при полной изоляции.
Это естественное проявление продолжающейся политики ненависти и вражды против армян. Эти шаги - проявление преступной политики Азербайджана, вытекающее из их реальных намерений".
11:40 10/07/2023  |  КомментарийДепутат Европарламента – Тойво Клаару: "Нужно помогать оказавшимся в блокаде людям, а не угождать виновникам"