Հավատում եմ` Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի ապագան կարող է լինել խաղաղ եւ կայուն. Սարգիս Խանդանյանը ելույթ է ունեցել ԵԱՀԿ ԽՎ տարեկան նստաշրջանում 07/10/2023 16:54 | ԼՐԱՀՈՍ
Կանադայի Վանկուվեր քաղաքում տեղի է ունեցել Եվրոպայի անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԱՀԿ ԽՎ) տարեկան 30-րդ նստաշրջանը, որին մասնակցել է ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը: Լիագումար նիստում հուլիսի 4-ին ելույթ է ունեցել ԵԱՀԿ ԽՎ-ում Ազգային ժողովի պատվիրակության ղեկավար Սարգիս Խանդանյանը:
«Տիկի'ն նախագահ,
Ես հավատում եմ, որ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի ապագան կարող է լինել խաղաղ եւ կայուն, եթե տարածաշրջանի բոլոր երկրները կարողանան գտնել համակեցության բանաձեւ: Այս բանաձեւը կօգնի մեզ ապահովել եւ պաշտպանել մեր անկախությունը, ինքնիշխանությունը եւ ժողովրդավարությունը:
Հայաստանի կառավարությունն իր ժողովրդից ստացել է ուժեղ մանդատ` խաղաղություն բերելու իմ երկիր եւ հնարավոր դարձնելու խաղաղ համակեցության դարաշրջանը ապագա սերունդների համար: Հենց այդ պատճառով էլ Հայաստանը կառուցողականորեն ներգրավված է Ադրբեջանի հետ խաղաղ բանակցություններում: Ավելորդ է ասել, որ հարեւանների հետ խաղաղության ձգտումը միակողմանի գործընթաց չէ: Գործընթացի երկու կողմերն էլ պետք է հանձնառու լինեն դրան:
Ցավոք, Հայաստանի կառուցողական մոտեցումը հաճախ չի հանդիպում համանման դիրքորոշման Ադրբեջանի կողմից: Եվ ես ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել վեհաժողովին Վանկուվերի հռչակագրում իր դիրքորոշման համար:
Ինչպես արդեն ասացի, մենք պետք է գտնենք մեր բոլոր հարեւանների հետ համակեցության բանաձեւը, եւ այստեղ ես ուզում եմ ընդգծել Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի կարեւորությունը: Հայաստանն այս ամբողջ գործընթացի ընթացքում մի քանի դրական քայլեր է ձեռնարկել` ի ցույց դնելով իր անկեղծ հանձնառությունը երկու երկրների միջեւ առանց նախապայմանների հարաբերությունների կարգավորմանը: Մենք հուսով ենք, որ Թուրքիան նույնպես ավելի մեծ ջանքեր կներդնի եւ ավելի մեծ հանձնառություն կցուցաբերի դրան, որպեսզի մոտ ապագայում կարողանանք դրական արդյունքների հասնել:
Մեր տարածաշրջանում խաղաղությանն այլընտրանք չկա, եւ բախվելով բոլոր դժվարություններին ու բարդություններին` մենք շարունակելու ենք պահպանել խաղաղության մեր քաղաքական ուղեգիծը:
Հարգելի` գործընկերներ, կարծում եմ, որ տարածաշրջանային խաղաղության, անվտանգության եւ համագործակցության մասին այս զրույցը կկարողանանք շարունակել Հայաստանում կայանալիք աշնանային նստաշրջանի ընթացքում եւ ես ուրախ եմ բոլորիդ հրավիրել իմ երկիր:
Հուսով եմ, որ մինչ այդ մենք ավելի քիչ ռազմական գործողությունների եւ բռնությունների ականատես կլինենք ԵԱՀԿ տարածաշրջանում: Շնորհակալություն»,- նշել է պատգամավորը:

Ханданян на сессии ПА ОБСЕ: “Верю, что будущее региона Южного Кавказа может быть мирным и стабильным” 07/10/2023   17:33  |  Лента новостей
В Ванкувере (Канада) состоялась 30-я ежегодная сессия Парламентской Ассамблеи Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ПА ОБСЕ), в которой приняла участие делегация НС РА. 4 июля на пленарном заседании выступил глава делегации НС в ПА ОБСЕ Саркис Ханданян.  В своем выступлении, которое приводит пресс-служба парламента РА, Ханданян отметил:
“Я верю, что будущее региона Южного Кавказа может быть мирным и стабильным, если все страны региона смогут найти формулу сосуществования. Эта резолюция поможет нам обеспечить и защитить нашу независимость, суверенитет и демократию.
Правительство Армении получило крепкий мандат от своего народа, чтобы принести мир в мою страну и обеспечить эру мирного сосуществования для будущих поколений. Именно поэтому Армения конструктивно участвует в мирных переговорах с Азербайджаном. Излишне говорить, что стремление к миру с соседями не является односторонним процессом. Обе стороны процесса должны быть привержены этому.
К сожалению, конструктивный подход Армении зачастую не встречает адекватной позиции Азербайджана. И я хочу поблагодарить Ассамблею за ее позицию в Ванкуверской декларации.
Как уже отметил, мы должны найти формулу сосуществования со всеми нашими соседями, и здесь хочу подчеркнуть важность процесса нормализации отношений между Арменией и Турцией. На протяжении всего этого процесса Армения предприняла несколько позитивных шагов, продемонстрировав свою искреннюю приверженность урегулированию отношений между двумя странами без предусловий. Мы надеемся, что Турция также приложит больше усилий и продемонстрирует большую приверженность этому, чтобы мы смогли добиться положительных результатов в ближайшем будущем.
Миру в нашем регионе нет альтернативы, и, несмотря на все трудности и сложности, мы будем и впредь придерживаться нашего политического пути мира.
Уважаемые коллеги, полагаю, мы сможем продолжить этот разговор о региональном мире, безопасности и сотрудничестве в ходе осенней сессии, которая пройдет в Армении, и рад пригласить всех вас в мою страну.
Надеюсь, к тому времени мы станем свидетелями меньшего количества военных действий и насилий в регионе ОБСЕ".