ՈՒՄՎ գլխավոր քարտուղարի առաջարկությամբ նիստի մասնակիցներն ընդունել են հայտարարություն, որում դատապարտվում էր նաեւ Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակումը 07/10/2023   15:24  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հունիսի 29-ից հուլիսի 3-ը Հունաստանի Հալկիդիկի քաղաքում տեղի է ունեցել Ուղղափառության միջխորհրդարանական վեհաժողովի 30-րդ հոբելյանական գլխավոր վեհաժողովը, որը կրում էր «ՈՒՄՎ 30 տարիները. նոր մարտահրավերների եւ նոր հեռանկարների առջեւ» խորագիրը: Վեհաժողովի ավարտին ՈՒՄՎ գլխավոր քարտուղարի առաջարկությամբ նիստի մասնակիցներն ընդունել են հայտարարություն, որում դատապարտվում էր նաեւ Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակումը:
Վեհաժողովի աշխատանքներին մասնակցել են ՈՒՄՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար, գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրիելյանը, պատգամավորներ Ծովինար Վարդանյանը եւ Հրաչյա Հակոբյանը: Վեհաժողովին մասնակցել են 19 երկրների խորհրդարանների պատվիրակներ եւ միջազգային տարբեր կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Սիսակ Գաբրիելյանը մասնակցել է վեհաժողովին նախորդած միջազգային քարտուղարության փակ նիստին, որտեղ քննարկվել են կազմակերպության հետագա գործունեության հետ կապված հարցեր:
Վեհաժողովի ընթացքում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Սիսակ Գաբրիելյանը, շնորհավորելով կազմակերպության հիմնադրման 30-ամյակը, բարձր է գնահատել վերջինիս դերը միջկրոնական հակասությունների հաղթահարման եւ միջկրոնական երկխոսության խորացման գործում: Նա կարեւորել է ՈՒՄՎ դերը նաեւ տարբեր երկրների խորհրդարանականների համար համագործակցության բացառիկ հարթակ ստեղծելու գործում, որը նպատակ ունի պաշտպանել քրիստոնյաների կրոնական իրավունքներն ու ազատությունները եւ առաջ մղել խաղաղության քաղաքականություն: Սիսակ Գաբրիելյանն անդրադարձել է նաեւ Արցախի շրջափակմանը, վերջինիս նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող էթնիկ զտմանը, Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքների գրավմանը եւ Ադրբեջանի կողմից շարունակվող ագրեսիվ քաղաքականությանը:
ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Ծովինար Վարդանյանն իր ելույթում անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղում տիրող իրավիճակի շուրջ ընթացող զարգացումներին, մանրամասն ներկայացրել հունիսի 23-ին ԵԽԽՎ ընդունած բանաձեւը, խոսել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ ընթացող բանակցություններից:

Генассамблея МПАП приняла заявление, осуждающее блокаду Нагорного Карабаха со стороны Азербайджана 07/10/2023 18:03 | Лента новостей
С 29 июня по 3 июля в городе Халкидики (Греция) состоялась 30-я юбилейная Генеральная Ассамблея Межпарламентской Ассамблеи Православия (МПАП) под девизом “30 лет МПАП: перед новыми вызовами и новыми перспективами”. В завершение Ассамблеи по предложению Генерального секретаря МПАП участники заседания приняли заявление, в котором также осуждается блокада Нагорного Карабаха Азербайджаном. Об этом сообщает пресс-служба парламента Армении.
В работе Ассамблеи приняли участие глава делегации НС РА в МПАП, председатель Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта Сисак Габриелян, депутаты Цовинар Варданян и Грачья Акопян. В Ассамблее участвовали делегаты парламентов 19 стран и представители различных международных организаций.
С.Габриелян принял участие в предшествовавшем Ассамблее закрытом заседании международного секретариата, на котором были обсуждены вопросы дальнейшей деятельности организации.
В ходе Ассамблее глава делегации НС Сисак Габриелян, поздравляя с 30-летием организации, высоко оценил ее роль в преодолении межрелигиозных противоречий и углублении межрелигиозного диалога. Он также подчеркнул роль МПАП в создании эксклюзивной площадки для сотрудничества парламентариев различных стран, направленной на защиту религиозных прав и свобод христиан и продвижение политики мира. С.Габриелян коснулся также блокады Арцаха, проводимой Азербайджаном этнической чистки, оккупации суверенных территорий Республики Армения и продолжающейся агрессивной политики Азербайджана.
Депутат НС РА Ц.Варданян в своем выступлении коснулась развития ситуации вокруг Нагорного Карабаха, подробно представила резолюцию, принятую ПАСЕ 23 июня, затронула продолжающие ся переговоры между Арменией и Азербайджаном.