Ամբողջական շրջափակման հետևանքներն աննկարագրելի ծանր են Արցախի համար․ պետնախարար 07/06/2023   10:59  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախը հունիսի 15-ից հետո ամբողջությամբ ապրում է իր ներքին ռեսուրսներով, իսկ ինքնաբավության բավարար մակարդակ չունեցող երկրի համար, որն ապրում էր Հայաստանի հետ անխզելի կապի միջոցով, նման պայմաններն աննկարագրելի ծանր են:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ այս մասին հուլիսի 6-ին Հայաստան-Արցախ հեռուստակամուրջ-ասուլիսի ընթացքում ասաց Արցախի պետական նախարար Գուրգեն Ներսիսյանը՝ անդրադառնալով ամբողջական շրջափակման հետևանքով Արցախում ստեղծված իրավիճակին:
«2022 թվականի նոյեմբեր դեկտեմբերի 12-ից սկսած մինչև ընթացիկ տարվա հունիսի 15-ը Արցախ էր մտել չնչին քանակի սնունդ, որն ընդամենը բավարարել էր բնակչության նվազագույն կարիքները: Բնականաբար այդ ամենին զուգահեռ կրճատվել էին մեր ներքին ռեսուրսները: Ավելի քան 20 օր է՝ արցախցի երեխաները, տարեցները, հղի կանայք զրկված են անհրաժեշտ քանակի միրգ ու բանջարեղեն օգտագործելու հնարավորությունից, բացակայում են տարրական հիգիենայի պարագաները, մարդիկ զրկված են հիվանդին բուժհաստատություն տեղափոխելու հնարավորությունից: Առաջին անհրաժեշտության պարագաները մի կերպ փորձ է արվում հավասարաչափ բաշխել ու հասցնել բնակիչներին, իսկ շրջաններում ապրող մեր քաղաքացիներն ամբողջությամբ կտրված են մայրաքաղաքից ու Ստեփանակերտի բուժհաստատություններ դիմելու հնարավորությունից:
Գյուղատնտեսությամբ զբաղվող մարդիկ կանգնած են լրջագույն խնդիրների առաջ: Հայաստանից էլեկտրաէներգիայի ու գազի մատակարարումը դադարեցված լինելու պայմաններում մարդիկ ընդամենը մի քանի ժամ են ստանում էլեկտրաէներգիա»,-ներկայացրեց Արցախի պետնախարարը՝ համոզմունք հայտնելով, որ այս ամենը ոչ թե մարդու իրավունքների խախտում, այլ ոչնչացում է:
«Ոչ ոք թող չմտածի, որ այս իրավիճակի հանդուրժումը բացասական հետևանք չի ունենալու հավաքական աշխարհի վրա»,-եզրափակեց  Ներսիսյանը։

Последствия полной блокады неописуемо тяжелы для Арцаха - госминистр 07/06/2023 11:21 | Лента новостей
После 15 июня Арцах живет полностью за счет собственных внутренних ресурсов, и для страны, не имеющей необходимого уровня самодостаточности, которая имела неразрывную связь с Арменией, такие условия неописуемо тяжелы.
Как передает «Арменпресс», об этом 6 июля в ходе телемоста Армения-Арцах заявил госминистр Арцаха Гурген Нерсисян, коснувшись ситуации, сложившейся в Арцахе в результате полной блокады.
«С 12 декабря 2022 года по 15 июня текущего года в Арцах поступило небольшое количество продовольствия, которое удовлетворило лишь минимальные потребности населения. Естественно, вместе со всем этим сокращались и наши внутренние ресурсы. Уже более 20 дней дети Арцаха, старики, беременные женщины лишены возможности получать необходимое количество фруктов и овощей, отсутствуют предметы первой необходимости, люди лишены возможности доставить больного в лечебное учреждение. Предметы первой необходимости распределяются поровну между жителями, граждане, живущие в районах, полностью отрезаны от столицы и возможности обращаться в медучреждения Степанакерта.
Люди, занятые в сельском хозяйстве, сталкиваются с серьезными проблемами. Электроэнергия поступает лишь на несколько часов, так как нет подачи электроэнергии и газа из Армении», - сказал госминистр Арцаха, выразив убеждение, что все это не нарушение прав человека, а уничтожение.
«Пускай никому не кажется, что терпимость к такой ситуации не будет иметь негативных последствий для всего мира», - заключил Нерсисян.