Արցախյան կողմը բազմիցս հանդիպման առաջարկներ է փոխանցել Ադրբեջանին, որոնք մերժվել են. Սերգեյ Ղազարյան 07/06/2023   12:26  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախյան կողմը չի մերժել ԱՄՆ միջնորդությամբ՝ երրորդ երկրում, Բաքու- Ստեփանակերտ բանակցությունների առաջարկը, սակայն նման հանդիպումը պետք է համապատասխանի որոշ չափորոշիչների ու լինի կառուցողական։ Այսօր հայտարարել է Արցախի Հանրապետության Արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Ղազարյանը՝ նշելով, որ այդ ուղղությամբ քննարկումները դեռևս շարունակվում են։ Ղազարյանը նաև հայտնեց, որ նմանատիպ հանդիպումներ կազմակերպելու առաջարկներ ստացել են նաեւ այլ երկրների ու միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներից ։
«Մենք ասում ենք, որպեսզի դա անվանենք երկխոսություն և ոչ թե երկխոսության իմիտացիա, ապա պետք է բավարարվեն մի քանի պահանջներ՝ վերացվի ճանապարհների արգելափակումը դեպի Արցախ, վերականգնվի պարենի և առաջին անհրաժեշտության ապրանքների ներկրման հնարավորությունը։ Նախապայման որպես այդպիսին չենք անվանում, բայց մյուս կողմն էլ պետք է ցույց տա, որ պատրաստ է երկխոսության»,- հայտարարեց նա։
Արցախի արտգործնախարարը հիշեցրեց դեռևս ամիսներ առաջ ռուսական կողմի միջնորդությամբ կայացած երկու հանդիպումների մասին։ Իր խոսքով՝ այդ ընթացքում կողմերը քննարկել են տեխնիկական հարցեր, սակայն հետագայում ադրբեջանական կողմը խեղաթյուրել էր հանդիպման իմաստը՝ դա ներկայացնելով, իբր, «վերաինտեգրման շուրջ բանակցությունների մեկնարկ»։
«Դրան արդեն հետևեց ամսի 5-ին տեղի ունեցած դիվերսիոն գործողությունը, որի արդյունքում սպանվել էր 3 ոստիկան, մեկը՝ վիրավորվել։ Ճնշումների տակ անցկացվող այդ հանդիպումները չի կարելի անվանել երկխոսություն կամ բանակցություն»,-հայտարարեց նա։
Ղազարյանը նաև հայտնեց, որ այս ընթացքում Արցախյան կողմը բազմաթիվ անգամ հանդիպումների առաջարկներ է փոխանցել ադրբեջանական կողմին, սակայն դրանք մերժվել են։

Арцахская сторона неоднократно передавала Азербайджану предложения о встрече, которые были отклонены – глава МИД 07/06/2023 12:56 | Лента новостей
Арцахская сторона не отклоняла предложения о проведении переговоров между Степанакертом и Баку в третьей стране при посредничестве США, однако такая встреча должна соответствовать определенным стандартам и быть конструктивной. Об этом сегодня заявил глава МИД Республики Арцах Сергей Газарян, отметив, что обсуждения в этом направлении продолжаются. Газарян также сообщил, что предложения об организации подобных встреч поступило и от представителей других стран и международных организаций.
"Мы говорим: для того, чтобы называть это диалогом, а не его имитацией, должны быть удовлетворены несколько требований. В частности, должна быть снята блокада дороги, ведущей в Арцах, восстановлена возможность поставок продовольствия и товаров первой необходимости. Мы не называем это предварительным условием как таковым, но другая сторона тоже должна продемонстрировать свою готовность к диалогу", - заявил он.
Глава МИД Арцаха напомнил о двух встречах, состоявшихся несколько месяцев назад при посредничестве российской стороны. По его словам, на них стороны обсуждали вопросы технического характера, однако впоследствии азербайджанская сторона исказила суть встречи, представив их якобы как "старт переговоров вокруг реинтеграции".
"За этим последовала диверсионная вылазка, предпринятая 5 марта, в результате которой были убиты трое полицейских, еще один был ранен. Эти встречи, проходившие под давлением, нельзя называть диалогом или переговорами", - указал он.
Газарян также сообщил, что за все это время арцахская сторона неоднократно передавала азербайджанской стороны предложения о проведении встречи, однако они были отклонены.