Ո՞վ է ասել, որ ֆրանսիացին, բելգիացին ու այլ ազգեր կարող են իրացնել իրենց ինքնորոշման իրավունքը, իսկ արցախցին՝ ոչ. Գեղամ Ստեփանյան 07/06/2023   13:22  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ո՞վ է ասել, որ ֆրանսիացին, բելգիացին ու այլ ազգեր կարող են իրացնել իրենց ինքնորոշման իրավունքը, իսկ արցախցին՝ ոչ. Գեղամ Ստեփանյան
Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքն այլևս հավասարազոր է կյանքի իրավունքին։ Ցանկալի կլիներ, որ ՀՀ հանրային իշխանությունը ներկայացնող մարմինների, կառույցների կամ ներկայացուցիչների կողմից չհնչեին նման հայտարարություններ։ Դրանք վնաս են հասցնում ընդհանուր գործին։ Ստեփանակերտ- Երևան տեսակապ- ասուլիսի ընթացքում այս մասին հայտարարեց Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը՝ անդրադառնալով ՀՀ ներկա իշխանականներից կողմից հնչող հայտարարություններին, թե իրենք ճանաչում են Արցախն Ադրբեջանի կազմում։
«Արցախում ստեղծված հումանիտար աղետալի իրավիճակի սպառնալիքները երբեք այնքան ընդգծված չեն եղել, որքան հիմա են։ Պարզ է, որ 7 ամիս գտնվելով շրջափակման մեջ, չունենալով համապատասխան քանակությամբ ներկրումներ և զրկված լինելով հումանիտար որևէ տեսակ բեռնափոխադրումից, մենք իրապես խոսում ենք գոյաբանական սպառնալիքի մասին»,- ասաց նա։
Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանը կարևորեց միջազգային հարթակներում իրավիճակի ճիշտ գնահատման փաստը։ Իր խոսքով՝ արցախցու գլխի վերևում կախված վտանգն, իրականում, անգամ ՀՀ քաղաքացիներն ամբողջությամբ չեն պատկերացնում։ Նա անընդունելի համարեց ՀՀ բնակիչների ու նաև Սփյուռքի որոշ շերտերի հանդարտությունը՝ Արցախում ստեղծված իրավիճակի հարցում։ Իսկ միջազգային հանրության կողմից Արցախն Ադրբեջանի կազմում տեսնելու փաստը Ստեփանյանը բացատրեց նրանով, որ այնտեղ շահագրգռված չեն միջազգային ընտանիքում նոր պետություններ ունենալ։
«Ես քաղաքական կաշկանդվածություն չունեմ ու կարող եմ հստակ ասել, որ ինչ-որ մի պահի այդ միջազգային հանրությունն ստեղծել է տարածքային ամբողջականության սկզբունքը, որն այսօր որպես ճիպոտ օգտագործվում է ինքնորոշման իրավունքի ճանաչման ճանապարհով գնացող ժողովուրդների վրա, ինչն անընդունելի է։ Ո՞վ է ասել, որ ֆրանսիացին, բելգիացին ու այլ ազգեր կարող են իրացնել իրենց ինքնորոշման իրավունքը, իսկ արցախցին՝ ոչ»,- հայտարարեց նա։

Право народа Арцаха на самоопределение равносильно праву на жизнь - омбудсмен 07/06/2023 14:14 | Лента новостей
Кто сказал, что француз, бельгиец или другие нации могут реализовывать свое право на самоопределение, а арцахцы – нет?! Об этом сегодня заявил Защитник прав человека(омбудсмен) Республики Арцах Гегам Степанян.
"Право народа Арцаха на самоопределение отныне равносильно праву на жизнь", - подчеркнул Степанян.
Он также коснулся заявления представителей нынешней власти Армении о том, что они признают Арцах в составе Азербайджана.
"Было бы желательно, чтобы органы, структуры, представляющие публичную власть РА, или представители воздержались от подобных заявлений. Они наносят вред общему делу", - сказал Степанян в ходе телемоста Степанакерт-Ереван.
Он отметил, что угрозы создавшейся в Арцахе катастрофической гуманитарной ситуации никогда не были столь выраженными. "Ясно, что в условиях, когда мы находимся в семимесячной блокаде, лишены возможности необходимых поставок и даже доставки гуманитарных грузов, речь идет о борьбе за существование", - сказал он.
Омбудсмен Арцаха отметил важность дачи на международных площадках правильной оценки создавшейся ситуации. По его словам, всю серьензость нависшей над арцахцами угрозы в действительности не до конца осознают даже граждане РА. Он назвал неприемлемой безмятежность некоторых граждан РА и ряда представителей Диаспоры в вопросе сложившейся в Арцахе ситуации. Тот факт, что международное сообщество видит Арцах в составе Азербайджана, Степанян объяснил тем, что оно не заинтересовано в появлении новых государств в международной семье.
"Я в политическом плане не скован, и могу без обиняков заявить, что в какой-то момент международное сообщество создало принцип территориальной целостности, который сегодня используется в качестве кнута, занесенного над народами, идущими по пути признания права на самоопределение, что неприемлемо. Кто сказал, что француз, бельгиец или другие нации могут реализовывать свое право на самоопределение, а арцахцы – нет?!» - подчеркнул он.