ԵՄ-ն ունի բավարար վստահության քվե նպաստելու ԼՂ-ում և Լաչինի միջանցքում ՄԱԿ-ի մանդատով ԵՄ առաքելությունների տեղակայմանը․ Նիդերլանդներում ՀՀ դեսպան 07/06/2023   17:39  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նիդերլանդներում Հայաստանի դեսպան Տիգրան Բալայանը ելույթով է հանդես եկել  «LINKS Europe»-ի կազմակերպած «Հարավային Կովկաս և Եվրոպական միություն․ հասցեագրելով մարտահրավերները և գնահատելով հնարավորությունները» (“The South Caucasus and the European Union – addressing challenges, seizing opportunities”) խորագրով համաժողովին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ իր ելույթում Տիգրան Բալայանն ընդգծել է, որ ԵՄ-ն Հայաստանի առանցքային գործընկերն է բոլոր հնարավոր  ոլորտներում: Նրա խոսքով Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացումից հետո Հայաստանը ձեռնամուխ է եղել ԵՄ հետ առկա հավակնոտ օրակարգի ի կատար ածմանը։
«Մեր գործընկերությունը խարսխված է ընդհանուր արժեքների վրա, որոնք միտված են Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների ամրապնդմանը, լավ կառավարմանը, օրենքի գերակայությանը, կոռուպցիայի դեմ պայքարին և ՀՀ քաղաքացիների բարեկեցությանը:
ՀԸԳՀ իրականացումը վերահսկվում է փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի նախագահությամբ միջգերատեսչական հանձնաժողովի կողմից: Մենք ունենք զարգացող տնտեսական համագործակցություն, ինչպես նաև ներդրումների ծավալների աճ։ Գիտամշակութային համագործակցությունը ևս մեր երկկողմ հարաբերությունների հիմնասյուներից է»,- ասել է Բալայանը։
Նրա խոսքով՝ Եվրապոլի հետ վերջերս ստորագրված համաձայնագրերով և Եվրաջասթի հետ համանման համաձայնագրի նախատոսվող կնքմամբ՝ մեկնարկում է ինստիտուցիոնալ համագործակվցություն իրավապահ համակարգերի միջև, ինչը ՀՀ-ին և նրա որդեգրած բարեփոխումների օրակարգին վստահության դրսևորումն է։
«Հունվարին անցկացրինք Հայաստան-ԵՄ առաջին բարձր մակարդակի քաղաքական և անվտանգության երկխոսությունը։ Հայաստանը մեծագույն նշանակություն է տալիս մեր գործընկերության անվտանգային բաղադրիչին»,- նշել է դեսպանը։
Նա հավելել է, որ Հայաստանը ողջունում է ԵՄ միջնորդական դերը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև, շնորհակալ
է ԵԽ նախագահ Շառլ Միշելին, Արտաքին գործողությունների եվրոպական ծառայության թիմին՝ դեսպան Կլաարի գլխավորությամբ՝ իր հետևողական ջանքերի համար, որոնք խրախուսվում են անդամ երկրների կողմից։
«ԵՄ դիտորդական առաքելության տեղակայումը հայ-ադրբեջանական սահմանի երկայնքով լավագույնն է, որ տեղի է ունեցել տարածաշրջանում՝ 2008 թվականից ի վեր, երբ համանման առաքելություն տեղակայվեց Վրաստանում։ Մենք կարծում ենք, որ ԵՄ-ն ունի բավարար վստահության քվե՝ իր հուսալի էներգետիկ գործընկերոջ հետ հարաբերություներում՝ սահմանի ադրբեջանական կողմում ևս նմանատիպ առաքելություն տեղակայելու համար, ինչպես նաև նպաստելու Լեռնային Ղարաբաղում և Լաչինի միջանցքում ՄԱԿ-ի մանդատով ԵՄ առաքելությունների տեղակայմանը։
Մենք կարծում ենք, որ ԵՄ միջնորդությունը պետք է ամրապնդվի ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման վերահսկման մեխանիզմներով և միջազգային իրավունքով, իսկ պայմանավորվածությունները չհարգելու դեպքում պետք է լինեն հետևանքներ։ Ինչպես բազմիցս ափսոսանքով արձանագրել ենք, պայմանավորվածությունները չեն պահպանվում, քանի դեռ պարզ չէ, թե ինչ կհաջորդի դրանց խախտմանը։
Այդ առումով մենք ողջունում ենք բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելի՝ Եվրոպական խորհրդարանում ստանձնած հանձնառությունը՝ վերջնաժամկետ սահմանելու Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակումը դադարեցնելու համար։
Եզրափակելով՝ կցանկանայի ևս մեկ անգամ ընդգծել նմանօրինակ միջոցառումների կարևորությունը, որոնց նպատակն է համախմբել մարդկանց, ովքեր փորձում են նպաստել Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության հաստատմանը։ Ցավոք, մեր տարածաշրջանի ոչ բոլոր կառավարություններն ունեն նույն օրակարգը, բայց ես վստահ եմ, որ ԵՄ-ն, ինչպես մյուս կարող միջազգային ուժերը, իրենց իրապես վստահելի գործընկերների հետ ի զորու են փոփոխություն բերել»,- ասել է դեսպան Բալայանը։
11:35 29/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԵՄ-ն դատապարտել է Ադրբեջանի դեսպանի կողմից ԵԽ պատգամավորներին ուղղված սպառնալիքը
19:53 26/06/2023  |  Միջազգային լրահոսԲորելը կոչ է արել ռազմավարություն մշակել՝ Ռուսաստանում անկայունության դեպքում
13:15 24/06/2023  |  Միջազգային լրահոսԵվրամիությունը Ռուսաստանում տեղի ունեցողը համարում է երկրի ներքին գործը
22:41 23/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՈրոշեցինք նամակ ուղղել ԵՄ նախագահ Շառլ Միշելին, որը կստորագրեն ԵՄ-ում բնակվող և հարկեր վճարող հայերը.Կարեն Վրթանեսյան

ЕС имеет достаточнօ доверия, чтобы способствовать развертыванию миссии ЕС в НК и Лачинском коридоре - Балаян 07/06/2023 18:03 | Лента новостей
Посол Армении в Нидерландах Тигран Балаян выступил на организованной «LINKS Europe» конференции «Южный Кавказ и Европейский союз: решение вызовов и использование возможностей» («The South Caucasus and the European Union – addressing challenges, seizing opportunities»).
В конференции приняли участие представители экспертного сообщества Армении, Грузии и Азербайджана, а также послы, аккредитованные в Нидерландах. В конференции также приняли участие специальный представитель ЕС по Южному Кавказу и кризису в Грузии Тойво Клаар и специальный представитель ЕС по Восточному партнерству Дирк Шубель.
Как сообщает Арменпресс, в своей речи посол Балаян отметил:
«Спасибо за эту возможность представить вам взгляды моего правительства на сотрудничество с ЕС, нашим ключевым международным партнером.
Существует старый голландский обычай планировать повестку дня на месяцы вперед, и, поскольку мы были проинформированы об этом важном событии относительно недавно, сегодня один из тех дней, когда я нахожусь в Брюсселе с рядом запланированных встреч, практически продвигая партнерство с Европейским союзом.
ЕС является ключевым партнером Армении во всех возможных областях и секторах. В рамках CEPA мы приступили к новой амбициозной программе с ЕС.
Наше партнерство основано на общих ценностях, направленных на укрепление демократических реформ в Армении, продвижение надлежащего управления, верховенства закона, борьбу с коррупцией и улучшение жизни граждан Армении.
За реализацией CEPA наблюдает межведомственная комиссия под председательством вице-премьера. У нас растет торгово-экономическое сотрудничество с увеличением объемов инвестиций. Научное и культурное сотрудничество является одним из столпов наших отношений.
С недавним заключением соглашений с Европолом и соглашением, которое мы в настоящее время завершаем с Евроюстом, Армения начинает институционализированное сотрудничество между правоохранительными органами, что является проявлением доверия к Армении и ее повестке реформ.
В январе мы провели первый диалог высокого уровня между Арменией и Европейским союзом по вопросам политики и безопасности, что свидетельствует о том, что Армения придает первостепенное значение аспекту безопасности в рамках нашего партнерства.
Мы приветствуем роль ЕС в качестве посредника между Арменией и Азербайджаном и благодарны председателю Мишелю, команде Европейской службы внешних связей во главе с послом Клааром за его последовательные усилия, поддерживаемые государствами-членами.
Размещение миссии наблюдателей ЕС вдоль армяно-азербайджанской границы – лучшее, что произошло в регионе с 2008 года, когда аналогичная миссия была развернута в Грузии. Мы считаем, что ЕС имеет достаточно доверия к своему надежному энергетическому партнеру, чтобы развернуть аналогичную миссию на азербайджанской стороне границы, а также способствовать развертыванию мандатных миссий ЕС по мандату ООН в Нагорном Карабахе и Лачинском коридоре.
Мы считаем, что посредничество ЕС должно быть подкреплено механизмами наблюдения за выполнением достигнутых договоренностей, уважением международного права и в случае нарушения договоренностей должны последовать последствия. Как мы с сожалением наблюдали неоднократно, соглашения не соблюдаются, если не ясно, что последует за их нарушением.
В этом смысле мы приветствуем обязательство г-на Борреля, данное в Европейском парламенте, установить крайний срок для снятия незаконной и бесчеловечной блокады Лачинского коридора.
В заключение я хотел бы еще раз подчеркнуть важность подобных мероприятий, целью которых является объединение людей, стремящихся внести свой вклад в установление прочного мира на Южном Кавказе. К сожалению, не все правительства в нашем регионе имеют одинаковую повестку дня, но я уверен, что способные международные игроки, такие как ЕС и его действительно надежные партнеры, могут добиться перемен.