Արարատ Միրզոյանը Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարի հետ քննարկել է ԼՂ-ում ստեղծված մարդասիրական ճգնաժամի հաղթահարման հրատապությունը 07/06/2023   21:48
Հուլիսի 6-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Կատրին Կոլոննայի հետ։  Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանում անվտանգության և կայունության հարցերի շուրջ:
Արարատ Միրզոյանը ֆրանսիացի գործընկերոջն է ներկայացրել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումները: Անդրադարձ է կատարվել առանցքային հարցերին, մասնավորապես Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պետական սահմանի սահմանազատման, Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության հարցերի՝ միջազգային մեխանիզմի ներքո հասցեագրման, ինչպես նաև տարածաշրջանում տնտեսական ու տրանսպորտային կապուղիների ապաշրջափակմանն առնչվող հարցերի:
Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառման միջոցով խնդիրները լուծելու անթույլատրելիությունը, Ադրբեջանի կողմից ագրեսիվ գործողություններից և սադրիչ հռետորաբանությունից զերծ մնալու անհրաժեշտությունը:
Ընդգծվել է Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված մարդասիրական ճգնաժամի հաղթահարման և Ադրբեջանի կողմից էթնիկ զտումներին ուղղված հետագա գործողությունների կանխման ուղղությամբ միջազգային ջանքերի հրատապությունը:
20:20 06/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՎահան Կոստանյանն ընդունել է ՀՀ-ում Բահրեյնի Թագավորության նորանշանակ դեսպանին
11:52 06/07/2023  |  ՔաղաքականՖրանսիայի դեմ ադրբեջանական քարոզչության նպատակը այլ երկրների կողմից ԼՂ ճգնաժամին հնարավոր հասցեական գնահատականները կանխելն է. վարչապետ
20:44 05/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանն օգտագործում է «Չմիավորման» շարժման հարթակը՝ ագրեսիվ ու հակահայկական քարոզչության համար. ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ
19:21 04/07/2023  |  Միջազգային լրահոսՄակրոնը հայտարարել է շուտով Ֆրանսիայում արտակարգ դրության մասին օրենքի կիրարկման մասին
11:48 04/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԼՂ ժողովրդի էթնիկ զտման քարոզչությունը բացահայտ թշնամական դրսևորում է և պետք է միջազգային դատապարտման արժանանա. ՀՀ ԱԳՆ
22:23 03/07/2023  |  Միջազգային լրահոսՖրանսիական կոմունայի քաղաքապետը հրաժարվել է մեկնել Մակրոնի հետ հանդիպման
16:10 02/07/2023  |  Միջազգային լրահոսՑուցարարները փորձել են հրկիզել Ֆրանսիայի Լարիշ քաղաքի քաղաքապետի ավտոմեքենան
12:52 02/07/2023  |  Միջազգային լրահոսՓարիզում հրաձգությունից հետո երկու ոստիկան է վիրավորվել
11:53 02/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ–ն մեծ ակնկալիքով սպասում է Իսպանիայի հետ համագործակցությանը․ ԱԳՆ խոսնակ
11:18 02/07/2023  |  Միջազգային լրահոսՖրանսիայում զանգվածային անկարգությունները տեղափոխվել են Շվեյցարիա

Мирозян заявил главе МИД Франции о срочности международных усилий для преодоления гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе 07/06/2023 23:21 | Лента новостей
Министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна 6 июля провел телефонный разговор с главой МИД Франции Катрин Колонной. Подробности сообщает пресс-служба МИД Армении.
Собеседники обменялись мнениями по вопросам региональной безопасности и стабильности.
Арарат Мирзоян представил французской коллеге последние события в процессе урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном. Были затронуты ключевые вопросы процесса, в частности делимитация государственной границы между Арменией и Азербайджаном, решение вопросов прав и безопасности народа Нагорного Карабаха в рамках международного механизма, а также вопросы, связанные с разблокировкой экономических и транспортных путей в регионе.
Министр Мирзоян подчеркнул недопустимость решения проблем путем применения силы или угрозы силой, а также необходимость для Азербайджана воздерживаться от агрессивных действий и провокационной риторики.
Была подчеркнута срочность международных усилий для преодоления гуманитарного кризиса, сложившегося в Нагорном Карабахе вследствие незаконного блокирования Лачинского коридора, и для предотвращения дальнейших действий Азербайджана, направленных на проведение этнических чисток.