ԱՄՆ-ն Լեռնային Ղարաբաղի ապագայի վերաբերյալ բանակցությունների արդյունքներ չի կանխորոշում․ ԱՄՆ դեսպանի պարզաբանումը 07/06/2023   15:56  |  ԼՐԱՀՈՍ
Միացյալ Նահանգները Լեռնային Ղարաբաղի ապագայի վերաբերյալ բանակցությունների արդյունքներ չի կանխորոշում, այլ աջակցում է համաձայնության կայացմանը, որը կլինի տևական, կայուն և կապահովի հիմքեր խաղաղության համար։
Այս մասին հայտարարել է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Քրիստինա Կվինը՝ ի պատասխան Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցի ժամանակ արած հայտարարությունների վերաբերյալ «Արմենպրես»-ի հարցին։
Հարց․ Հանրային հեռուստաընկերությանը տված Ձեր հարցազրույցի հետ կապված տարբեր մեկնաբանություններ են շրջանառվում, մասնավորապես՝ Լեռնային Ղարաբաղի ապագայի հետ կապված։ Կարո՞ղ եք հստակեցնել Ձեր դիրքորոշումը։
Պատասխան․ Խնդիրների կարգավորման և տևական ու արժանապատիվ խաղաղության հասնելու ճանապարհն  ուղիղ երկխոսությունն է։ Միացյալ Նահանգները Լեռնային Ղարաբաղի ապագայի վերաբերյալ բանակցությունների արդյունքներ չի կանխորոշում։ Միացյալ Նահանգներն աջակցում է համաձայնության կայացմանը, որը կլինի տևական, կայուն և կապահովի հիմքեր խաղաղության համար։ Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության իրավունքների ու անվտանգության հարցը հայ-ադրբեջանական հակամարտության առանցքում է։  Ի վերջո, չափից երկար տևած  և բազմաթիվ մարդկային կյանքեր արժեցած այս հակամարտության տևական կարգավորումը երաշխավորելու միակ ճանապարհը Լեռնային Ղարաբաղում բնակվողների իրավունքների պաշտպանության ապահովումն է և իրենց տներում ապահովության զգացում ունենալը։

США не предопределяют исход переговоров о будущем Нагорного Карабаха - комментарий американского посла 07/06/2023   16:54  |  Лента новостей
Соединенные Штаты не предрешают исход переговоров о будущем Нагорного Карабаха, но поддерживают соглашение, которое будет прочным, стабильным и создаст основу для мира. Об этом заявила посол США в Армении Кристина Куинн, отвечая на вопрос «Арменпресс» относительно заявлений, сделанных в ходе интервью Общественному телевидению.
Вопрос: Есть разные комментарии по поводу Вашего интервью Общественному телевидению, в частности, по поводу будущего Нагорного Карабаха. Можете ли Вы пояснить свою позицию?
Ответ: Прямой диалог - это способ решения проблем и достижения прочного и достойного мира. США не предопределяют исход переговоров о будущем Нагорного Карабаха. Соединенные Штаты поддерживают соглашение, которое является прочным, устойчивым и обеспечивает основу для мира. Вопрос прав и безопасности народа Нагорного Карабаха лежит в основе армяно-азербайджанского конфликта. В конечном счете, единственный способ гарантировать прочное урегулирование этого конфликта, который затянулся слишком долго и стоил многих жизней, - это обеспечить защиту прав жителей Нагорного Карабаха и то, чтобы они в своих домах чувствовали бы себя в безопасности.
15:56 06/07/2023  |  Лента новостейЗахарову спросили о реакции российских миротворцев в случае новой агрессии Азербайджана против Арцаха
15:37 06/07/2023  |  Лента новостейМосква призывает азербайджанскую сторону к разблокированию Лачинского коридора - Захарова
14:14 06/07/2023  |  Лента новостейПраво народа Арцаха на самоопределение равносильно праву на жизнь - омбудсмен
13:24 06/07/2023  |  Лента новостейГлава МИД Арцаха озвучил ожидания от письма Путину
12:56 06/07/2023  |  Лента новостейАрцахская сторона неоднократно передавала Азербайджану предложения о встрече, которые были отклонены – глава МИД
11:21 06/07/2023  |  Лента новостейПоследствия полной блокады неописуемо тяжелы для Арцаха - госминистр