Չլդրանում նախապատրաստվում են հացահատիկայինների բերքահավաքին 07/05/2023 14:37 | ԼՐԱՀՈՍ
Մարտակերտի շրջանի Չլդրան համայնքում հացահատիկային մշակաբույսերից՝ ցորենի, գարու, հաճարի հունձը կմեկնարկի 10-15 օրից:
Այս մասին «ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ»-ի հետ զրույցում տեղեկացրել է համայնքապետ Աշոտ Ղուլյանը՝ հավելելով, որ վերջին երկու ամիսներին տեղացած կարկուտը բավականին վնասներ է հասցրել բոլոր տեսակի մշակաբույսերի ցանքսերին՝ այդ թվում հացահատիկայինների:
«Մարտակերտի շրջվարչակազմին ներկայացրել ենք հայտ, ըստ որի՝ յուրաքանչյուր հողօգտագործողի համապատասխան հեկտարի չափով հնձի աշխատանքներում ներգրավված տեխնիկայի վառելիք ձեռք բերելու հնարավորություն կընձեռվի»,-հայտնել է մեր զրուցակիցը:
Նրա խոսքով՝ գյուղի բնակիչները շրջափակման ընթացքում սկսել են առավել ակտիվ զբաղվել հողագործությամբ։
« Ելնելով շրջափակման նախորդ ամիսների փորձից, երբ խիստ պակասում էին պտուղ-բանջարեղենն ու այլ գյուղմթերքներ, չդրանցիները գիտակցում են, որ պետք է ինչ-որ չափով ապահովեն գոնե իրենց ընտանիքների պահանջարկը և ընդգրկուն ցանքս են կատարել:
Արցախի Հանրապետության Գյուղի և գյուղատնտեսության հիմնադրամի կողմից ձեռք ենք բերել կարտոֆիլի սերմեր: Այդուհանդերձ՝ կարկուտը վնասեց նաև բանջարաբոստանային որոշ մշակաբույսեր»,-մանրամասնել է Ա. Ղուլյանը՝ հավելելով, որ արդեն դիմել են կառավարությանը վնասների աջակցության համար և իրականացվել է դրանց չափերի գնահատում:
Ըստ համայնքապետի՝ գյուղի տարածքի բարձրադիր լինելու, ինչպես նաև տեղումների պատճառով, այս տարի որոշ մրգատեսակներ չեն ունենա, իսկ բանջարաբոստանային մշակաբույսերի՝ մասնավորապես կարտոֆիլի, լոբու, վարունգի և լոլիկի բերքահավաքը կուշանա, որը նախատեսվում է օգոստոս ամսին։
Անդրադառնալով անասնապահությանը, մեր զրուցակիցը նշել է, որ Չլդրանում գրեթե բոլոր բնակիչները զբաղվում են գյուղատնտեսության այդ ճյուղով՝ հիմնականում իրենց ընտանիքների ու գյուղի պահանջարկն ապահովելու համար։
Ներկայում գյուղում զբաղված են խոտհարքով:
Համայնքի ղեկավարի գնահատմամբ՝ ձմռանը որոշ չափով անասնակերի պակաս կունենան, քանի որ տեղումները բացասաբար են անդրադարձել նաև խոտատարածքների վրա:

В общине Члдран Мартакертского района Арцаха идет подготовка к уборке зерновых 07/05/2023   16:48  |  Арцах
В общине Члдран Мартакертского района через 10-15 дней начнется уборка пшеницы, ячменя и полбы. Об этом в беседе с "Арцахпресс" сообщил глава общины Ашот Гулян, добавив, что выпавший за последние два месяца град нанес большой ущерб всем видам культур, в том числе и зерновым.
«Мы подали заявление в администрацию Мартакертского района, согласно которому каждому землепользователю будет предоставлена возможность приобрести топливо для техники, задействованной на уборке урожая, в количестве на соответствующий гектар», — сказал наш собеседник.
По его словам, во время блокады жители села стали активнее заниматься сельским хозяйством.
«Исходя из опыта предыдущих месяцев блокады, когда остро ощущалась нехватка фруктов, овощей и другой сельскохозяйственной продукции, жители Члдрана осознают, что должны хотя бы в какой-то мере обеспечивать потребности своих семей, и провели обширный посев.
Мы приобрели семена картофеля в Фонде села и сельского хозяйства Республики Арцах. Однако град повредил и некоторые овощные культуры», — пояснил А. Гулян, добавив, что они уже обратились в правительство за возмещением урона и проведена оценка причиненного ущерба.
По словам главы общины, из-за высокогорности территории села, а также осадков, в этом году не будет некоторых фруктов, а уборка овощных культур, в частности картофеля, фасоли, огурцов и помидоров, запланированный на август, будет отложен.
Касаясь животноводства, наш собеседник отметил, что почти все жители Члдрана занимаются этой отраслью сельского хозяйства, в основном для обеспечения потребностей своих семей и села.
В настоящее время в селе идет сенокос.
По оценке главы общины, зимой будет определенная нехватка кормов, так как осадки также негативно сказались на пастбищах.