Նիկոլ Փաշինյանը միջազգային հանրությանը ցույց է տալիս Ղարաբաղը Ադրբեջանին հանձնելու ամենահեշտ ճանապարհը. Օսկանյան (տեսանյութ) 07/04/2023   13:22  |  Քաղաքական
Եթե այսօր ինձ ու մի խումբ դիվանագետների հնարավորություն տրվի, ապա 2-3 ամսվա ընթացքում կարելի է իրավիճակում կտրուկ փոփոխություն մտցնել։ «Հայաքվե»-ի ստորագրահավաքին միանալուց հետո այս մասին հայտարարեց ՀՀ նախկին արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը՝ հավելելով, որ դա հնարավոր է միայն այն դեպքում, երբ այդ լիազորությունները լինեն լիարժեք։
«Փաշինյանն այդ երեք ամիսներին պետք է լռի, ուղղակի չխոսի։ Այնքան վնաս, ինչքան Հայաստանին ու հայ ժողովրդին տրվել են Փաշինյանի հայտարարությունները՝ նախկինում երբեք չի եղել։ Փաշինյանի խոսելը մեր գլխին պատերազմ է բերել։ Պատերազմից հետո նրա խոսելը տեղի ունեցածն ավելի է խորացրել։ Այսօր Փաշինյանի խոսել շարունակելն առավել բարդացնում է իրավիճակն ու այդ իրավիճակը փոխելու հնարավորությունները»,- հայտարարեց նա։
Ըստ նրա՝ պետք է փոխել բանակցությունների տրամաբանությունն ու նարատիվը։
Օսկանյանի խոսքով՝ միջազգային հանրությունը ցանկանում է ԼՂ հիմնահարցի հանգուցալուծումը, բայց նրան չի հետաքրքրում, թե ինչպես, նրանք գնում են այն ճանապարհով, որն իրենց առաջ բացվել է՝ հեշտ ճանապարհով:
«Այսօր Նիկոլ Փաշինյանը միջազգային հանրությանը ցույց է տալիս ամենահեշտ ճանապարհը՝ Ղարաբաղը Ադրբեջանին հանձնելու: Իհարկե, միջազգային հանրությունն ամեն ինչով կաջակցի Փաշինյանին, որպեսզի այդ հանգուցալուծումը լինի: Հավատացեք, այն պահին, երբ ՀՀ իշխանությունները նոր ձևակերպում կտան բանակցությունների բնույթին՝ միջազգային հանրության մոտ կտրուկ դիրքորոշման փոփոխություն կլինի»,-ասաց նա։
16:13 15/05/2023  |  ՎերլուծություններՓաշինյանը պարզապես իրավունք չունի նման փաստաթուղթ ստորագրելու. նրա ձեռքը պետք է բռնել հիմա. Օսկանյան
08:09 29/04/2023  |  ՄամուլՎարդան Օսկանյանի որդու բացառիկ հարցազրույցը. ինչ է նա պատմում իր քրեական գործով․ «Ժողովուրդ»
07:52 20/04/2023  |  ՄամուլՎարդան Օսկանյանի որդու մասով քրեական գործ է հարուցվել. «Ժողովուրդ»
15:59 19/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԻ՞նչ է, Նիկոլ Փաշինյանը ՀՀ-ն Ադրբեջանի մաս՞ է ճանաչում, չեղարկո՞ւմ է անկախության հանրաքվեն,սահմանները. Օսկանյան (տեսանյութ)

Осканян: Пашинян показывает международному сообществу самый легкий путь - сдача Нагорного Карабаха Азербайджану 07/04/2023   14:06  |  Политика
Если мне и группе дипломатов сегодня представится возможность, то в течение двух или трех месяцев можно будет внести изменение в ситуацию. Об этом заявил бывший министр иностранных дел Армении Вардан Осканян в беседе с журналистами после присоединения к инициативе «Айякве». Осканян добавил, что это возможно лишь в случае обладания всей полнотой полномочий.
"Пашинян в течение этих трех месяцев должен молчать, просто перестать говорить", - считает экс-глава МИД.
Он считает, что заявления Пашиняна нанесли Армении и армянскому народу колоссальный урон.
"Заявления Пашиняна навлекли войну на нашу голову. После войны его высказывание еще более усугубили положение дел. Сегодня его речи еще более усложняют ситуацию и возможности ее изменения", - отметил экс-глава МИД Армении.
По его мнению, следует изменить логику и нарратив переговоров.
По словам Осканяна, международное сообщество хочет разрешения нагорно-карабахской проблемы, но его не интересует, как это произойдет: они идут по тому пути, который перед ним открылся, по легкому пути.
"Сегодня Никол Пашинян показывает международному сообществу самый легкий путь - сдача Нагорного Карабаха Азербайджану. Конечно, международное сообщество всячески будет поддерживать Пашиняна, чтобы эта развязка состоялась. Поверьте, в тот момент, когда власти РА предложат новую формулировку характеру переговоров, позиция международного сообщества претерпит резкое изменение", - сказал он.