ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովը ընդունեց Հայաստանի պատվիրակության բոլոր առաջարկները. Սարգիս Խանդանյան 07/04/2023   22:53  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովը ընդունեց Հայաստանի պատվիրակության բոլոր առաջարկները:Այս մասին իր ֆեյբուքյան էջում գրել է ՀՀ Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ԵԱՀԿ ԽՎ Հայաստանի պատվիրակության ղեկավար Սարգիս Խանդանյանը:
«ԵԱՀԿ ԽՎ 2023 թվականի եզրափակիչ փաստաթուղթը՝ Վանկուվերի հռչակագիրը քվեարկությամբ հաստատել է մի շարք կարևոր դրույթներ.
ՎԵՀԱԺՈՂՈՎԸ
Կոչ է անում Ադրբեջանին դուրս բերել զինված ուժերը Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից,
Կոչ է անում ապահովել մարդկանց և ապրանքների անխոչընդոտ անցումը Լաչինի միջանցքով՝ համաձայն Արդարադատության միջազգային դատարանի 2023 թվականի փետրվարի 22-ի որոշման,
Կոչ է անում Ադրբեջանին միջազգային հանրության հետ սերտ համագործակցությամբ ձևավորել դրական օրակարգ Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքներն ու անվտանգությունը երաշխավորելու նպատակով,
Կոչ է անում ազատ արձակել բոլոր պահվող անձանց և ճշտել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության ընթացքում անհետ կորած բոլոր անձանց ճակատագրերը, պաշտպանել տարածաշրջանի մշակութային ժառանգությունը և աջակցել ականազերծման գործընթացին,
Խրախուսում է Հայաստանին և Ադրբեջանին շարունակել բանակցությունները համապարփակ խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման ուղղությամբ՝ հիմք ընդունելով միմյանց տարածքային ամբողջականության ճանաչումը,
Ողջունում է Միացյալ Նահանգների և Եվրոպական Միության դիվանագիտական ջանքերը, որոնք նպաստում են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև երկխոսության և փոխվստահության կառուցմանը»։
16:43 07/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԿոչ ենք անում Ադրբեջանին մշակել օրակարգ, որով կապահովվի ԼՂ-ի հայ բնակչության անվտանգությունը․ ԵԱՀԿ
22:11 25/05/2023  |  ՔաղաքականԵԱՏՄ նիստում Փաշինյանը երկու հարց էր ուզում լուծել. Նահապետյան
19:06 21/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԵԱՀԿ Մինսկի համանախագահներն իրար հետ չեն խոսում,ասում են՝ «ես իր հետ չեմ խոսի, նույն սեղանի շուրջ չեմ նստի. Փաշինյան
22:59 13/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է ԵԱՀԿ գործող նախագահին
10:51 10/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԵԱՀԿ գործող նախագահն առաջիկա օրերին կայցելի Հայաստան, Վրաստան և Ադրբեջան
20:34 25/02/2023  |  ՔաղաքականԵս հավատում եմ, որ այդ կարգախոսը վերաբերում է նաև ԼՂ ժողովրդին, այդպես չէ՞. Խանդանյան

ПА ОБСЕ призвала Азербайджан вывести свои войска с суверенной территории Армении и разблокировать Лачинский коридор 07/05/2023   09:25  |  Лента новостей
Парламентская ассамблея ОБСЕ приняла все предложения армянской делегации. Об этом во вторник сообщил глава армянской делегации, председатель комиссии НС РА по внешним связям, депутат от правящей фракции "Гражданский договор" Саркис Ханданян.
Он заявил, что заключительный документ ПА ОБСЕ на 2023 год - Ванкуверская декларация по итогам голосования утвердила ряд важных положений.
Таким образом, Ассамблея:
• призывает Азербайджан вывести вооруженные силы с суверенной территории Армении,
• призывает обеспечить беспрепятственное движение людей и товаров через Лачинский коридор в соответствии с решением Международного суда от 22 февраля 2023 года,
• призывает Азербайджан в тесном сотрудничестве с международным сообществом сформировать позитивную повестку для гарантирования прав и безопасности армян Нагорного Карабаха,
• призывает освободить всех удерживаемых лиц и выяснить судьбы всех лиц, пропавших без вести в ходе нагорно-карабахского конфликта, защитить культурное наследие региона и содействовать процессу разминирования,
• призывает Армению и Азербайджан продолжить переговоры по подписанию всеобъемлющего мирного соглашения на основе признания территориальной целостности друг друга,
• приветствует дипломатические усилия Соединенных Штатов и Европейского Союза, которые способствуют построению диалога и  формированию взаимного доверия между Арменией и Азербайджаном.
12:26 04/07/2023  |  Лента новостейСаркис Ханданян избран заместителем председателя Комитета ПА ОБСЕ по правам человека