Միջազգային գործընկերների հետ հանդիպումներում բարձրաձայնում ենք Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցների կիրառման անհրաժեշտության մասին. Ալեն Սիմոնյանը՝ Լեհաստանի Սեյմի մարշալեկին 07/04/2023   16:06  |  Քաղաքական
Պաշտոնական այցով Լեհաստանի Հանրապետությունում գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը հուլիսի 4-ին հանդիպել է Լեհաստանի Սեյմի մարշալեկ Էլժբիետա Վիտեկին: Այ մասին հայտնում են Ազգային ժողովից։
Ողջույնների փոխանակումից հետո կողմերը փաստել են, որ պաշտոնական այցի ընթացքում նախատեսվող հանդիպումներն ու քննարկումներն իրենց ներդրումը կունենան երկկողմ համագործակցության խթանման հարցում: Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ մեր ժողովուրդներին կապում են հարյուրամյակների պատմական առնչությունները՝ հիշեցնելով, որ անցյալ տարի լրացավ Լեհաստանի հայ համայնքի կազմավորման 655-ամյակը: Նա երախտագիտություն է հայտնել մեր հայրենակիցների հանդեպ Լեհաստանում պետական մակարդակով ցուցաբերվող հոգածության եւ վերաբերմունքի համար:
Հանդիպմանն ընդգծվել է միջխորհրդարանական համագործակցության, այդ թվում՝ բարեկամական խմբերի կարեւորությունը երկկողմ հարաբերությունների ընդլայնման հարցում: Երկուստեք կարեւորվել է ՀՀ Ազգային ժողովի եւ Լեհաստանի խորհրդարանի երկու պալատների արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովների համատեղ նիստերի անցկացումը:
Շեշտելով միջազգային տարբեր հարթակներում փոխգործակցության հնարավորությունները՝ Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ որպես Արեւելյան գործընկերության համահեղինակ՝ Լեհաստանն ակտիվ դերակատարում ունի Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների ամրապնդման գործում, եւ Հայաստանն ակնկալում է Լեհաստանի աջակցությունը Համաձայնագրի արդյունավետ կիրարկման գործում:
Անդրադառնալով տարածաշրջանում կայունության հաստատմանն ու անվտանգային հարցերին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը մանրամասներ է ներկայացրել ադրբեջանական ագրեսիայի հետեւանքով Հայաստանի սահմաններին եւ Լեռնային Ղարաբաղում տիրող իրավիճակից:
ՀՀ ԱԺ նախագահը հիշեցրել է, որ 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից ի վեր Ադրբեջանը շրջափակել է Լեռնային Ղարաբաղը՝ կոպտորեն խախտելով միջազգային մարդասիրական իրավունքը եւ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը, անտեսում է նաեւ փետրվարի 22-ին Արդարադատության միջազգային դատարանի՝ Ադրբեջանի դեմ իրավաբանորեն պարտավորեցնող որոշումը:
Նա անչափ կարեւորել է Եվրամիության դիտորդական առաքելության տեղակայումը, ինչը բարենպաստ է անվտանգության, տարածաշրջանում կայունության ապահովման եւ տեղում վստահության ձեւավորման առումով: «Տեղյակ ենք նաեւ, որ այս տարվա կեսին Լեհաստանը նախատեսում է առաքելությունում դիտորդների ներգրավվածության ընդլայնում, ինչը մեզ համար մեծապես ողջունելի է»,- ընդգծել է ԱԺ նախագահը: Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ միջազգային բոլոր գործընկերների հետ տարբեր հանդիպումների ընթացքում բարձրաձայնում են Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցների կիրառման անհրաժեշտության մասին եւ ակնկալում հասցեական արձագանքներ:
Լեհ գործընկերը շեշտել է, որ խորհրդարանական դիվանագիտությունն ապահովում է խորհրդարանների միջեւ չընդհատվող կապը, ինչի շնորհիվ երկրների վերաբերյալ ճշգրիտ տեղեկություններ են ստացվում: Խոսելով ժողովրդավարական արժեքներից՝ նա կարեւորել է ժողովրդի հանդեպ հաշվետվողականությունը՝ ընդգծելով նաեւ միջազգային գործընկերներին վերաբերող դիրքորոշումները: Այս համատեքստում Լեհաստանի Սեյմի մարշալեկը կարծիք է հայտնել հետագա համագործակցության բազմոլորտ ընդլայնման վերաբերյալ: Անդրադառնալով աշխարհի տարբեր հատվածներում տեղի ունեցող հակամարտություններին՝ Էլժբիետա Վիտեկը նշել է, որ լեհերն անկախ քաղաքական հայացքներից եւ տարաձայնություններից՝ մշտապես միավորվում են ընդդեմ ագրեսիայի եւ հանուն խաղաղության՝ իրենց ձայնը լսելի դարձնելով:
ՀՀ ԱԺ նախագահը հույս է հայտնել, որ մեր երկրի ժողովրդավարության զարգացման եւ խաղաղության հաստատման հարցում եւս լսելի կլինի Լեհաստանի ձայնը:
Հանդիպումից հետո պատվիրակության անդամները շրջել են խորհրդարանի շենքում:
16:45 02/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԻմ խոսքից վրդովվելուց առաջ, նախ համարձակություն ունեցեք հնչեցնել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն կամ Արցախի Հանրապետություն եզրույթները․ Մետաքսե Հակոբյանը՝ Ալեն Սիմոնյանին
18:15 29/06/2023  |  ՔաղաքականԱլեն Սիմոնյանը պաշտոնական այցով կմեկնի Լեհաստան
13:59 28/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱլեն Սիմոնյանը պարգևատրել է ԱԺ անվտանգության աշխատակիցներին՝ «պարտականությունները գերազանց կատարելու համար»
08:27 27/06/2023  |  ՄամուլՆորից կադաստրի վկայականի մասին․ «Հրապարակ»
15:07 26/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՓակ հանդիպման ժամանակ Ալիևն ընդունել է ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը՝ թվային ձևակերպումով. Ալեն Սիմոնյան
15:02 26/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱլեն Սիմոնյանն ընդունել է Հայաստանում առաքելությունն ավարտող Իրանի դեսպանին
13:42 26/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԻրենց ներքին գործն է. Ալեն Սիմոնյանը ՌԴ-ում տեղի ունեցած իրադարձությունների մասին

Спикер НС Армении на встрече с маршалом Сейма Польши заявил о необходимости применения санкций против Азербайджана 07/04/2023   16:54  |  Лента новостей
Делегация во главе с председателем Национального Собрания Армении Аленом Симоняном, находящаяся в Польше с официальным визитом, 4 июля встретилась с Маршалом Сейма Польши Эльжбетой Витек. Об этом сообщает пресс-служба парламента РА.
После обмена приветствиями стороны констатировали, что запланированные в ходе официального визита встречи и обсуждения будут способствовать укреплению двустороннего сотрудничества. А.Симонян отметил, что наши народы связывают многовековые исторические связи, напомнив, что в прошлом году исполнилось 655 лет со дня образования армянской общины в Польше. Он выразил признательность за заботу и отношение, проявляемые к нашим соотечественникам в Польше на государственном уровне.
На встрече подчеркнута важность межпарламентского сотрудничества, в том числе групп дружбы, в расширении двусторонних отношений. Обоюдно выделено проведение совместных заседаний комиссий по внешним связям НС РА и обеих палат парламента Польши.
Подчеркнув возможности взаимодействия на различных международных площадках, А.Симонян отметил, что Польша как соавтор Восточного партнерства играет активную роль в укреплении отношений РА-ЕС, и Армения рассчитывает на содействие Польши в эффективной реализации Соглашения.
Председатель НС, коснувшись вопросов установления стабильности и безопасности в регионе, подробно представил ситуацию на границах Армении и в Нагорном Карабахе в результате азербайджанской агрессии. Спикер напомнил, что с 12 декабря 2022 г. Азербайджан блокирует Нагорный Карабах, грубо нарушая международное гуманитарное право и трехстороннее заявление от 9 ноября 2020 г., а также игнорирует обязательное решение Международного суда ООН от 22 февраля против Азербайджана. Он придал большое значение размещению миссии наблюдателей Евросоюза, что благоприятно с точки зрения безопасности, обеспечения стабильности в регионе и укрепления доверия на местах. “Мы осведомлены также, что в середине этого года Польша намечает расширить участие наблюдателей в составе миссии, что всемерно приветствуется нами”, - подчеркнул спикер НС. А.Симонян отметил, что в ходе различных встреч со всеми международными партнерами озвучивается необходимость применения санкций против Азербайджана и ожидаются адресные отклики.
Польский коллега подчеркнул, что парламентская дипломатия обеспечивает бесперебойную связь между парламентами, благодаря чему обеспечивается точная информация о странах. Коснувшись демократических ценностей, он особо выделил подотчетность перед народом, подчеркнув также позицию в отношении международных партнеров. В этом контексте Маршал Сейма Польши затронула дальнейшее расширение многогранного сотрудничества. Касаясь конфликтов, происходящих в разных частях мира, Эльжбета Витек отметила, что поляки, независимо от политических взглядов и разногласий, всегда гласно объединяются против агрессии и за мир.
Председатель НС РА выразил надежду, что также голос Польши будет услышан в интересах развития демократии и установления мира в нашей стране.