ԼՂ ժողովրդի էթնիկ զտման քարոզչությունը բացահայտ թշնամական դրսևորում է և պետք է միջազգային դատապարտման արժանանա. ՀՀ ԱԳՆ 07/04/2023 11:48 | ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության էթնիկ զտումների ագրեսիվ քարոզչություն են իրականացնում։ Twitter-ի իր էջում այս մասին գրել է ՀՀ արտգործնախարարության մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանը` հավելելով, որ այդ ամենն իրականացվում է բացահայտ՝ պետական մակարդակով։
«Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության իրավունքներով և անվտանգությամբ զբաղվելու փոխարեն Ադրբեջանը շարունակում է էթնիկ զտումների ագրեսիվ քարոզչությունը։ Երկու տեսանյութ՝ Լեռնային Ղարաբաղի դեմ նոր «Ռևանշ 3» գործողության մասին պետական հեռուստատեսությամբ, առցանց հարցում, որտեղ մասնակիցների 83%-ն ասել է «այո»»,–գրել է ՀՀ ԱԳՆ ներկայացուցիչը։
Բադալյանը նաև գրել է, որ սա թշնամական բացահայտ դրսևորում է։ Դիմել է միջազգային հանրությանը՝ հայտարարելով, որ դատապարտումը և կանխարգելումը պարտադիր է:

Азербайджан ведет агрессивную пропаганду этнических чисток в Нагорном Карабахе - МИД Армении 07/04/2023   12:03  |  Комментарий
Азербайджан продолжает вести  агрессивную пропаганду этнических чисток народа Нагорного Карабаха. Об этом написала пресс-секретарь министерство иностранных дел Армении Ани Бадалян в Twitter, указав, что все это открыто осуществляется на государственном уровне.
"Вместо того, чтобы говорить о правах и безопасности населения Нагорного Карабаха, Азербайджан продолжает агрессивную пропаганду этнических чисток: по государственному телевидению транслируются два видеоматериала - о новой операции "Месть 3" против Нагорного Карабаха и онлайн-опрос, в котором 83% сказали "да" (этой операции – прим.ред.)", - написала Бадалян.
Она обратила внимание международного сообщества на то, что это явное проявление враждебности, которое нуждается в обязательном международном осуждении и предотвращении.