ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդունել է Իրանի դեսպանին 07/04/2023   16:07  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հուլիսի 4-ին ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ՀՀ-ում իր դիվանագիտական առաքելությունն ավարտող՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպան Աբբաս Բադախշան Զոհուրիին։ Այս մասին հայտնում են ԱԳՆ-ից։
ԱԳ նախարար Միրզոյանը, նշելով, որ դեսպան Զոհուրիի պաշտոնավարման ժամանակահատվածը համընկել է Հայաստանի համար խիստ բարդ շրջանի հետ,  բարձր է գնահատել Հայաստանի և Իրանի միջև փոխըմբռնման ու հարաբերությունների խորացման գործում նրա կողմից ներդրված ջանքերը և հաջողություն մաղթել հետագա դիվանագիտական աշխատանքում:
Զրուցակիցները քննարկել են հայ-իրանական համագործակցության օրակարգային տարբեր հարցեր՝ երկուստեք գոհունակությամբ արձանագրելով երկու երկրների միջև քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակը: Ընդգծվել է, որ երկու երկրների փոխգործակցությունը բխում է ինչպես տարածաշրջանային մարտահրավերներին դիմակայելու հրամայականից, այնպես էլ երկու ժողովուրդների միջև պատմականորեն ձևավորված բարեկամական կապերից:
Վերահաստատվել է բարձրաստիճան փոխայցելությունների և արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև պարբերական խորհրդակցությունների դրական դինամիկան պահպանելու պատրաստակամությունը: Կարևորվել են երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող տնտեսական ծրագրերի իրականացմանն, երկկողմ առևտրի խթանման առկա ներուժի օգտագործմանն ուղղված քայլերը:
Անդրադարձ է կատարվել Հարավային Կովկասում խաղաղության և կայունության հաստատման՝ երկու երկրների տեսլականին և այդ ուղղությամբ իրականացվող ջանքերին:
10:17 03/07/2023  |  ՔաղաքականԱրարատ Միրզոյանից հետո Վաշինգտոն է մեկնում ԱԽՔ Արմեն Գրիգորյանը
23:52 29/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՄեկնարկել է Միրզոյան–Բայրամով–Բլինկեն եռակողմ հանդիպումը
20:02 27/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանը եռակողմ հանդիպմանը խոսել է տարածաշրջանում խաղաղության համար առանցքային խնդիրների մասին
19:50 27/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԲլինքենն ու Միրզոյանը քննարկեն են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը
18:56 27/06/2023  |  ՔաղաքականՎաշինգտոնում մեկնարկել է Բլինկենի հանդիպումը Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հետ
18:57 25/06/2023  |  ՔաղաքականԱրարատ Միրզոյանը մեկնում է Վաշինգտոն, որտեղ կհանդիպի Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի հետ
10:14 21/06/2023  |  ՔաղաքականՀԱՊԿ նեղ կազմով նիստում Արարատ Միրզոյանն անդրադարձ է կատարել Հարավային Կովկասում վերջին իրադարձություններին
12:59 20/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանը Մինսկում մասնակցում է ՀԱՊԿ ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստին
16:28 19/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանը Մինսկում կմասնակցի ՀԱՊԿ արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի նիստին․ ՀՀ ԱԳՆ

Глава МИД Армении обсудил с послом Ирана усилия по установлению мира и стабильности на Южном Кавказе 07/04/2023   16:40  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 4 июля принял Чрезвычайного и Полномочного посла Ирана в РА Аббаса Бадашхана Зохури. Подробности  сообщает пресс-служба МИД Армении.
Отметив, что миссия Зохури совпала с крайне сложным периодом для Армении, Мирзоян высоко оценил вклад посла в дело углубления отношений между Арменией и Ираном и пожелал ему успехов в дальнейшей дипломатической работе.
Собеседники обсудили различные вопросы повестки дня армяно-иранского сотрудничества, с обоюдным удовлетворением констатировав высокий уровень политического диалога между двумя странами. Было подчеркнуто, что сотрудничество двух стран исходит как из необходимости противостояния региональным вызовам, так и исторически сложившихся дружеских связей между двумя народами.
Подтверждена готовность поддерживать положительную динамику взаимных визитов на высоком уровне и периодических консультаций между внешнеполитическими ведомствами. Была придана важность шагам, направленным на реализацию экономических программ, представляющих взаимный интерес, а также на использование имеющегося потенциала для стимулирования двусторонней торговли.
Собеседники коснулись видения двух стран по установлению мира и стабильности на Южном Кавказе и прилагаемых в этом направлении усилий.
15:52 26/06/2023  |  Лента новостейИран был и остается для Армении особым партнером - спикер парламента
14:43 10/04/2023  |  Лента новостейВ Иране надеются, что Армения и Азербайджан смогут преодолеть существующую напряженность