Ճնշում են, որ Արցախի պատվիրակությունը մեկնի Բաքու. Արցախի նախագահ 07/03/2023   16:46  |  Քաղաքական
Արցախում շրջափակում էր մինչև ամսի 15-ը, հիմա իրավիճակն ավելի խորն է։ Ադրբեջանին պետք է առիթ՝ մեր նկատմամբ ճնշում գործադրելու համար։ Այս մասին Արցախի Հանրապետության ԱԺ-ում հայտարարեց Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը՝ ընդգծելով, որ դրա նպատակն է, որ Արցախի պատվիրակությունը մեկնի Բաքու, ինչի համար Ադրբեջանը պատրաստ է ամեն քայլի։
«Իսկ քննարկումները, թե Հաագայի դատարանի որոշումն ինչքանով է այսօր հնարավոր կյանքի կոչել, կամ ինչ է քննարկվել Ամերիկայում... ի դեպ, ամենածանր թեման հենց Ղարաբաղի անվտանգության հետ կապված է... ՊԲ-ի և այլն։ Դրա համար ես նպատակահարմար եմ գտնում ժամանակ գտնել ու ԱԳ նախարարի հետ կազմակերպել փակ հանդիպում։ Բավականին մեծ ինֆորմացիա կա, շատ մեծ ինֆորմացիա կա կուտակված»,- ասաց նա։
Անդրադառնալով Արցախի ու ՀՀ իշխանությունների միջև առկա շփումներին՝ Հարությունյանը հայտարարեց, որ դրանք իրականացվում են ամենօրյա ռեժիմով՝ հատկապես միջազգային հարթակում տարվող գործընթացների մասով։ Արցախի նախագահը հայտարարեց, որ խնդիրներ, այդուհանդերձ կան, բայց գերադասեց դրանք քննարկել փակ ձևաչափով՝ հավելելով, որ յուրաքանչյուր հայտարարություն հակառակորդը կարող է օգտագործել մեր դեմ։
«Նպատակը մեկն է՝ ճնշել առավելագույն չափով՝ պառակտելու մեր հասարակությունը, ստեղծել դժգոհության ու բողոքի ալիքներ... այսինքն, ի՞նչ են անում՝ վեր են լուծում այն բոլոր պրոբլեմները, որոնք առկա են հասարակության մեջ ու բարձրաձայնում են՝ չհասկանալով, որ դրանով հնարավորություն ենք տալիս ավելի խորացնելու այդ պրոբլեմը»,- ասաց նա։
Այս առումով, Հարությունյանն ասաց, որ առաջիկայում հանդես կգան օրենսդրական նոր նախաձեռնությամբ՝ հնչող հայտարարությունների մասով։
13:11 03/07/2023  |  ՄեկնաբանությունԻրականության հետ աղերս չունի. վարչապետի խոսնակը պարզաբանել է արցախցի պաշտոնյաների զանգերին չպատասխանելու հրապարակումները
13:29 02/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանը պատրաստվում է Ղարաբաղում իրանակացնել «Վրեժ–3» գործողությունը. Տաթևիկ Հայրապետյան
17:05 01/07/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախում նոր սահմանափակումներ կմտցվեն
16:14 01/07/2023  |  Կյանքն՝ ԱրցախումԱրցախում հետևում են հացահատիկային մշակաբույսերի անկորուստ բերքահավաքի կազմակերպման ընթացքին
15:52 01/07/2023  |  Կյանքն՝ ԱրցախումՇրջափակված Արցախը այս ծանր ժամանակներում ստիպված է դիմակայել նաև բնության «անակնկալներին»

Арутюнян заявил о давлении Азербайджана с целью добиться приезда делегации Арцаха в Баку 07/03/2023   17:35  |  Лента новостей
Это уже не блокада, ситуация в Арцахе еще более усугубилась; Азербайджану нужен любой повод для оказания очередного давления. Об этом заявил президент Арцаха Араик Арутюнян в парламенте республики. Он указал, что цель Азербайджана – добиться приезда делегации Арцаха в Баку, и для этого он готов на любой шаг.
"А дискуссии по поводу того, в какой мере решение Гаагского суда сегодня может быть выполнено, или того, что обсуждалось в Америке... Кстати, самая тяжелая тема связана с безопасностью Карабаха... АО и т.д.. Поэтому я считаю целесообразным найти время и организовать закрытую встречу с министром иностранных дел. Накопилось много информации", - сказал он.
Коснувшись контактов между властями Арцаха и Армении, Арутюнян заявил, что общение поддерживается в ежедневном режиме, особенно по части процессов, протекающих на международной площадке. Президент Арцаха заявил, что проблемы все же есть, но предпочел обсудить их в закрытом формате, добавив, что любое высказывание противник может использовать против нас.
"Цель одна – оказать максимальное давление, чтобы расколоть наше общество, спровоцировать недовольство и волну протеста…", - сказал он.
В этой связи Арутюнян заявил, что в ближайшее время выступит с новой законодательной инициативой относительно звучащих заявлений.