Բաքուն ջղաձգումների մեջ է. Ֆրանսիայի դեսպանին կանչել են՝ ոչ պաշտոնական լուրերի համար 06/30/2023   14:27  |  Քաղաքական
Ադրբեջանում Ֆրանսիայի դեսպան Անն Բոյյոնը կանչվել է արդ երկրի արտաքին գործերի նախարարություն։ Այս մասին հայտնում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները։
Ադրբեջանի ԱԳՆ-ում դեսպանին ասել են, որ ֆրանսիական կողմը պետք է պարզաբանի նախագահ նախագահ Էմանուել Մակրոնի հայտարարությունները։
«Ես Ալիևի վրա ավելի շատ ճնշում եմ բանեցրել և կբանեցնեմ, քան Փաշինյանը, հարցը Փաշինյանն է. Մակրոն
Նշենք, որ Մարսելում Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հանդիպել է հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ, որի ժամանակ նման հայտարարությունէ  արել. «Ես Ալիևիի վրա ավելի ճնչում եմ բանեցրել և կբանեցնեմ, քան Փաշինյանը։ Հարցը Փաշինյանն է։ Ես Արցախի հարցով միակն եմ, որը հստակ կեցվածք և պատգամ ունեմ»
Մակրոնը նաև նշել է. «Չկասկածեք Արցախի և ընդհանրապես Հայաստանի հարցերով վճռականությանս մեջ: Պիտի շարունակեմ ջանքերս, նույնիսկ եթե մինչ օրս այս օրակարգով գրեթե միակն եմ միջազգային ընտանիքի մեջ: Գիտեք նաև, որ առաջին անգամ Ֆրանսիան Հայաստանում իր դեսպանություն է ուղարկել զինվորական կցորդ, իսկ դա ինչ-որ բան նշանակում է, չէ՞։ Մենք պիտի անենք մեր կարելին, առավելագույնը»
13:49 30/06/2023  |  Միջազգային լրահոսՄակրոնը երկրում անկարգությունների պատճառով լքել է ԵՄ գագաթնաժողովը Բրյուսելում՝ վերադառնում է Փարիզ
18:17 28/06/2023  |  ՔաղաքականԱդրբեջանը փորձում է ուշադրություն շեղել՝ միաժամանակ ի ցույց դնելով իր սարսափը՝ ՀՀ բանակից
15:17 17/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱմեն ինչ կարվի Ղարաբաղի հայերի ինտեգրման համար․ Ադրբեջանի ԱԳՆ
16:04 10/04/2023  |  Միջազգային լրահոսԿրեմլի գնահատականը՝ Ֆրանսիան ուկրաինական հակամարտությունում միջնորդ դարձնելու գաղափարին
19:32 25/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԺաննա Անդրեասյանն ընդունել է ՀՀ-ում Ֆրանսիայի Հանրապետության դեսպանին
17:43 24/01/2023  |  ՄեկնաբանությունԷմանուել Մակրոնն ընդունել է Մուրադ Փափազյանին ու քննարկել Լաչինի միջանցքի շուրջ վիճակը, ում Փաշինյանն անցանկալի անձ է համարել Հայաստանում

Баку вновь забился в конвульсиях: посла Франции вызвали в МИД Азербайджана из-за неофициальной информации 06/30/2023 15:30 | Политика
Посол Франции в Баку Анн Буайон была вызвана в МИД Азербайджана. Об этом, сообщают азербайджанские СМИ со ссылкой на дипломатичексий источник.
Сообщается, что Буайон вызвали для дачи разъяснений относительно заявлений президента Франции Эмманюэля Макрона.
Президент Франции Эммануэль Макрон в Марселе встретился с представителями армянской общины.
Как сообщили ранее в АРФД, в ответ на призыв представителей армянской диаспоры проявить а фоне блокады Арцаха и нападений Азербайджана большую инициативу и оказать не только моральную, но и практическую поддержку, Макрон заявил: "Я оказывал и буду оказывать на Алиева большее давление, чем сам Пашинян. Вопрос в Пашиняне. Я единственный, у кого есть четкая позиция, а также месседж по вопросу Арцаха", - сказал президент Франции.
Также сообщалось, что Макрон призвал не сомневаться в его решимости в отношении Арцаха и Армении в целом.Макрон заявил о своей решимости в вопросе Арцаха"Я продолжу прилагать усилия даже в случае, если вдруг окажется, что с этой повесткой дня я почти единственный в международной семье. Вы также знаете, что Франция впервые отправила своего военного атташе в свое посольство в Армении, и это что-то да значит, верно? Мы должны сделать все, что в наших силах, приложить максимум усилий", - приводит слова Макрона АРФД.