ԱՄՆ-ն մտահոգված է ԼՂ-ում մարդկային կորուստների առնչությամբ․ Վեդանտ Պատել 06/29/2023 11:06 | ԼՐԱՀՈՍ
ԱՄՆ-ն խորապես մտահոգված է Լեռնային Ղարաբաղում մարդկային կորուստների առնչությամբ, սակայն տեղի ունեցած միջադեպը չի ազդել Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հանդիպման ժամանակացույցի վրա։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակի առաջին տեղակալ Վեդանտ Պատելը։
«Մենք խորապես անհանգստացած ենք Լեռնային Ղարաբաղում մարդկային կորուստների պատճառով և մեր ցավակցությունն ենք հայտնում բոլոր զոհվածների ընտանիքներին։ Այս վերջին միջադեպերն ընդգծում են ռազմական գործողություններից զերծ մնալու և տևական ու արժանապատիվ խաղաղություն հաստատելու անհրաժեշտությունը», - ասել է դիվանագետը։
Վեդանտ Պատելը շեշտել է, որ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը շարունակում է ներգրավված մնալ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջը խաղաղության հաստատման գործընթացում։ Բացի Բլինքենից, բանակցային գործընթացում ներգրավված են նաև Հարավային Կովկասում բանակցությունների հարցերով ԱՄՆ պետքարտուղարության ավագ խորհրդական Լուիս Բոնոն, ինչպես նաև պետքարտուղարության թիմի այլ անդամներ։
«Երեկվա (խմբ․՝ հունիսի 27-ի) հանդիպումները կառուցողական էին», - ասել է նա՝ ընդգծելով, որ բանակցությունները շարունակվել են հունիսի 28-ին և կշարունակվեն նաև հունիսի 29-ին այնպես, ինչպես պլանավորված էր։
Վեդանտ Պատելը հրաժարվել է մեկնաբանել լրագրողի բարձրացրած հարցը՝ արդյոք Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցած միջադեպը կարող է խոչընդոտել բանակցությունների ընթացքին և կողմերին ստիպել սառեցնել հակամարտությունը։
Ադրբեջանի զինված ուժերի ստորաբաժանումները հունիսի 28-ին՝ ժամը 01:30-ից, հրետանային միջոցներից կրակ են բացել Մարտունու և Մարտակերտի հայկական դիրքերի ուղղությամբ` կիրառելով նաև ԱԹՍ-ներ։ Հայկական կողմն ունի 4 զոհ:

США глубоко обеспокоены гибелью людей в Нагорном Карабахе - Госдеп 06/29/2023   11:41  |  Лента новостей
США глубоко обеспокоены гибелью людей в Нагорном Карабахе, но инцидент не повлиял на график встречи министров иностранных дел Армении и Азербайджана. Об этом, как передает «Арменпресс», заявил первый заместитель пресс-секретаря Госдепартамента США Ведант Патель.
«Мы глубоко обеспокоены гибелью людей в Нагорном Карабахе и выражаем соболезнования семьям всех погибших. Эти недавние инциденты подчеркивают необходимость воздерживаться от военных действий и установить прочный и достойный мир», - сказал дипломат.
Ведант Патель подчеркнул, что госсекретарь США Энтони Блинкен продолжает участвовать в процессе установления мира между Арменией и Азербайджаном. Помимо Блинкена, в переговорный процесс вовлечены старший советник Госдепартамента США по переговорам на Южном Кавказе Луис Боно и другие члены команды Госдепа.
«Вчерашние (прим.ред. 27 июня) встречи носили конструктивный характер», - сказал он, подчеркнув, что переговоры продолжились 28 июня, продолжатся и 29 июня, как и было запланировано.
Ведант Патель отказался ответить на вопрос журналиста, может ли инцидент в Нагорном Карабахе помешать переговорному процессу и заставить стороны заморозить конфликт.
28 июня с 01:30 подразделения ВС Азербайджана с применением артиллерии  и беспилотников вели огонь по армянским позициям у Мартуни и Мартакерта. С армянской стороны погибли четверо военнослужащих.