Ադրբեջանը ոչ միայն կանխամտածված սովամահ է անում Արցախի բնակչությանը, այլև նրան բնաջնջման եզրին է հասցրել․ Արցախի ԱԺ նախագահ 06/28/2023 12:56 | ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանի կողմից անցած տարվա դեկտեմբերի 12-ից առայսօր տևող Արցախի շրջափակումը ողբերգական ընթացք ստացավ մարտի 5-ին ու երեկ՝ հունիսի 28-ի գիշերը։ Ժամը 1։30-ից ադրբեջանական զինված ստորաբաժանումները հրետանային միջոցներից ու ԱԹՍ-ներից կրակ են բացել Մարտունու և Մարտակերտի հայկական դիրքերի ուղղությամբ․ ադրբեջանական սադրանքի հետևանքով ունենք 4 զոհ։ Այդ մասին Արցախի ԱԺ 7-րդ գումարման 7-րդ նստաշրջանի հերթական նիստի աշխատանքներից առաջ հայտարարեց ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը, որից հետո խորհրդարանականները մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին Արցախի պաշտպանության համար զոհված տղաների հիշատակը։
«Ադրբեջանը ոչ միայն կանխամտածված սովամահ է անում Արցախի բնակչությանը, այլև նրան բնաջնջման եզրին է հացրել։ Արցախը երբեք չի եղել ու չի լինելու Ադրբեջանի կազմում․ դրա շուրջ ցանկացած քննարկում մեզ համար անընդունելի են։ Դա մեր կարմիր գիծն է, որը ոչ ոք չի կարող խախտել։ ԵԱՀԿ համանախագահները և մյուս բոլորը պետք է հասկանան, որ Արցախի բռնակցումն Ադրբեջանին կբերի Արցախի հայաթափմանն ու ոչնչացմանը։ Վտանգված է Արցախի բնակչության կյանքը և ցավալի է, որ այս ամենը տեղի է ունենում աշխարհի լուռ համաձայնությամբ»,-շեշտեց ԱԺ նախագահը։
Չթերագնահատելով Արցախի հարցով ԵԽԽՎ բանաձևը, ԱՄՆ կոնգրեսում և Ֆրանսիայի կողմից արված հայտարարությունները՝ Թովմասյանը շեշտեց, որ դրանք բավարար չեն և անհրաժեշտ է գործուն լծակներ կիրառել Ադրբեջանի դեմ։

Арцах никогда не был и не будет в составе Азербайджана – спикер НС 06/28/2023 13:16 | Лента новостей
Блокада Арцаха со стороны Азербайджана продолжающаяся с 12 декабря прошлого года по сегодняшний день, приняла трагический оборот 5 марта и вчера, в ночь на 28 июня. С 01:30 подразделения ВС Азербайджана с применением артиллерии и БПЛА открыли огонь по армянским позициям в направлении Мартуни и Мартакерта. С армянской стороны погибли четверо военнослужащих. Об этом заявил перед началом очередного заседания Национального Собрания Республики Арцах председатель парламента Артур Товмасян. Депутаты минутой молчания почили память военнослужащих, павших за защиту Арцаха.
"Азербайджан не только злонамеренно пытается замучить голодом население Арцаха, но и подвел его к грани уничтожения. Арцах никогда не был и не будет в составе Азербайджана, и любое обсуждение вокруг данного вопроса неприемлемо для нас. Это наша красная линия, которую никто не может нарушать. Сопредседатели Минской группы ОБСЕ и все остальные должны понять, что аннексия Арцаха со стороны Азербайджана приведет к деарменизации и уничтожению Арцаха. Жизнь населения Арцаха под угрозой, и, к сожалению, все это происходит с молчаливого согласия мира", - подчеркнул спикер НС.
Не умаляя резолюции ПАСЕ по Арцахскому вопросу, заявлений Конгресса США и Франции, Товмасян подчеркнул, что их недостаточно и необходимо использовать действенные рычаги против Азербайджана.