Արցախը պահանջում է, որ ՀՀ պատվիրակությունը Վաշինգտոնում անհապաղ դադարեցնի բանակցությունները 06/28/2023 13:25 | ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի ԱԺ-ն քիչ առաջ ընդունեց հայտարարություն, որում ասված է․
«Ադրբեջանի ԶՈՒ-ն հերթական անգամ կոպտորեն խախտելով 2020թ․ նոյեմբերի 9-ին ընդունված եռակողմ հայտարարությամբ հաստատված հրադադարի ռեժիմը՝ սույն թվականի հունիսի 27-ի լույս 28-ի գիշերվա ժամը 1։30-ից սկսած՝ տարբեր զինատեսակներից կրակ են բացել Արցախի հանրապետության տարածքի ուղղությամբ, որի հետևանքով զոհվել են մեր չորս հայրենակիցներ։
Ադրբեջանի կողմից Արցախի լիակատար շրջափակման պայմաններում հրետանային միջոցների և ԱԹՍ-ների կիրառմամբ Արցախի Հանրապետության քաղաքացիների այս հերթական սպանությունը վկայում է, որ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը, անտեսելով միջազգային հեղինակավոր կառույցների կոչերն ու որոշումները, խաղաղության կեղծ օրակարգերով սքողված ցեղասպանական գործողություններով ձգտում է ռազմական քաղաքական, տնտեսական գործիքակազմերի կիրառմամբ հասնել իր հիմնական նպատակին՝ Արցախի վերջնական հայաթափմանը։
Հատկանշական է, որ Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ռեժիմի պարբերական խախտումները, ինչպես նաև այս նոր դեպքը, նախորդ դեպքերի նման նույնպես արձանագրվել է այն ժամանակ, երբ ԱՄՆ պետքարտուղարի միջնորդությամբ Վաիշնգտոնում տեղի են ունենում ՀՀ և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հերթական բանակցությունները։ Դա, անշուշտ, ևս մեկ անգամ վկայում և հաստատում է, որ «խաղաղության պայմանագրի» շուրջ տեղի ունեցող բանակցությունները իրականում ոչ այլ ինչ են, քան տարածաշրջանում տևական խաղաղության մթնոլորտի ստեղծման նմանակում՝ իբր թե միջազգային ջանքերի համատեքստում։
Խորապես անհանգստացած առկա վտանգավոր իրողությամբ՝ Արցախի Հանրապետության ժողովրդի անունից դիմում ենք ՄԱԿ-ի ԱԽ-ին, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ղեկավարներին՝ կարեկցանքի հայտարարություններից, հորդորներից և խորհուրդներից զատ, ձեռնարկել կոնկրետ գործնական քայլեր՝ մասնավորապես պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի նկատմամբ՝ զսպելով նրա ագրեսիվ նկրտումները։ Համոզված ենք, որ երկակի ստանդարտներով գործելաոճն ավելի է ոգևորում Ադրբեջանին՝ նրան դարձնելով սանձարձակ և անվերահսկելի, ՌԴ-ին խաղաղապահ առաքելության շրջանակում՝ առավել կոշտ միջոցներով կասեցնել Ադրբեջանի հակամարդկային, ցեղասպան գործողությունները, վաշինգտոնյան բանակցություններում ՀՀ պատվիրակությանն անհապաղ դադարեցնել մեկնարկած բանակցությունները՝ մինչև Արցախի հետ շփման գծում և ՀՀ սահմաններում լիակատար հրադադարի հաստատումը և այն պահպանելու փաստաթղթային երաշխիքների տրամադրումը։ Հակառակ պարագայում՝ բանակցությունների շարունակումը կնշանակի ադրբեջանական կողմի ագրեսիվ պահվածքի խրախուսում և միջազգային մակարդակով արտոնություն։
Մեր խոնարհումը բերելով հանուն Հայրենիքի իրենց կյանքը նվիրաբերած մեր չորս նահատակների հիշատակին՝ պատրաստակամ ենք շարունակելու նրանց սուրբ գործը»։

Парламент Арцаха призвал Армению немедленно прекратить переговоры с Азербайджаном в Вашингтоне 06/28/2023   13:47  |  Лента новостей
Национальное собрание Республики Арцах (НКР) сегодня приняло заявление, в котором говорится:
«Вооруженные силы Азербайджана, в очередной раз грубо нарушив режим прекращения огня, установленный в Нагорном Карабахе Трехсторонним заявлением от 9-го ноября 2020 года, 28-го июня, начиная с 01:30, открыли огонь в направлении территории Республики Арцах из различных видов оружия, в результате чего погибли 4 наших соотечественников.
Это очередное убийство граждан Республики Арцах с применением артиллерийских средств и беспилотных летательных аппаратов в условиях полной блокады Арцаха со стороны Азербайджана свидетельствует о том, что военно-политическое руководство этой республики, игнорируя призывы и решения авторитетных международных структур, посредством геноцидальных действий, сокрытых лживыми повестками мира и диалога, и с помощью военных, политических и экономических инструментов стремится достичь своей основной цели – окончательного изгнания армян из Арцаха.
Примечателен тот факт, что этот аналогичный предыдущим случаям новый инцидент в свете периодически осуществляемых нарушений режима прекращения огня со стороны Азербайджана также был зафиксирован во время очередных переговоров министров иностранных дел Армении и Азербайджана по вопросам мирного урегулирования армяно-азербайджанского конфликта, проходящих в настоящее время в Вашингтоне при посредничестве государственного секретаря США. Это, несомненно, лишний раз свидетельствует и подтверждает, что эти переговоры касательно «мирного договора» в действительности являются не чем иным, как имитацией формирования атмосферы установления длительного мира и стабильности в регионе, якобы в контексте международных усилий.
Национальное собрание, глубоко обеспокоенное существующей опасной реальностью, от имени народа Республики Арцах призывает:
• Совет Безопасности ООН, руководителей стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ – помимо выражения сочувствия, призывов и советов, предпринять конкретные практические шаги и применить санкции в отношении Азербайджана с целью сдерживания его агрессивных амбиций;
• Российскую Федерацию – в рамках миротворческой миссии более жесткими способами пресечь античеловеческие, геноцидальные действия Азербайджана;
• Находящуюся на вашингтонских переговорах делегацию Республики Армения –немедленно прекратить начатые в Вашингтоне переговоры до установления полного прекращения огня на линии соприкосновения с Республикой Арцах и границах РА, а также предоставления документальных гарантий его соблюдения, в противном случае продолжение переговоров будет расцениваться как поощрение агрессивного поведения азербайджанской стороны и привилегия на международном уровне.
Преклоняясь перед памятью наших четырех павших во имя Родины героев, мы полны решимости продолжить их священное дело».
12:59 28/06/2023  |  Лента новостейВ Арцахе рассказали о военнослужащих, погибших в результате очередной агрессии Азербайджана