Մի՞թե ադրբեջանի նավթային շանտաժն ավելի ուժեղ է, ինչու՞ չեք պատժում Ադրբեջանին. Խաչատրյանը՝ ՄԱԿ-ի գրասենյակի դիմաց 06/28/2023   11:42  |  Քաղաքական
Ադրբեջանի ֆաշիստական ռեժիմը քաղաքակիրթ աշխարհի առաջ հերթական թշնամական, ահաբեկչական գործողություններն իրականացրեց Արցախի Հանրապետության, Արցախի ժողովրդի և համայն հայ ժողովրդի դեմ։ ՄԱԿ-ի Հայաստանյան գրասենյակի դիմաց այսօր առավոտյան տեղի ունեցած SOS Artsakh ակցիայի ժամանակ հայտարարեց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը՝ ներկաներին հորդորելով մեկ րոպե լռությամբ հարգել ադրբեջանական սադրանքի հետևանքով զոհված մեր 4 հայրենակիցների հիշատակը։
Խաչատրյանը դիմեց Հայաստանում ՄԱԿ-ի ներկայացուցչությանը՝ հիշեցնելով ՄԱԿ-ի կանոնադրության հիմքում մարդու ազատ ինքնորոշման իրավունքի կետի ապահովման անհրաժեշտությունը։
«ՄԱԿ-ի ստեղծումից հետո տասնյակ պետություններ են ստեղծվել՝ իրացնելով ազգերի ազատ ինքնորոշման և իրավահավասարության իրավունքը։ Իսկ ինչո՞վ է Արցախի ժողովուրդը պակաս մյուս ազգերից, որոնք օգտագործելով այդ իրավունքը, պետություն են ստեղծել... .... տարածքային ամբողջապանության սկզբունքը, որի վրա հղում է կատարում Ադրբեջանը, իսկ այսօր նաև Ադրբեջանի բարեկամ ՔՊ-ական իշխանությունը՝ որևէ կերպ չեն արգելում ժողովուրդներին իրացնել ինքնորոշման իրավունքը»,-ասաց նա։
Խաչատրյանն հղում կատարեց նաև ՄԱԿ-ի ԱԽ 4 բանաձևերին, որոնք Ադրբեջանին կոչ են անում դադարեցնել ագրեսիվ գործողությունները։
«Մինսկի խմբի համանախագահ երկրները, որոնք կոչված էին բանակցային գործընթացով ապահովել Արցախի հակամարտության խաղաղ կարգավորումը՝ Արցախի վերջնական կարգավիճակի ճշտումը, նաև ինքնորոշման իրավունքի և իրավահավասարության սկզբունքներից ելնելով, բազմաթիվ անգամ հայտարարում էին, որ ուժի կիրառումը երբեք անպատիժ չի մնա։ Ադրբեջանն ուժ կիրառեց 2020 թվականին, Ադրբեջանն ուժ է կիրառում նաև այսօր։ Ինչո՞ւ է Ադրբեջանը մինչև այս պահն անպատիժ»,- ասաց նա։
Այս համատեքստում, պատգամավորը հավաստիացրեց, որ որքան էլ միջազգային հանրությունը հայտարարի, թե միջազգային իրավունքն առաջնային է՝ Ադրբեջանն, իր խոսքով, թքած ունի այդ ամենի վրա, քանի որ խախտելու դեպքում որևէ հետևանքի առջև չի կանգնում։ Խաչատրյանը կոչ արեց՝ մարդու իրավունքների պաշտպանության համար խոսքից անցնել գործի՝ Ադրբեջանի նկատմամբ պատժամիջոցներ կիրառելով։
«Մի՞ թե Ադրբեջանի նավթային շանտաժն ավելի ուժեղ է։ Մի՞ թե Ադրբեջանի նավթն ավելի հզոր է, քան 120.000 մարդու կյանքը, 30 հազ. երեխայի կյանքը, արցունքները, թերսնումը, կրթության ու առողջության իրավունքից զրկումը։ Սա՞ է այդ իրավունքը, որ դուք այդքան «վեհանձն» քարոզում եք։ Մի՞ թե կարելի է կրկնակի ստանդարտներն այսքան նողկալիորեն առաջ մղել։ ՄԱրդու իրավունքներից եք խոսում, ուզում եք՝ հավատա՞ն ձեզ։ Դե գնացեք Արցախ ու խոսեք մարդու իրավունքներից»,- հայտարարեց պատգամավորը։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ ՀՅԴ-ն հունիսի 26-ին հայտարարել էր 24-ժամյա նստացույց՝ ԵԱՀԿ Մինկի խմբի համանախագահ երկրների՝ ՌԴ-ի, ԱՄՆ-ի ու Ֆրանսիայի դեսպանատների, ինչպես նաեւ ԵՄ ներկայացուցչության գրասենյակի մոտ՝ «SOS Artsakh խորագրով, որն ամփոփվեց այսօր առավոտյան ՄԱԿ-ի գրասենյակի մոտ։
15:25 14/06/2023  |  ՔաղաքականՕրինակ՝ ԱԺ նախագահի համար BMW գնելը չի ազդում տնտեսական աճի վրա. Արթուր Խաչատրյան
12:01 05/06/2023  |  ՔաղաքականԼեռնային Ղարաբաղի ո՛չ ժողովուրդը, ո՛չ իշխանությունները չեն լիազորել մեզ բանակցել իրենց կարգավիճակի շուրջ. Միրզոյան
16:59 23/05/2023  |  ՔաղաքականՍա կոչվում է պյուղատոսություն. Փաշինյանն ուզում է ուրանալ մեր պայքարը և ձեռքերը լվանալ Արցախից. Արթուր Խաչատրյան
16:00 15/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱյն, ինչ Փաշինյանը ակնարկներով էր ասում, Շառլ Միշելը երեկ բացահայտ ասեց. Արթուր Խաչատրյան
12:34 04/05/2023  |  ՔաղաքականՀամանախագահները 2009-ին էդ թուղթը ճղեցին, շպրտեցին՝ ասելով թույլ չենք տա շեղեք բանակցային գործընթացը. Արթուր Խաչատրյան
12:30 04/05/2023  |  ՔաղաքականԻնչքան ընկրկում, հետ ես գնում, անքան Ադրբեջանն ավելի է լկտիանում. այս ամենը նաև Վաշինգտոնում է շարունակվում. Արթուր Խաչատրյան
11:52 03/05/2023  |  ՔաղաքականԶՈւ-ում ոչ մարտական կորուստները ինչքա՞ն են կազմել. սահմռկեցուցիչ դեպք ունեցանք Ազատ գյուղում. ընդդիմադիր պատգամավորի հարցին դատախազն այդպես էլ չպատասխանեց
14:58 02/05/2023  |  ՔաղաքականԷդ շեփորահարված 2,6 միլիարդ եվրոյից քանի՞ եվրոցենտն ենք ստացել, 2 տարի անցել ա. Արթուր Խաչատրյան
11:00 02/05/2023  |  ՔաղաքականԵթե սմբակավոր կենդանիների իրավունքների մասին կոնֆերանս լինի ու դրան մասնակցի Վահագն Ալեքսանյանը, հարց կառաջանա. Արթուր Խաչատրյան (տեսանյութ)
12:13 21/04/2023  |  ՔաղաքականԵթե 2007 թ Հայաստանն ընդունել էր, որ Արցախը Արդբեջանի կազմում է, վերջինը պետք է սիրահոժար համաձայներ, չէ՞. Արթուր Խաչատրյան

Неужели азербайджанская нефть дороже жизни арцахцев? У здания представительства ООН в Ереване проходит акция протеста 06/28/2023   12:37  |  Лента новостей
Фашистский режим Азербайджана на глазах у цивилизованного мира провернул очередную враждебную, террористическую операцию против Республики Арцах, армян Арцаха и всего армянста. Об этом сегодня  заявил депутат от блока "АрменияАртур Хачатрян в ходе проходящей у представительства ООН ООН акции под лозунгом "SOS Artsakh".
Участники сидячего пикета почтили минутой молчания память четверых армянских военнослужащих, погибших в Арцахе в результате очередной азербайджанской провокации.ВС Азербайджана с применением артиллерии и беспилотников обстреляли позиции Армии обороны в Арцахе, с армянской стороны 4 погибшихХачатрян обратился к представительству ООН в Армении, напомнив о необходимости обеспечения реализации пункта о праве на свободное самоопределение на основании Устава ООН.
"После создания ООН появилось множество государств, которые реализовали свое право на свободное самоопределение и равноправие. А чем же народ Арцаха хуже остальных наций, которые воспользовались этим правом и создали государство?" - заявил он, отметив, что принцип территориальный целостности, на который ссылается Азербайджан, никоим образом не запрещает народам реализовывать свое право на самоопределение.
Хачатрян также сослался на 4 резолюции Совбеза ООН, в котором содержится призыв к Азербайджану прекратить агрессивные действия.
"Страны-сопредседатели Минской группы, которые были призваны путем переговорного процесса обеспечить мирное урегулирование Арцахского конфликта, уточнение окончательного статуса Арцаха, исходя в том числе из принципов равноправия и права народов на самоопределение, неоднократно заявляли, что применение силы никогда не останется безнаказанным. Азербайджан применил силу в 2020 году, Азербайджан прибегает к силе и сейчас. Почему Азербайджан до сих пор не наказан?" - спросил депутат.
Как указал депутат НС Армении, сколько бы международное сообщество ни декларировало приоритет международного права, Азербайджан, по его же словам, плевать хотел на все это, поскольку он не сталкиваются с какими-либо последствиями своих нарушений. Хачатрян в контексте защиты прав человека призвал перейти от слов к делу, применив в отношении Азербайджана санкции.
"Неужели нефтяной шантаж Азербайджана сильнее?! Неужели азербайджанская нефть дороже жизни 120 тысяч человек, права на образование и здоровье 30 тысяч детей?!Это и есть то самое право, которое вы "великодушно" пропагандируете? Разве можно продвигать двойные стандарты столь отвратительным образом?!Вы говорите о правах человека, и хотите, чтобы вам поверили? Так езжайте же в Арцах и говорите о правах человека", - заявил депутат.
Как уже ранее сообщало "ФактИнфо", 26 июня АРФД инициировало 24-часовой сидячий пикет под лозунгом "SOS Artsakh" перед зданиями посольств стран-сопредседателей МГ ОБСЕ – РФ, США и Франции, а также перед представительством ЕС. Акция продолжается сегодня у здания представительства ООН в Армении.