Հանդիպել են Միրզոյանը, Սալիվանը և Բայրամովը 06/28/2023   21:10  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հունիսի 28-ին ԱՄՆ մայրաքաղաք Վաշինգտոնում կայացել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի և ԱՄՆ նախագահի՝ ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջեյք Սալիվանի հանդիպումը։ Հանդիպմանը ներկա էր նաև Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովը: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն։
Հարավային Կովկասում երկարատև խաղաղության և կայունության հասնելու համատեքստում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է Ալմա-Աթայի հռչակագրի և 1975թ. քարտեզի հիման վրա սահմանազատման հարցում առավելագույն որոշակիության ապահովման, ինչպես նաև զորքերի հետքաշման կարևորությունը: Անդրադարձ է կատարվել նաև տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման հարցերին՝ ընդգծելով ինքնիշխանության, իրավազորության, հավասարության ու փոխադարձության սկզբունքների պահպանմանն այլընտրանքի բացակայությունը:
ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ևս մեկ անգամ ընդգծել է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության խնդիրների պատշաճ հասցեագրման կարևորությունը: Անդրադառնալով ԼՂ-ում Ադրբեջանի հերթական ագրեսիվ գործողությանը, որի արդյունքում այսօր ԼՂ ՊԲ-ն ունեցել է չորս զոհ՝ նախարար Միրզոյանը շեշտել է, որ նման գործողությունները միտված են խաթարել բանակցային գործընթացին ուղղված ջանքերը և ընդգծել ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառման բացառման հրամայականը: Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ այդ գործողությունը տեղի է ունենում Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով ԼՂ-ում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին, ԼՂ գազի և էլեկտրաէներգիայի մատակարարման՝ Ադրբեջանի կողմից միտումնավոր խափանումներին զուգահեռ, ինչը միտված է Լեռնային Ղարաբաղն էթնիկ զտման ենթարկելուն:
20:05 28/06/2023  |  ՔաղաքականԱդրբեջանը գիշերային հարձակումը նախաձեռնել էր «տոնական սիմվոլիզմի» շրջանակներում. Վահե Հովհաննիսյան
20:01 28/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՄեծ է հավանականությունը, որ մեզ բոլորիս տանեն Բաքու ու դատեն՝ որպես ահաբեկիչների, Ալիևը չի թաքցնում, որ պատրաստվում է անել դա. ազատամարտիկ
20:02 27/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանը եռակողմ հանդիպմանը խոսել է տարածաշրջանում խաղաղության համար առանցքային խնդիրների մասին
23:42 26/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների բանակցությունները Վաշինգտոնում կտևեն մինչև հունիսի 29-ը
20:38 22/06/2023  |  ՔաղաքականԱՄՆ Կոնգրեսի քննարկումները ոչինչ չեն տա. Դրանք չեն նշանակում, որ պատրաստվում են պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի նկատմամբ, որ բացեն միջանցքը. փորձագետ (տեսանյութ)
22:25 16/06/2023  |  ՔաղաքականՊետք է պատրաստ լինել. Ադրբեջանը պատրաստվում է մեծ պատերազմի. Գրիգոր Բալասանյան (տեսանյութ)

Мирзоян, Салливан и Байрамов провели встречу в Вашингтоне 06/29/2023   09:27  |  Лента новостей
В столице США Вашингтоне 28 июня состоялась встреча министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна и советника президента США по национальной безопасности Джейка Салливана. На встрече присутствовал также министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов. Подробности приводит пресс-служба МИД Армении.
В ходе встречи были обсуждены последние развития в регионе.
В контексте достижения долгосрочного мира и стабильности на Южном Кавказе министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян подчеркнул важность обеспечения максимальной определенности в вопросе делимитации на основе карты 1975 г и Алма-Атинской декларации, а также отвода войск. Были затронуты также вопросы разблокирования региональных инфраструктур, была вновь подчеркнута безальтернативность сохранения принципов суверенитета, юрисдикции, равенства и взаимности.
Министр иностранных дел Арарат Мирзоян вновь подчеркнул важность надлежащего решения вопросов прав и безопасности народа Нагорного Карабаха. Коснувшись очередного агрессивного действия Азербайджана в Нагорном Карабахе, в результате которого сегодня у Армии обороны Нагорного Карабаха 4 погибших, Мирзоян отметил, что такие действия преследуют цель подорвать усилия, направленные на переговорный процесс, и подчеркнул необходимость исключения применения силы или угрозы силой.
Мирзоян подчеркнул, что это действие происходит параллельно с гуманитарным кризисом, сложившимся в Нагорном Карабахе в результате незаконного блокирования Лачинского коридора, а также преднамеренного прекращения Азербайджаном газоснабжения и электроснабжения НК с целью подвергнуть Нагорный Карабах этнической чистке.