Հոկտեմբերի 27-ի վերաբերյալ Նիկոլ Փաշինյանը ԱԺ-ից հնչեցնում է վարկածներ՝ ենթադրությունների մակարդակով 06/27/2023 11:41 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ԱԺ-ից կրկին հնչեցրել է ենթադրություններ, վարկածներ՝ խոսակցությունների մակարդակով՝ ՀՀ ներքաղաքական կյանքը ցնցած տարբեր իրադարձությունների վերաբերյալ։
Մասնավորապես նաեւ հայտարարել է, թե կա վարկած, որ օրինակ, նույն 1999 թվականի հոկտեմբերի 27-ի իրադարձությունները կապ ունեն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության բանակցային գործընթացի, մասնավորապես, տարածքների փոխանակման հայեցակարգի հետ։
«Սա վարկած է, որը մինչ օրս քրեաիրավական առումով ապացուցված ու հիմնավորված չէ, բայց չի էլ բացառվում, որ կարող է քննության առարկա դառնալ»,- ԱԺ քննիչ հանձնաժողովում այս մասին այսօր հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: Իսկ թե ինչու իր իշխանության արդեն 5 տարիների ընթացքում այդ վարկածի ուղղությամբ քննություն չի իրականացվել՝ Փաշինյանը լռել է
«1994թ.-ին, երբ հաստատվեց զինադադար, արձանագրվեց, որ հայկական կողմը հաղթել է պատերազմում, իսկ ադրբեջանական կողմը պարտվել է: Դրանից հետո 20 տարվա ընթացքում Ադրբեջանի բնակչությունը համարյա կրկնապատկվեց, ՀՀ բնակչությունը էականորեն նվազեց: Իսկ ո՞ւմ համար էր հաղթանակը, ինչու այդ հաղթանակի արդյունքում ՀՀ բնակչությունը ոչ թե ավելացավ, այլ նվազեց, ինչու այդ հաղթանակի արդյունքում տնտեսական մրցակցության մեջ չկարողացավ հաղթել Ադրբեջանին: Սա կապ ունի անվտանգության, ռազմական բյուջեների հետ նաեւ»,- ասել է Փաշինյանը։

А для кого была победа в 1994 году? - Пашинян 06/27/2023 12:01 | Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян сегодня в НС вновь озвучил версии на уровне разговоров и предположений относительно событий, потрясших внутриполитическую жизнь Армении.
В частности, он заявил, что есть версия, например, что теракт в парламенте 27 октября 1999 года связан с переговорным процессом по нагорно-карабахскому конфликту, в частности, с концепцией обмена территориями.
"Это версия, которая до сих пор в уголовно-правовом плане не доказана и не обоснована, но не исключено, что может стать предметом расследования", - заявил Пашинян на заседании парламентской следственной комиссии, отвечая на вопросы парламентской следственной комиссии по изучению обстоятельств 44-дневной войны 2020 года.
А почему расследование по упомянутой версии за пять лет пребывания у власти не велось, об этом Пашинян умолчал.
"В 1994 году, когда было установлено перемирие, было зафиксировано, что армянская сторона победила, а азербайджанская сторона потерпела поражение. Спустя 20 лет после этого население Азербайджана почти удвоилось, а численность населения Армении существенно сократилось. А для кого была эта победа? Почему после победы численность населения не увеличилась, а сократилась? Почему после победы Армения не смогла одолеть Азербайджан в экономической конкуренции? Это имеет прямую связь с безопасностью, поскольку отражается и на военном бюджете", - заявил он.