Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է Հայաստանում առաքելությունն ավարտող Իրանի դեսպանին 06/26/2023   15:02  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հունիսի 26-ին ընդունել է Հայաստանում առաքելությունն ավարտող Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Աբբաս Բադախշան Զոհուրիին: «Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ հայտնում են ՀՀ ԱԺ հանրային կապերի վարչությունից։
Ալեն  Սիմոնյանը շնորհակալություն է հայտնել դեսպանին պաշտոնավարման ընթացքում հայ-իրանական հարաբերությունների ամրապնդման ու համագործակցության արդյունավետության բարձրացման ուղղությամբ ներդրած ջանքերի համար եւ մաղթել հաջողություններ հետագա աշխատանքային գործունեության մեջ:
Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ Հայաստանի համար Իրանը եղել եւ մնում է առանձնահատուկ գործընկեր, որն իր հավասարակշռված քաղաքականությամբ նպաստում է տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանն ու կայունության ամրապնդմանը:
Ի պատասխան դեսպանը նշել է, որ Իրանն առանձնակի արժեւորում է մեր  երկրի հետ հարաբերությունների կարեւորությունը, որոնք պայմանավորված են պատմամշակութային առնչություններով, փոխադարձ տնտեսական շահերով, ինչպես նաեւ տարածաշրջանային մի շարք խնդիրների նկատմամբ ընդհանուր մոտեցումներով:
Հանդիպմանը բարձր է գնահատվել երկու խորհրդարանների միջեւ հաստատված բարեկամական սերտ կապերը եւ  խորհրդարանների միջեւ փոխգործակցության խորացմանն ուղղված նախաձեռնությունները: Դեսպանը կարեւորել է միջխորհրդարանական հանձնաժողովների անխափան աշխատանքը եւ բարեկամական խմբերի արդյունավետ համագործակցությունը:
Մեկ տարի առաջ իմ գլխավորած պատվիրակությունը պաշտոնական արդյունավետ այց կատարեց Թեհրան: Սպասում ենք իմ հարգարժան գործընկեր Մոհամմեդ Բաղեր Ղալիբաֆի պատասխան այցին Հայաստան¦,- նշել է ՀՀ ԱԺ նախագահը:
Հանդիպման ավարտին Ալեն Սիմոնյանը եւս մեկ անգամ ընդգծել է դեսպանի զգալի ներդրումը Հայաստանի եւ Իրանի միջեւ ձեւավորված հարուստ օրակարգի շրջանակում:
13:42 26/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԻրենց ներքին գործն է. Ալեն Սիմոնյանը ՌԴ-ում տեղի ունեցած իրադարձությունների մասին
18:33 20/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱլեն Սիմոնյանն ընդունել է Եվրոպական խորհրդարանի անվտանգության եւ պաշտպանության հարցերով ենթակոմիտեի նախագահին
11:10 20/06/2023  |  ՔաղաքականԱԺ նախագահը վստահեցնում է՝ 44-օրյա պատերազմի հետ կապված Փաշինյանն անսպասելի հայտարարություններ է անելու

Иран был и остается для Армении особым партнером - спикер парламента 06/26/2023   15:52  |  Лента новостей
Председатель Национального Собрания Армении Ален Симонян 26 июня принял Чрезвычайного и Полномочного посла Исламской Республики Иран (ИРИ) Аббаса Бадахшана Зохури, завершающего миссию в Армении. Подробности приводит пресс-служба парламента Армении.
А.Симонян поблагодарил посла за усилия по укреплению армяно-иранских отношений и повышению эффективности сотрудничества в период его пребывания в должности, пожелав успехов в дальнейшей работе.
Спикер НС отметил, что ИРИ была и остается для Армении особым партнером, который своей взвешенной политикой способствует установлению мира и укреплению стабильности в регионе.
В ответ посол отметил, что Иран особо ценит важность отношений с нашей страной, которые обусловлены историко-культурными связями, взаимными экономическими интересами, а также общими подходами к ряду региональных проблем.
На встрече высоко оценены установившиеся между двумя парламентами тесные дружеские связи и инициативы по углублению взаимодействия между законодательными органами. Посол особо отметил бесперебойную работу межпарламентских комиссий и эффективное сотрудничество групп дружбы.
“Год назад возглавляемая мною делегация посетила Тегеран с официальным продуктивным визитом. Ожидаем ответного визита моего многоуважаемого коллеги Мохаммеда Багера Галибафа в Армению", - отметил председатель НС.
В завершение встречи Ален Симонян еще раз подчеркнул весомый вклад посла в рамках сформированной между РА и ИРИ насыщенной повестки дня.
14:43 10/04/2023  |  Лента новостейВ Иране надеются, что Армения и Азербайджан смогут преодолеть существующую напряженность
12:34 31/03/2023  |  Лента новостейИран также готовится, отправляя в Армению профессиональные кадры - эксперт