Բաքվի հետ պայմանագրի ստորագրման 3 պարտադիր ու սկզբունքային կետ կա. Ռուբինյան 06/26/2023   16:31  |  ԼՐԱՀՈՍ
Բաքվի հետ ապագայում ստորագրվող պայմանագրում Երևանի համար պարտադիր ու ամենասկզբունքային երեք կետեր կան։ Այս մասին այսօր հրավիրված մամուլի ասուլիսին հայտարարել է ԱԺ փոխնախագահ, ԵԽԽՎ-ում ՀՀ պատվիրակության ներկայացուցիչ Ռուբեն Ռուբինյանը։
«1. Կոնկրետ ու հստակ քարտեզ, որը դրված կլինի երկրների կողմից միմյանց տարածքային ամբողջականության ճանաչման հիմքում։
2. Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության հասցեագրումը, որը կարծում ենք, որ պետք է տեղի ունենա Բաքու- Ստեփանակերտ երկխոսության միջոցով՝ միջազգային մեխանիզմի գործադրմամբ։
3. Պայմանագրում ներառված կետերի կատարման երաշխիքների ինստիտուտի ձևավորումը»,- թվարկեց նա։
Այս առումով Ռուբինյանը հիշեցրեց նաև նախկինումձեռք բերված պայմանավորվածությունների՝ ադրբեջանական կողմից խախտելու օրինակները։
15:47 26/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՌուբինյանը հույս ունի, որ թուրքական կողմը կպահի պայմանավորվածությունը ու սահմանը կբացվի՝ երրորդ երկրների քաղաքացիների համար
17:38 23/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՌուբեն Ռուբինյանը հանդիպել է Միացյալ Թագավորության Եվրոպայի հարցերով պետնախարարին

Рубинян озвучил обязательные и принципиальные для Еревана пункты в будущем договоре с Баку 06/26/2023   17:11  |  Лента новостей
Для Еревана есть три обязательных и самых принципиальных вопроса в планируемом к подписанию в будущем договоре с Баку. Об этом заявил в беседе с журналистами вице-спикер парламента Армении Рубен Рубинян.
В первую очередь, как указал он, необходимо зафиксировать конкретную карту, которая будет положена в основу признания странами территориальной целостности друг друга.
Второй принципиальный для Еревана пункт – это обеспечение прав и безопасности населения Нагорного Карабаха, которое должно произойти путем диалога Баку-Степанакерт, с запуском международного механизма.
«Третий пункт – формирование института гарантий выполнения включенных в договор пунктов», - перечислил он.
В этом контексте Рубинян также напомнил о случаях нарушения азербайджанской стороной достигнутых ранее договоренностей.