Փակ հանդիպման ժամանակ Ալիևն ընդունել է ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը՝ թվային ձևակերպումով. Ալեն Սիմոնյան 06/26/2023 15:07 | ԼՐԱՀՈՍ
Իր (Ալիևի- խմբ.) ձևակերպումը քիչ այլ ձևով է ներկայացնում։ Ասում է՝ ես Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ որևիցե տարածքային պահանջ չունեմ։ Չգիտեմ՝ ես դա ասելու իրավունք ունեմ, թե ոչ՝, կարծում եմ՝ ունեմ, փակ հանդիպման ժամանակ ինքը նույնպես ընդունել է ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը՝ թվային ձևակերպումով։ Այս մասին լրագրողներին ասաց ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը։
Անդրադառնալով Ալիեւի հրապարակային հայտարարություններին՝ ԱԺ նախագահը նշեց, թե իրենք նույնպես միանշանակ չեն վերաբերվում հարևան երկրի ղեկավարի հայտարարություններին՝ հավելելով, որ քանի դեռ ստորագրված փաստաթուղթը չկա, որևէ բանում համոզված լինել հնարավոր չէ։
Ինչ վերաբերում է Արցախի հարցին՝ Սիմոնյանը հայտնեց, որ այս ամբողջ ընթացքում ՀՀ և Արցախի Հանրապետության ղեկավարները մշտական շփման մեջ են։
«Այն հարցերը, որոնք վերաբերում են ԼՂ-ին և որոշումը կարող է անդրադառնալ ԼՂ-ին՝ այդ բոլոր որոշումները թողնվում են ԼՂ ընտրված իշխանություններին, ոչ թե ՀՀ իշխանություններին։ Ասեմ ավելին, լինում են դեպքեր, որ հենց Արցախի ներկայացուցիչներն են բաբնակցում և բանակցել Ադրբեջանի իշխանության ներկայացուցիչների հետ՝ բոլոր խնդրահարույց հարցերի շուրջ»,- ասաց նա։

На закрытой встрече Азербайджан признал территориальную целостность Армении - Симонян 06/26/2023   15:46  |  Лента новостей
На закрытой встрече Азербайджан признал территориальную целостность Армении в числовом выражении. Об этом в беседе с журналистами в парламенте заявил председатель Национального Собрания Армении Ален Симонян.
Он отметил, что формулировка президента Азербайджана Алиева выглядит чуть иначе.
"Он говорит, что не имеет территориальных претензий к Республике Армения. Не знаю, имею ли я право говорить это или нет. Полагаю, что имею. На закрытой встрече он тоже признал территориальную целостность Армении в числовом выражении", - заявил Симонян.
Комментируя публичные заявления Алиева, спикер НС отметил, что они неоднозначно относятся к высказываниям главы соседней страны, добавив, что пока нет подписанного документа, быть уверенными в чем-либо невозможно.
Что касается Арцахского вопроса, то Симонян сообщил, что руководители Армении и Арцаха в течение всего процесса поддерживают контакт.
"Решения по вопросам, которые касаются Нагорного Карабаха, оставляются избранным властям Нагорного Карабаха, а не властям Армении. Более того, бывают случаи, когда именно представители Арцаха ведут и вели переговоры с представителями азербайджанских властей вокруг всех проблематичных вопросов", - сказал спикер НС Армении Ален Симонян.