Իրենց ներքին գործն է. Ալեն Սիմոնյանը ՌԴ-ում տեղի ունեցած իրադարձությունների մասին 06/26/2023   13:42  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ռուսաստանում տեղի ունեցող իրադարձություններն իրենց ներքին գործն է։ Լրագրողների հետ զրույցում այս մասին հայտարարեց ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը։
Հիշեցնենք, որ հունիսի 24-ի գիշերը ռազմական ուժեր էին մտել Դոնի Ռոստով, նրանց մի մասը շարժվել էր դեպի Մոսկվա։ «Վագների» ստորաբաժանումները չէին հասել Ռուսաստանի մայրաքաղաք։ Ավելի ուշ՝ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հետ բանակցություններից հետո Պրիգոժինը հայտարարել էր, որ դադարեցնում են իրենց տեղաշարժը ՌԴ տարածքում։
«Բնական է, որ բացասական անդրադարձ կլինի, որովհետև աշխարհի յուրաքայչյուր կետում անհանգիստ, հեղափոխության և ապսդադտամբության նման իրադարձությունները չեն կարող դրական լինել։ Էլ չեմ ասում, որ մենք տարբեր ձևերով կապված ենք ՌԴ հետ։ Բայց դա իրենց ներքին գործն է»,- ասաց նա։
Սիմոնյանը հավելեց, որ ՌԴ ներսում տեղի ունեցող իրադարձությունների՝ Հայաստանի վրա ռեալ անդրադարձ ունենալու դեպքում այդ մասին կխոսեն։
18:33 20/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱլեն Սիմոնյանն ընդունել է Եվրոպական խորհրդարանի անվտանգության եւ պաշտպանության հարցերով ենթակոմիտեի նախագահին
11:10 20/06/2023  |  ՔաղաքականԱԺ նախագահը վստահեցնում է՝ 44-օրյա պատերազմի հետ կապված Փաշինյանն անսպասելի հայտարարություններ է անելու
21:59 10/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱլեն Սիմոնյանը օդանավակայանում շամպայնով անակնկալ է արել կնոջը տարեդարձի առթիվ (տեսանյութ)

"Это их внутреннее дело": спикер парламента Армении о последних событиях в России 06/26/2023   13:53  |  Лента новостей
Происходящие в России события являются ее внутренним делом. Об этом заявил журналистам спикер Национального собрания Армении Ален Симонян.
Позднее пресс-служба президента Беларуси сообщила, что Александр Лукашенко провел переговоры с Евгением Пригожиным и тот принял его предложение об остановке движения "Вагнера" на территории России. За эти последовало заявление Пригожина, который сообщил, что ЧВК "Вагнер" останавливает движение колонн, разворачивает их и возвращается в полевые лагеря.
"Естественно,  такие события имеют негативное влияние, поскольку дестабилизация, мятежи ни в одной точке мира не могут быть позитивным событием. Я уже не говорю о том, что мы различным образом связаны с РФ. Но это их внутреннее дело", - заявил он.
12:11 26/06/2023  |  Международные новостиУголовное дело против Пригожина не прекращено - источник
10:42 26/06/2023  |  Международные новостиВ Москве и Подмосковье снят режим контртеррористической операции
21:54 24/06/2023  |  Международные новостиЧВК "Вагнер" разворачивает колонны и уходит обратно в полевые лагеря - Пригожин
21:51 24/06/2023  |  Международные новостиПригожин принял предложение Лукашенко об остановке продвижения ЧВК "Вагнер" по России
11:27 24/06/2023  |  Международные новостиПопытка вооруженного мятежа ЧВК "Вагнер": в Москве и ряде областей ввели режим контртеррористической операции