Հասանովը հոխորտացել է, թե, իբր, մեկ բանակային կորպուսով կարող են չեզոքացնել Արցախի ՊԲ-ն 06/26/2023 14:27 | ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանական բանակի մեկ կորպուսը բավարար է՝ Ղարաբաղում գտնվող զինված «խմբավորումները» ոչնչացնելու համար։ Նման սպառնալից ու հերթական ագրեսիվ հայտարարությամբ է հանդես եկել արհեստածին Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Զաքիր Հասանովը՝ Վաշինգտոնյան բանակցություններից առաջ։
«Մենք բարձր չեն գնահատում այդ խմբավորումների հնարավորություները։ Մենք գիտենք նրանց թիվը, հնարավորությունները, սպառազինությունը, բարոյահոգեբանական վիճակը։ Գիտենք, թե ինչի են նրանք ընդունակ։ Նրանք բացարձակապես որևէ հնարավորություն չունեն ադրբեջանական բանակի դեմ ինչ-որ գործողություն իրականացնելու համար»,-Հասանովի՝ CBC հեռուստաալիքի եթերում հնեչցրած բարբաջանքը փոխանցել է «Ինտերֆաքս Ադրբեջանը»։
44-օրյա պատերազմում բացառապես Թուրքիայի ու վարձկան ահաբեկիչների օգնությամբ Արցախի մի մասն օկուպացրած, Ակնայի, Քարվաճառի շրջաններն՝ ամբողջությամբ, Քաշաթաղի շրջանի զգալի մասն էլ 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ համաձայնությամբ նվեր ստացած ագրեսոր երկրի պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը հոխորտացել է, թե իրենց ռազմական հետախուզությունն ամբողջությամբ տիրապետում է Արցախի ՊԲ-ի ներուժին։
«Մենք ամբողջությամբ տիրապետում ենք նրանց (նկատի ունի Արցախի ՊԲ-ն,-խմբ․) սպառազինությանը։ Նրանք ունեն մի քնաի տասնյակ տանկ, որոնք տեխնիկական խնդիրներ ունեն, մի քանի տասնյակ էլ ռազմական տեխնիկա։ Գիտենք նաև անձնակազմը։ Միանշանակ, կարող եմ ասել, որ այդ ստորաբաժանումներն ադրբեջանական բանակի համար որևէ վտանգ չեն ներկայացնում»,-ասել է այդ երկրի պաշտպանության նախարարը և հոխորտացել, թե, իբր, ՊԲ-ի կողմից «սադրանք» նախաձեռնելու դեպքում ադրբեջանական ԶՈւ ստորաբաժանումներն «Արդրբեջանի օրենսդրության համաձայն» կկատարեն իրենց առջև դրված խնդիրը։ Պատերազմից հետո Արցախի օկուպացված տարածքներում տեղակայված սեփական ստորաբաժանումների կողմից իրականացվող, ամենօրյա բնույթ կրող սադրանքները, որոնք արձանագրում են նաև ռուս խաղաղապահները, այդ երկրի պաշտապանական գերատեսչության ղեկավարը լկտիաբար վերագրում է Արցախի ՊԲ-ին։
Սրանով արհեստածին Ադրբեջանի բարձրաստիճան պաշտոնյան կրկին անգամ փաստել է Արցախում՝ իրենց պատմական հայրենիքում ապրող հայության նկատմամբ էթնիկ զտում, ցեղասպանություն նախապատրաստելու՝ Ադրբեջանի մտադրության մասին։

Гасанов разразился угрозами в адрес Арцаха и выдал планы Баку по новой агрессии против республики 06/26/2023   15:03  |  Лента новостей
Министр обороны Азербайджана Закир Гасанов разразился  новыми угрозами в адрес Республики Арцах.
По его словам, "одного корпуса азербайджанской армии достаточно, чтобы уничтожить подразделения Армии обороны Арцаха".
"Мы не оцениваем высоко возможности этих формирований. Мы знаем их численность, их вооружение, знаем их морально-психологическое состояние, знаем на что они способны. У них абсолютно нет никаких шансов на какие-то действия, которые они могут провести против азербайджанской армии", - заявил министр в интервью азербайджанскому телеканалу CBC, передают местные СМИ.
Глава оборонного ведомства страны-агрессора, оккупировавшего в ходе 44-дневной войны часть Арцаха исключительно при поддержке Турции и террористов-наемников и получившего в дар Акну, Карвачарский район полностью и значительную часть Кашатагского района по трехстороннему заявлению от 9 ноября 2020 года, пригрозил, что их военная разведка обладает полной информацией о потенциале Армии обороны Арцаха.
"Мы знаем полностью их(имеет в виду Армию обороны – прим.ред.) вооружение. Это несколько десятков танков, которые требует технического ремонта и обслуживания, несколько десятков орудий, у которых тоже есть проблемы. Знаем об уровне подготовке их личного состава, у которого тоже высокий процент неукомплектованности. Однозначно могу сказать, что эти подразделения никакой опасности для Азербайджана не представляют", - заявил он.
При этом Гасанов выдал планы Баку по подготовке новой агрессии Баку против Арцаха. В частности, он пригрозил, что если Армия обороны якобы планирует "провокации", то "против них будут использованы подразделения ВС Азербайджана". Тем самым Гасанов спалил себя на подготовке информационной почвы для очередной агрессии против Арцаха.
Фактически высокопоставленный чиновник искусственного образования под названием "Азербайджан" признался в планах Баку по подготовке к осуществлению этнической чистки и геноцида в отношении армян Арцаха, проживающих на своей исторической родине.
17:54 23/06/2023  |  КомментарийОчередная провокация Баку: Азербайджан бетонным заграждением перекрыл единственную дорогу, соединяющую Арцах с Арменией(ВИДЕО)