Արցախի ԱԳՆ-ն ողջունում է ԱՄՆ կոնգրեսի ՄԻ հանձնաժողովում «ԼՂ ժողովրդի պաշտպանությունը» խորագրով լսումները 06/25/2023   18:43  |  Քաղաքական
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը ողջունում է «Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի պաշտպանությունը» խորագրով լսումները, որոնք կազմակերպվել են հունիսի 22-ին ԱՄՆ Կոնգրեսի Թոմ Լանթոսի անվան մարդու իրավունքների հանձնաժողովում: Այս մասին ասվում է Արցախի ԱԳն-ի տարածած հաղղորդագրության  մեջ:
«Խորը երախտագիտություն ենք հայտնում լսումների բոլոր կազմակերպիչներին և մասնակիցներին, այդ թվում՝ ԱՄՆ կոնգրեսականներ Քրիս Սմիթին, Ջեյմս ՄըքԳավերնին, Ադամ Շիֆին, Ֆրենք Փալլոին, ՀՀ-ում ԱՄՆ նախկին դեսպան Ջոն Էվանսին` Ադրբեջանի անօրինական և ռազմատենչ նկրտումների մասին տեղեկացվածության բարձրացմանն ու Արցախի ժողովրդի իրավունքների պաշտպանությանն ուղղված ջանքերի համար: Առանձին ուշադրության է արժանի այն հանգամանքը, որ ԱՄՆ կոնգրեսականներն իրենց ելույթներում կոչ են արել ԱՄՆ ղեկավարությանը գործադրել բոլոր հնարավոր միջոցները՝ ապահովելու Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքացիական բնակչության պաշտպանությունը, կանխելու հետագա լարվածությունը, ինչը կարող է հանգեցնել նոր պատերազմների ու նոր հանցագործությունների։
Համոզված ենք, որ նման ձևաչափով լսումների անցկացումը կարևոր քայլ է և՛ քաղաքական, և՛ բարոյական տեսանկյուններից, քանի որ Ադրբեջանի ծավալապաշտական և ռազմատենչ քաղաքականությունը լուրջ մարտահրավեր ու սպառնալիք է ոչ միայն հայ ժողովրդի և հայոց պետականության, այլ նաև՝ տարածաշրջանային կայունության և ընդհանրապես քաղաքակիրթ աշխարհի համար։
Շնորհակալություն ենք հայտնում նաև ԱՄՆ մեր բարեկամներին՝ անսասան և սկզբունքային դիրքորոշման համար, ինչպես նաև հույս հայտնում, որ նման լսումների անցկացումը Հայաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների՝ հաջորդ շաբաթ Վաշինգտոնում կայանալիք հանդիպման նախօրեին կարևոր ազդակ կարող է դառնալ Արցախի ժողովրդի առջև ծառացած խնդիրների լուծման և անվտանգային ու հումանիտար բնագավառներում առկա մարտահրավերների հաղթահարման համար»,-ասվում է Արցախի ԱԳՆ-ի հաղորդագրության մեջ:
11:29 30/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՄիջազգային միջնորդները՝ ի դեմս ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների, ԵՄ-ն պետք է ավելի մեծ ուշադրություն դարձնեն Ադրբեջանի ռազմատենչ հռետորաբանությանն ու հակաիրավական արարքներին. Արցախի ԱԳՆ
16:58 25/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի արտաքին գործերի նախարարը պաշտոնական նամակներ է ուղարկել Հայաստանի Հանրապետությունում հավատարմագրված օտարերկրյա դեսպաններին
11:48 13/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի Հանրապետության արտգործնախարարն առցանց հանդիպում է ունեցել Սան Ֆրանցիսկոյի հայ համայնքի հետ
16:58 11/05/2023Արցախի Հանրապետության արտգործնախարարն առցանց հանդիպում է ունեցել Ավստրալիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ
18:46 04/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի Հանրապետության արտգործնախարարն ընդունել է ՀՅԴ ղեկավար կազմի ներկայացուցիչներին

МИД Арцаха приветствует слушания в Конгрессе США по теме «Защита народа Нагорного Карабаха» 06/26/2023   09:37  |  Политика
Министерство иностранных дел Республики Арцах приветствует слушания по теме «Защита народа Нагорного Карабаха», организованные 22 июня в Комиссии по правам человека имени Тома Лантоса при Конгрессе США. Об этом говорится в заявлении внешнеполитического ведомства Республики Арцах.
МИД Арцаха выражает глубокую признательность всем организаторам и участникам слушаний, в том числе конгрессменам США: Крису Смиту, Джеймсу Мак-Гаверну, Адаму Шиффу, Френку Паллоне, послу Сэму Браунбеку, Майклу Рубину, Дэвиду Филипсу, бывшему послу США в Республике Армения Джону Эвансу за усилия, направленные на повышение осведомленности о незаконных и воинственных устремлениях Азербайджана и защиту прав народа Арцаха.
«Отдельного внимания заслуживает то обстоятельство, что конгрессмены США в своих выступлениях призвали руководство США предпринять все возможные меры для обеспечения защиты гражданского населения Нагорного Карабаха и предотвращения дальнейшей напряженности, что может привести к новым войнам и новым преступлениям», - говорится в заявлении.
В МИД Арцаха убеждены, что проведение слушаний в подобном формате является важным шагом как с политической, так и с моральной точек зрения, поскольку экспансионистская и милитаристская политика Азербайджана является серьезным вызовом и угрозой не только для армянского народа и армянской государственности, но и региональной стабильности и цивилизованного мира в целом.
"Выражаем искреннюю признательность также нашим друзьям в США за непоколебимую и принципиальную позицию, надеемся, что проведение подобных слушаний в преддверии предстоящей встречи глав МИД Армении и Азербайджана на следующей неделе в Вашингтоне может стать важным импульсом для решения стоящих перед народом Арцаха проблем и преодоления вызовов в сфере безопасности и в гуманитарной сфере", - подчеркивается в заявлении.
17:54 23/06/2023  |  КомментарийОчередная провокация Баку: Азербайджан бетонным заграждением перекрыл единственную дорогу, соединяющую Арцах с Арменией(ВИДЕО)