Ես չգիտեմ՝ արդյո՞ք արցախցիների անվտանգության երաշխիքների հարցը կամրագրվի խաղաղության պայմանագրում, թե այլ փաստաթղթով. Ալեն Սիմոնյան 06/26/2023 12:34 | ԼՐԱՀՈՍ
Արցախահայության մասով այդ հայտարարությունը հենց ադրբեջանական կողմին են վնաս տալիս, որովհետև իրենք չեն լուծի տասնամյակների ընթացքում խնդիր դարձած հարցը։ ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը՝ անդրադառնալով այդ առումով Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյրուն Բայրամովի հայտարարությանը, թե ԼՂ ժողովրդին լրացուցիչ միջոցներ ստեղծելու ուղղությամբ քայլեր չեն պատրաստվում իրականացնել։ Նա հավելել էր, որ առավելագույնը, որ կարող են անել իրենց կազմում արցախցիներին թույլ տալն է խոսել ու կրթվել իրենց լեզվով։
ՀՀ ԱԳՆ-ն պաշտոնապես հայտնել է, որ Արարատ Միրզոյանը աշխատանքային այցով մեկնել է Վաշինգտոն, որտեղ հունիսի 27-ից կմեկնարկի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման մասին պայմանագրի շուրջ քննարկումների հերթական փուլը, ինչին ընդառաջ Ադրբեջանը բացասաբար է արձագանքել Լեռնային Ղարաբաղում հայերի իրավունքների շուրջ բանակցություններ վարելու պաշտոնական Երևանի առաջարկին:
Ալեն Սիմոնյանն Ադրբեջանական կողմի այսպիսի հայտարարությունները գնահատեց որպես փախուստ իրականությունից, ինչն ըստ նրա, խնդրի որևէ լուծման չի հանգեցնելու։
«Իրենց ձեռք չի տալիս, որ այդ հարցերը չքննարկվեն։ Վստահ եմ, որ ինչ-որ փուլում իրենք կգան դրան։ Իսկ հիմա, կարծում եմ, որ դա ուղղակի, այսպես ասած, բանակցություններից առաջ բարձր սանդղակ դնելու և դրանից հետո որպես բանակցային սկզբնական փուլում այդպիսի քայլերի համար է անում»,- ասաց նա։
Սիմանյանը հայտարարեց, որ արցախցիների իրավունքները կարևորագույն հարց է ու չի կարող մոռացության մատնվել։ Այս պարագայում, ըստ նրա, եթե Ադրբեջանը պատրաստ է զբաղվել ինքնախաբեությամբ, ապա դրա պատրաստ չէ Հայաստանը։ Իր խոսքով՝ իրենք հետամուտ են լինելու հայկական կողմի արած հայտարարության կատարմանը։ Ալեն Սիմեյնանն անդարդարձավ լրագրողի հարցին՝ արդյո՞ք արցախցիների լիարժեք անվտանգության չապահովման դեպքում հայկական կողմը չի ստորագրի «խաղաղության պայմանագիրը»։
«Խաղաղության պայմանագրի մեջ չգիտեմ՝ այդ մասը կներառվի, թե ոչ, թե դա առանձին փաստաթուղթ կլինի։ Որովհետև, մենք խոսել ենք դրա մասին, մեզ կոնկրետ երաշխիքներ են պետք։ Մենք ունենք օրինակ՝ նոյեմբերի 9-ի պարագայում, երբ չեն պահպանվում ձեռք բերված պայմանավորվածություններն ու երկիրը գործողությունների չի անում կամ չի կարողանում անել երաշխիքների մասով։ Ես հիմա վստահ չեմ, որ մենք դա պետք է ամրագրենք խաղաղության պայմանագրում և գուցե երաշխավոր կհանդիսանան մի քանի կամ որևէ մեկ երկիր»,- ասաց ՀՀ ԱԺ նախագահը։
Նա հայտարարեց, որ այդ հարցի վերջնական երաշխավորության բացակայության դեպքում բանակցությունների մեծ մասն անիմաստ խոսակցություն կդառնա։

Спикер парламента Армении расценивает недавние заявления Баку как бегство от реальности 06/26/2023 13:11 | Лента новостей
Эти заявления, касающиеся армян Арцаха, вредят в первую очередь азербайджанской стороне, поскольку они не решат проблемы, насчитывающей десятилетия. Об этом в беседе с журналистами заявил спикер парламента Армении Ален Симонян, комментируя высказывания главы МИД Азербайджана Джейхуна Байрамова об отсутствии у Баку намерения предоставить особые гарантии безопасности армянам Нагорного Карабаха.
МИД РА ранее сообщил, что министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян отправится с рабочим визитом в Вашингтон, где 27 июня начнется очередной раунд обсуждений по соглашению об урегулировании отношений между Арменией и Азербайджаном. В преддверии встречи Азербайджан негативно отреагировал на предложение официального Еревана о переговорах вокруг прав армян Нагорного Карабаха.
Подобные заявления азербайджанской стороны Ален Симонян расценивает как бегство от реальности, которое, по его словам, не приведет к решению проблемы.
"Им не выгодно, чтобы эти вопросы не обсуждались, и уверен, что они сами придут к этому. Да и сейчас думаю, что это были шаги по установлению высокой планки перед переговорами", - заявил Симонян.
Спикер НС отметил, что права арцахцев – важнейший вопрос, которые не может быть предан забвению. В данном случае, по его словам, если Азербайджан готов заниматься самообманом, то Армения к этому не готова. Как указал он, они будут привержены выполнению заявления армянской стороны. Симонян также ответил на вопрос журналиста о том, откажется ли армянская сторона от подписания "мирного договора" в случае необеспечения полной безопасности арцахцев.
"Я не знаю, будет ли этот вопрос включен в мирный договор или это будет отдельный документ. Так как мы говорили об этом, нам нужны конкретные гарантии. У нас есть пример – заявление от 9 ноября, в условиях которого не соблюдаются достигнутые договоренности, и страна не предпринимает действий или не может предпринять действий по части гарантий. Я сейчас не уверен в том, что мы должны это закрепить в мирном договоре. Возможно, гарантами выступят несколько стран или одно государство", - сказал спикер НС.
Он заявил, что в случае отсутствия окончательных гарантий для данного вопроса большая часть переговоров превратится в бессмысленный разговор.