Կարմիր խաչի ուղեկցությամբ այսօր 17 բուժառու տեղափոխվել է ՀՀ ԲԿ–ներ 06/26/2023 14:57 | ԼՐԱՀՈՍ
Այսօր՝ հունիսի 26-ին ԱՀ Առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից 17 բուժառու՝ 11 ուղեկցողների հետ միասին, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել են ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։ Այս մասին հայտնում են ԱՀ առողջապահության նախարարությունից։
Նախատեսվում է օրվա ընթացքում ԿԽՄԿ մեքենաներով Արցախ վերադարձնել 17 բուժառուների՝ 8 ուղեկցողների հետ միասին, ովքեր ժամանակին պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար։
«Արևիկ» բուժմիավորումում ստացիոնար բուժում է ստանում 31 երեխա, 5-ը գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում ստացիոնար բուժում է ստանում 83 հիվանդ, 6 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 3-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։

Красный Крест перевез 17 пациентов из блокадного Арцаха в медцентры Армении 06/26/2023 15:28 | Лента новостей
Сегодня, 26 июня, при посредничестве и сопровождении Международного Комитета Красного Креста 17 пациентов вместе с 11 сопровождающими были перевезены в различные специализированные медицинские центры Армении из Республиканского медцентра Арцаха. Об этом сообщает пресс-служба Минздрава Арцаха.
В течение дня планируется организовать на машинах МККК возвращение ранее направленных в рамках госзаказа на лечение в Армению 17 пациентов и сопровождавших их 8 лиц в Арцах.
31 ребенок проходит стационарное лечение в медобъединении “Аревик”, пятеро находятся в отделении неонатологии и реанимации.
Лечение в ЗАО “Республиканский медицинский Центр” проходят 83 пациента, шестеро находятся в отделении реанимации, трое из них – в крайне тяжелом состоянии.