ԱԳՆ-ն հայտարարել է Լեռնային Ղարաբաղում միջազգային մեխանիզմի ներդրման անհրաժեշտության մասին 06/24/2023 17:28 | ԼՐԱՀՈՍ
Տարածաշրջանում իրական և տևական խաղաղություն կառուցելու նպատակով Հայաստանը և Ադրբեջանը բանակցային գործընթացում պետք է փոխադարձ ընդունելի լուծումներ գտնեն գոյություն ունեցող բոլոր խնդիրների համար՝ կանխելով ատելության և թշնամանքի հետագա դրսևորումները: Նման հայտարարությամբ է հանդես եկել ՀՀ ԱԳՆ-ն։
«Այդ խնդիրների թվին, ի թիվս այլոց, պատկանում են ինչպես Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պետական սահմանի սահմանազատման համար ամուր իրավական հիմքերի ամրագրումը՝ համաձայն Ալմա-Աթայի հռչակագրի և խորհրդային շրջանի ամենավերջին քարտեզների, ինչպես տարածաշրջանի տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակումը՝ հիմնված երկրների ինքնիշխանության, իրավազորության, հավասարության և փոխադարձության վրա, այնպես էլ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության հստակ երաշխավորումը: Ընդ որում, համոզված ենք, որ վերջինիս պարագայում լավագույն ճանապարհն ուղիղ և բովանդակային քննարկումներն են Բաքվի և Ստեփանակերտի միջև՝ միջազգային մասնակցությամբ:
Մինչդեռ Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից չդադարող թշնամանքի և ատելության խոսքը, ուժի կիրառման սպառնալիքը և սադրանքները թե՛ Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի, թե՛ ԼՂ հայության նկատմամբ լրջորեն կասկածի տակ են դնում այդ պետության բարձրագույն ղեկավարության անկեղծությունը և քաղաքական կամքը՝ խաղաղության հասնելու Հարավային Կովկասում։ Ավելին, Ադրբեջանի գործողությունները ոչ միայն միտված չեն Ստեփանակերտի հետ կառուցողական երկխոսության միջոցով գոյություն ունեցող բազմաթիվ խնդիրները հասցեագրելուն, այլև ճիշտ հակառակը՝ հետևողականորեն տանում են Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտումների։
Ասվածի ամենաթարմ վկայությունը 2023թ. հունիսի 22-ին Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքում բետոնե պատնեշների տեղադրումն է և մարդկանց, բեռների ու տրանսպորտի որևէ տեղաշարժի բացառումը։ Դրա հետևանքով ամբողջովին դադարեցված է ԼՂ սննդի, դեղորայքի ու առաջին անհրաժեշտության պարագաների մատակարարումը և ծանր հիվանդների տեղափոխումը՝ անգամ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի կողմից: Արդեն 6 ամսից ավել Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակմանը զուգահեռ խափանված է գազի և էլեկտրաէներգիայի մատակարարումը Լեռնային Ղարաբաղ: Չեն դադարում գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնող քաղաքացիների թիրախավորումը և դիվերսիոն գործողություններն ադրբեջանական զինված ուժերի ծառայողների կողմից: Ահագնացող հումանիտար ճգնաժամի պայմաններում շարունակվում է խոչընդոտվել միջազգային հումանիտար և փաստահավաք առաքելությունների՝ ծայրահեղ անհրաժեշտ մուտքը ԼՂ։
Այս համատեքստում անհրաժեշտ է հիշել նաև սոցիալական ցանցերով, ինչպես նաև տեղում բարձրախոսների միջոցով հնչող հայտարարություններով ԼՂ խաղաղ բնակչության ահաբեկումն Ադրբեջանի կողմից, Հադրութի և Շուշիի շրջաններից տեղահանվածների վերադարձի ապահովման պարտավորության միտումնավոր անտեսումը, 2020թ. նոյեմբերի 9-ի հրադադարի հաստատումից հետո Խծաբերդ, Հին Թաղեր և Փառուխ բնակավայրերի գրավումն ու ամբողջական հայաթափումը, Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած հայկական բնակավայրերում հայկական մշակութային ժառանգության ոչնչացումը և այլն:
Այս գործողություններն իրականացվում են՝ ի հեճուկս ՄԱԿ-ի արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից ընդունված պարտադիր իրավաբանական ուժ ունեցող որոշումների և միջազգային հանրության կողմից հնչող բազմաթիվ կոչերի։ Այս պայմաններում միջազգային հանրությունը չի կարող կույր ձևանալ և պատրանքներ ունենալ, թե ԼՂ ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության հարցերը կարող են հասցեագրվել առանց միջազգային հատուկ և անհետաձգելի ուշադրության, ներգրավման և ջանքերի: Լեռնային Ղարաբաղի 120 հազար հայության իրավունքների և անվտանգության հասցեագրումը միջազգային մեխանիզմի շրջանակներում Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսության միջոցով, անհրաժեշտ է և կենսական: Անհրաժեշտ ենք համարում կրկին ընդգծել, որ Հայաստանի Հանրապետությունը շարունակելու է անկեղծ ջանքերի գործադրումը տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման համար»,- նշված է հայտարարության մեջ:

МИД Армении заявил о необходимости внедрения международного механизма в Нагорном Карабахе 06/24/2023 21:46 | Лента новостей
Министерство иностранных дел Армени выступило с заявлением о необходимости внедрения международного механизма в Нагорном Карабахе. Об этом сообщает пресс-служба внешнеполитического ведомства РА. В заявлении говорится:
"Для построения реального и прочного мира в регионе Армения и Азербайджан должны в переговорном процессе найти взаимоприемлемые решения всех текущих вопросов, предотвращая дальнейшие проявления ненависти и вражды.
К числу этих вопросов, среди прочих, относятся как согласование прочной правовой базы для делимитации государственной границы между Арменией и Азербайджаном в соответствии с Алма-Атинской декларацией и самыми последними картами советского периода, а также разблокирование транспортной инфраструктуры региона на основе принципов суверенитета, юрисдикции, взаимности и равноправия стран, так и четкой гарантии прав и безопасности народа Нагорного Карабаха. Более того, мы уверены, что в случае с последним наилучшим путем являются прямые и предметные переговоры между Баку и Степанакертом с международным участием.
Между тем непрекращающаяся риторика ненависти и вражды, угроза применения силы и провокации со стороны властей Азербайджана как в отношении суверенной территории Республика Армения, так и армян Нагорного Карабаха серьезно ставят под сомнение искренность и политическую волю высшего руководства этого государство для достижения мира на Южном Кавказе. Более того, действия Азербайджана не только не направлены на урегулирование многих текущих вопросов путем конструктивного диалога со Степанакертом, но, наоборот, последовательно ведут к этническим чисткам в Нагорном Карабахе.
Последним подтверждением сказанного является установка Азербайджаном 22 июня 2023 г. бетонных заграждений в Лачинском коридоре и исключение любого перемещения людей, товаров и транспорта. Вследствие этого полностью прекращена поставка продуктов питания, лекарств и предметов первой необходимости в Нагорный Карабах, а также перевозка тяжелобольных даже Международным комитетом Красного Креста. Наряду с незаконным блокированием Лачинского коридора более 6 месяцев прекращена поставка газа и электроэнергии в Нагорный Карабах. Не прекращаются обстрелы граждан, выполняющих сельскохозяйственные работы, и диверсионные действия со стороны военнослужащих Вооруженных сил Азербайджана. В условиях обостряющегося гуманитарного кризиса по-прежнему затруднен крайне необходимый доступ международных гуманитарных миссий и миссий по сбору фактов в Нагорный Карабах.
В этом контексте необходимо также помнить о запугивании Азербайджаном мирного населения Нагорного Карабаха в социальных сетях, а также по громкоговорителям, преднамеренном пренебрежении обязательством по обеспечению возвращения перемещенных лиц из Гадрутского и Шушинского районов, захвате и полном изгнании армян из населенных пунктов Хцаберд, Хин Тагер и Парух после прекращения огня 9 ноября 2020 года, уничтожении армянского культурного наследия в перешедших под контроль Азербайджана армянских населенных пунктах и т. д.
Эти действия осуществляются вопреки юридически обязательным решениям, принятым Международным Судом ООН, и многочисленным призывам международного сообщества. В этих условиях международное сообщество не может притворяться слепым и питать иллюзии о том, что вопросы прав и безопасности народа Нагорного Карабаха могут быть урегулированы без специального и неотложного международного внимания, участия и усилий. Решение вопросов прав и безопасности 120 тысяч армян Нагорного Карабаха посредством диалога Баку-Степанакерт в рамках международного механизма необходимо и жизненно важно. Считаем необходимым вновь подчеркнуть, что Республика Армения продолжит прилагать искренние усилия для установления мира в регионе".