Եթե միջազգային հանրությունն իսկապես ցանկանում է կասեցնել Արցախում հայերի էթնիկ զտումը, պետք է պատժամիջոցներ սահմանի Ադրբեջանի վարչակազմի նկատմամբ 06/23/2023   15:00  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Արցախի անվտանգության և զարգացման ճակատ» հանրային շարժման արձագանքը  ԵԽԽՎ-ի՝ «Լաչինի միջանցքով ազատ, անվտանգ մուտքի ապահովումը» բանաձևի վերաբերյալ.
Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովը նախօրեին կայացած լիագումար նիստում ընդունել է «Լաչինի միջանցքով ազատ, անվտանգ մուտքի ապահովումը» բանաձևը, որով արձանագրում է, որ Լաչինի միջանցքով մարդկանց և բեռների ազատ ու անվտանգ տեղաշարժը խոչընդոտված է:
Բանաձևը կոչ է անում Բաքվին անհապաղ կատարել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի կողմից 2022 թվականի դեկտեմբերի 21-ին հրապարակված վճիռը և Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը։ Վեհաժողովը նաև իր անհանգստությունն է հայտնում Ադրբեջանի ղեկավարության կողմից հայերի նկատմամբ կիրառվող թշնամական քաղաքականություն վերաբերյալ՝ կոչ անելով Բաքվին քայլեր ձեռնարկել ատելության խոսքի դեմ պայքարելու համար:
Մինչ ԵԽԽՎ-ում քննարկումներ էին ընթանում բանաձևի շուրջ, Ադրբեջանը բետոնե պատնեշներ էր տեղադրում Արցախը Հայաստանի հետ կապող ճանապարհի երկու կողմերում՝ էլ ավելի խորացնելով հումանիտար ճգնաժամն Արցախում:
Այս դրվագը հերթական անգամ ցույց է տալիս, թե ինչպիսի արհամարհական վերաբերմունք ունի Ադրբեջանը միջազգային կոչերի, բանաձևերի ու անգամ դատարանների որոշումների նկատմամբ: Սա փաստում է այն մասին, որ կոչերը, բանաձևերը բավարար չեն Ադրբեջանին զսպելու համար, նման գործելաոճը պետք է հստակ պատժի արժանանա միջազգային մեխանիզմների շրջանակներում:
Եթե միջազգային հանրությունն իսկապես ցանկանում է կասեցնել Արցախում հայերի էթնիկ զտման ու բռնի տեղահանման քաղաքականությունը, ապա պետք  է հասնել պատժամիջոցների սահմանման Ադրբեջանի և իշխող վարչակազմի անդամների նկատմամբ: Սա Ադրբեջանին զսպելու միակ իրական տարբերակն է:
13:45 23/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի նորածինները սովի մատնվելու վտանգի առաջ են. գնում ենք պահանջելու, որ կաթնախառնուրդ հասցնեն․ ոնց ուզում են՝ թող հասցնեն․ ժամը 16։00-ին ՄԱԿ-ի գրասենյակի մոտ հավաք է նախատեսված
13:31 23/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՄեկնարկել է բարեգործական կազմակերպությունների կողմից Արցախ ուղարկված մարդասիրական օգնության բաշխման հերթական փուլը
12:48 23/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի Հանրապետական ԲԿ-ում բուժում ստացող 95 քաղաքացիներից 5-ը վերակենդանացման բաժանմունքում են. 2-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում են
21:10 22/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՄի օր...դուք հաստատ չեք լինելու, բայց ԱՐՑԱԽՆ ու ՀԱՅԱՍՏԱՆԸ մնալու են․ Մետաքսե Հակոբյան
18:13 22/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախում սոցիալական բունտ է հասունանում. Այն անխուսափելի է լինելու.Արցախի պահեստազորի սպա
17:26 22/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀունիսի 23-ից կմեկնարկի բարեգործական կազմակերպությունների կողմից Արցախ ուղարկված մարդասիրական օգնության բաշխման հերթական փուլը

Если международное сообщество действительно хочет предотвратить этническую чистку в Арцахе, оно должно ввести санкции в отношении правящего в Азербайджане режима 06/23/2023 15:55 | Лента новостей
Если международное сообщество действительно хочет предотвратить этническую чистку в Арцахе, оно должно установить санкции в отношении правящего в Азербайджане режима. Об этом говорится в заявлении общественного движения "Фронт безопасности и развития Арцаха".
На состоявшемся накануне пленарном заседании Парламентской Ассамблеи Совета Европы принята резолюция «Обеспечение свободного и безопасного передвижения по Лачинскому коридору», которой констатируется, что в Лачинском коридоре нарушено свободное и безопасное передвижение людей и грузов.
Резолюция призывает Баку безотлагательно выполнить решение Европейского суда по правам человека, опубликованное 21 декабря 2022 года, и решение Международного суда правосудия. Ассамблея также выражает обеспокоенность в связи с враждебной политикой, применяемой руководством Азербайджана в отношении армян, призывая Баку предпринять шаги для борьбы с проявлениями ненависти.
Как отмечается в заявлении общественного движения, пока в ПАСЕ шли дискуссии вокруг резолюции, Азербайджан тем временем возводил бетонные заграждения по обе стороны дороги, связывающей Арцах с Арменией, ещё более углубляя гуманитарный кризис в Арцахе.
"Этот эпизод в очередной раз показывает, насколько безразличное отношение имеет Азербайджан к международным призывам, резолюциям и даже к решениям судов. Это свидетельствует о том, что призывов, резолюций недостаточно для обуздания Азербайджана: подобное поведение должно быть удостоено чёткого наказания в рамках международных механизмов", - подчеркивается в заявлении.
Как указывается в заявлении, если международное сообщество действительно хочет предотвратить в Арцахе политику этнической чистки армян и их насильственного выселения, нужно достигнуть установления санкций в отношении Азербайджана и членов правящего режима. "Это единственный реальный вариант обуздать Азербайджан", - говорится в заявлении движения.