Թուրքիայում ՌԴ դեսպան Կառլովի սպանության նպատակը պատերազմ հրահրելն էր. դատարանը նոր մանրամաներ է հաղորդել 06/23/2023   13:25  |  Միջազգային լրահոս
Թուրքիայի Գերագույն վճռաբեկ դատարանը հայտարարել է, որ Ֆեթուլլահ Գյուլենի FETÖ կազմակերպության անդամները մտադիր էին պատերազմ հրահրել Անկարայի և Մոսկվայի միջև՝ 2016 թվականին սպանելով Ռուսաստանի դեսպան Անդրեյ Կառլովին։ Բացի այդ՝ նրանք նախապես գիտեին, որ դիվանագետը լինելու է առանց զրահաբաճկոնի՝ գրում է Sabah թերթը, որի ձեռքում են հայտնվել սույն գործով դատական փաստաթղթեր։
«Նրանք մտադիր էին Ռուսաստանի և Թուրքիայի հարաբերությունները հասցնել պատերազմի մակարդակի, ստեղծել քաոս և ճանապարհ հարթել 2016 թվականի հուլիսի 15-ի փորձից հետո նոր հեղաշրջման փորձի համար», - գրում է հրատարակությունը։
Հիշեցնենք՝ Կառլովը գնդակահարվել է 2016 թվականի դեկտեմբերի 19-ին Անկարայում լուսանկարչական ցուցահանդեսի բացման ժամանակ։ Հարձակումն իրականացրել է ոստիկան Մևլութ Մերթ Ալթընթաշը, որը հետագայում սպանվել է պահակախմբի կողմից։
19:55 22/06/2023  |  Միջազգային լրահոսՍտամբուլում շուրջ 207․000 շենք՝ երկրաշարժի վտանգի առաջ
13:46 22/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԹուրքիայի խորհրդարանի նախագահը խոսել է հայ-թուրքական կարգավորման գործընթացից
18:12 20/06/2023  |  Միջազգային լրահոսԱնթալիայում անտառային հրդեհներ են
17:36 20/06/2023  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիան կվերահսկի Ադրբեջանի օդային տարածքը. համատեղ նախագիծ են իրականացնում
17:13 19/06/2023Պուտինը նախատեսում է այցելել Թուրքիա Էրդողանի հրավերով
16:15 19/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԹուրքական մեդիայում սկանդալային են որակվել ԱՄՆ կոնգրեսական հույն քաղաքական գործչի հայտարարությունները
19:49 18/06/2023  |  Միջազգային լրահոսԱնթալիայում ռուս զբոսաշրջիկներին տեղափոխող ավտոբուսը վթարի է ենթարկվել. Վարորդը տեղում մահացել է, 5 զբոսաշրջիկ տուժել
15:48 17/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԹուրքիայում վերապատրաստվելու ցանկություն հայտնել են միայն ԵՊՀ դասախոսները. մանրամասներ

Целью убийства посла РФ в Турции было разжигание войны: суд рассказал новые подробности 06/23/2023 13:44 | Международные новости
Верховный кассационный суд Турции заявил, что члены организации Фетхуллаха Гюлена FETÖ намеревались разжечь войну между Анкарой и Москвой, убив российского посла Андрея Карлова в 2016 году, при этом они заранее знали, что дипломат будет без бронежилета. Об этом, как передает РИА Новости, пишет газета Sabah, в распоряжении которой оказались документы суда по этому делу.
"В решении суда в отношении обвиняемых указана их цель — они намеревались вывести отношения России с Турцией на уровень войны, устроить хаос и подготовить почву для новой попытки переворота после того, как попытка 15 июля 2016 года не увенчалась успехом", — говорится в публикации.
Карлова застрелили 19 декабря 2016 года в Анкаре на открытии фотовыставки "Россия от Калининграда до Камчатки глазами путешественника". Нападение совершил сотрудник полиции Мевлют Мерт Алтынташ, его впоследствии убили охранники.