Արցախի ժողովուրդը կանգնած է ցեղասպանության սպառնալիքի առջև․ԱՄՆ կոնգրեսական 06/22/2023 16:32 | ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի ժողովրդավար ու խաղաղասեր ազգաբնակչությունն այսօր ենթարկվում է ավտորիտար ադրբեջանական ռեժիմի կողմից իրականացվող էթնիկ զտումների և կանգնած է ցեղասպանության սպառնալիքի առջև։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է կոնգրեսական Ադամ Շիֆը ԱՄՆ կոնգրեսի Թոմ Լանթոսի անվան մարդու իրավունքների հանձնաժողովում «Պաշտպանություն Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին» խորագրով լսումների ժամանակ:
«Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը շարունակում է ուժ, սպառնալիքներ գործադրել և ահաբեկչություն իրականացնել՝ նպատակ ունենալով արտաքսել կամ բնաջնջել Արցախի քաղաքացիներին և առանց հետևանքների վերահսկողություն հաստատել հայկական տարածքների վրա։ Շուրջ յոթ ամիս Արցախի ժողովուրդն ապրում է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի անօրինական շրջափակման պայմաններում, ինչը միջազգային իրավունքի և հրադադարի մասին 2020 թվականին ստորագրված եռակողմ հայտարարության խախտում է»,- ասել է կոնգրեսական Շիֆը։
Նրա դիտարկմամբ՝ Արցախն օգտագործվել է որպես սակարկության առարկա բանակցային գործընթացում՝ առանց որևէ ներկայացվածության, ինչը հակասում է ԱՄՆ-ի դավանած արժեքներին և միջազգային իրավունքին։ Կոնգրեսականը վկայակոչել է ՄԱԿ-ի Քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների մասին միջազգային դաշնագրի առաջին հոդվածը, որում մասնավորապես ասվում է. «Բոլոր ժողովուրդներն ունեն ինքնորոշման իրավունք»։ Շիֆը հիշեցրել է, որ Արցախի Հանրապետությունը 1991 թվականի դեկտեմբերի 10-ի հանրաքվեով միակամ հռչակեց իր անկախությունը և այդ քայլը համահունչ էր միջազգային իրավունքի, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի կողմից 1970 թվականին վավերացված պետությունների միջև բարեկամական հարաբերությունների ու համագործակցության դաշնագրի դրույթներին։
Ժողովրդավարական ճանապարհով ընտրված Արցախի կառավարությունը շարունակում է բարձրաձայնել միջազգայնորեն ճանաչված ձևաչափով Ադրբեջանի հետ խաղաղ բանակցային գործընթացում ներգրավվելու իր ցանկության մասին՝ որպես իրավահավասար կողմ, ինչն, ըստ կոնգրեսական Շիֆի, պետք է լինի անվտանգության, ինքնորոշման իրավունքի հարցում միջազգային երաշխիքների առկայության և բանակցող կողմերի պարտավորությունների կատարման պայմաններում։
«Արցախում ապրող 120.000 հայերի անվտանգությունն ու իրավունքները չեն կարող երաշխավորվել Իլհամ Ալիևի ավտորիտար իշխանության կողմից, որը տարիներ շարունակ կազմակերպել է բազմաթիվ վայրագություններ արցախահայերի նկատմամբ, ներառյալ Շուշիի և Հադրութի հազարավոր հայերի էթնիկ զտումները 2020 թվականի պատերազմի ժամանակ։ Ադրբեջանցիներն իրականացրել են նաև հայ ռազմագերիների խոշտանգումներ ու սպանություններ, ոչնչացրել են Արցախում հայկական կրոնական և մշակութային արժեքները»,- նշել է Շիֆը։
Կոնգրեսականի պնդմամբ՝ Միացյալ Նահանգները պետք է շարունակի աջակցել Արցախի ժողովրդին ու կանգնել նրա կողքին՝ հասնելու այն ճանաչմանը, որին արցախահայությունն արժանի է՝ ի թիվս այլ ժողովուրդների։ ԱՄՆ-ն պետք է անհապաղ միջոցներ ձեռնարկի Արցախում մարդու իրավունքների պաշտպանության համար ՝ դատապարտելով Ադրբեջանի կողմից հրադադարի խախտումները,
«ԱՄՆ-ն պետք է կոչ անի Ադրբեջանին՝ անհապաղ և առանց նախապայմանների ազատ արձակել բոլոր հայ ռազմագերիներին, պատժամիջոցների և օգնության դադարեցման միջոցով Ադրբեջանին պատասխանատվության ենթարկի Լաչինի միջանցքի շարունակական շրջափակման համար, պետք է ապահովի Արցախի ժողովրդի պաշտպանությունն ու ինքնորոշման իրավունքը, առավել ևս, որ արցախահայությունը հայտարարել է, որ չի հրաժարվի անկախության իր իրավունքից և արժանապատիվ, խաղաղ կյանքով ապրելու նպատակադրությունից»,- եզրակացրել է կոնգրեսական Շիֆը։

Народ Арцаха стоит перед угрозой геноцида - конгрессмен США 06/22/2023 17:11 | Лента новостей
Сегодня демократическое и миролюбивое население Арцаха подвергается этнической чистке, проводимой авторитарным азербайджанским режимом, и сталкивается с угрозой геноцида. Об этом, как сообщает агентство «Арменпресс», заявил конгрессмен Адам Шифф в ходе слушаний на тему «Защита народу Нагорного Карабаха» в комиссии по правам человека им. Тома Лантоса Конгресса США.
«Президент Азербайджана Ильхам Алиев продолжает применять силу, угрозы и терроризм с целью депортации или уничтожения граждан Арцаха и установления контроля над территориями Армении без последствий. Около семи месяцев народ Арцаха живет в условиях незаконной блокады Лачинского коридора со стороны Азербайджана, что является нарушением международного права и Трехстороннего заявления о прекращении огня, подписанного в 2020 году», - заявил конгрессмен Шифф.
Он отметил, что Арцах используется в качестве козыря в переговорном процессе без какого-либо представительства, что противоречит ценностям, исповедуемым США, и международному праву. Конгрессмен коснулся первой статьи Международного пакта ООН о гражданских и политических правах, в которой, в частности, говорится: «Все нации имеют право на самоопределение». Шифф напомнил, что Республика Арцах в одностороннем порядке провозгласила свою независимость на референдуме 10 декабря 1991 года, и этот шаг соответствовал международному праву, а также положениям договора о дружественных отношениях и сотрудничестве между государствами, ратифицированного ООН в 1970 году.
Демократически избранное правительство Арцаха продолжает высказывать свое желание участвовать в мирном переговорном процессе с Азербайджаном в международно признанном формате в качестве равноправной стороны, что, по мнению конгрессмена Шиффа, должно быть в условиях наличия международных гарантий безопасности, права на самоопределение и выполнения обязательств договаривающихся сторон.
«Безопасность и права 120 000 армян, проживающих в Арцахе, не может гарантировать авторитарное правительство Ильхама Алиева, которое годами организовывало множество зверств против армян Арцаха, в том числе этническую чистку тысяч армян в Шуши и Гадруте во время войны 2020 года. Азербайджанцы пытали и убивали армянских военнопленных, уничтожают армянские религиозные и культурные ценности в Арцахе», - сказал Шифф.
По словам конгрессмена, Соединенные Штаты должны и впредь поддерживать народ Арцаха и стоять рядом с ним, чтобы добиться признания, которого и арцахские армяне заслуживают среди других народов. США должны принять незамедлительные меры по защите прав человека в Арцахе, осудив нарушения режима прекращения огня Азербайджаном.
«США должны призвать Азербайджан немедленно и безоговорочно освободить всех армянских военнопленных, возложить на Азербайджан ответственность за продолжающуюся блокаду Лачинского коридора посредством санкций и приостановки помощи, должны обеспечить защиту народа Арцаха и право на самоопределение, защиту народа, который не откажется от своего права на независимость и своей цели жить достойной, мирной жизнью», - заключил конгрессмен Шифф.