Տեղումներն Արցախում մեղմում են էներգետիկ ճգնաժամը, սակայն տոտալ շրջափակման պատճառով իրավիճակը կարող է ավելի ծանր լինել. ՏԿԵՆ խոսնակ 06/22/2023   13:43  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ընթացիկ տարվա հունիս ամսում անձրևաջրերի աննախադեպ ծավալներն  Արցախում  որոշակիորեն մեղմում են էներգետիկ ճգնաժամը, բայց  չեն կարող վերականգնել ներկայում էլեկտրաէներգիայի հիմնական ռեսուրս  հանդիսացող Սարսանգի ջրամբարի նախկին պաշարները:
Այս մասին «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում  նշեց  Արցախի Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության մամուլի պատասխանատու Տաթևիկ Խաչատրյանը:
«Ջրամբարի  ծավալի  վերականգնումը հնարավոր կլինի միայն այն դեպքում, եթե Ադրբեջանը դադարի խոչընդոտել Հայաստանի Հանրապետությունից Արցախին մատակարարվող էլեկտրաէներգիայի վերականգնումը: Այդ պարագայում ստիպված չենք լինի մեծ ծավալով օգտագործել ջրամբարի ռեսուրսները, և մոտ  մեկ  տարվա ընթացքում կվերականգնվի  նախկին ծավալը»,-ասաց Խաչատրյանը՝ հավելելով, որ Արցախի կառավարությունը տարբեր միջոցառումներով, էլեկտրաէներգիայի սպառման ծավալների կրճատման միջոցով,  ջրամբարում որոշակի ջրային պաշարներ է փորձում կուտակել՝  առաջիկա ամիսներին և հատկապես  ձմռանն   ավելի արդյունավետ դիմակայելու  խորացող էներգետիկ ճգնաժամին:
Մեր զրուցակցի խոսքով՝  ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի միջոցով սահմանափակ հումանիտար բեռների տեղափոխման հնարավորության պարագայում Կառավարությունը նախատեսում էր իրագործել  այլընտրանքային  էներգիայի օգտագործման ծրագիր, սակայն օրեր առաջ ադրբեջանական հերթական սադրանքի հետևանքով Արցախը հայտնվել է   լիակատար շրջափակման մեջ,  ինչն  անհնար  է դարձրել անհրաժեշտ սարքավորումների  ներկրումը: Իրավիճակի շարունակականության պարագայում էներգետիկ ճգնաժամը սպասվածից ավելի ծանր կարող է լինել:
13:09 22/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀումանիտար իրավիճակն Արցախում ժամ առ ժամ սրվում է. նախարար
11:42 22/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախում ավելի քան 70 մանկապարտեզներ, առողջապահական հաստատություններ կապահովվեն արևային ջրատաքացուցիչներով
11:37 22/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԲռնազավթված տարածքներում հայտնաբերված մասունքների շահարկմամբ՝ Ադրբեջանն հերթական կեղծ թեզն է շրջանառության մեջ դրել (տեսանյութ)
08:22 22/06/2023  |  ՄամուլՈրքան կբավարարեն պահուստային ապրանքները․ «Հրապարակ»
20:40 21/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱՄՆ Կոնգրեսի 54 ներկայացուցիչ պահանջում են Ջո Բայդենից դադարեցնել ռազմական օգնությունը Ադրբեջանին և աջակցել Արցախին

Осадки смягчают энергетический кризис в Арцахе, но ситуация может ухудшиться из-за блокады - пресс-секретарь МТУИ 06/22/2023   14:17  |  Лента новостей
Беспрецедентный объем дождевой воды в Арцахе в июне этого года в определенной степени смягчил энергетический кризис, но не может помочь восстановить прежние запасы Сарсангского водохранилища, которое в настоящее время является основным источником электроэнергии. Об этом в беседе с корреспондентом «Арменпресс» сообщила пресс-секретарь Министерства территориального управления и инфраструктур Арцаха Татевик Хачатрян.
«Восстановление объема водохранилища будет возможно только в том случае, если Азербайджан перестанет препятствовать восстановлению подачи электроэнергии в Арцах из Республики Армения. В таком случае, нам не придется использовать ресурсы водохранилища в большом объеме, и в течение примерно года прежний объем будет восстановлен», - сказала Хачатрян, добавив, что правительство Арцаха пытается аккумулировать определенные водные ресурсы в водохранилище с помощью различных мер, путем сокращения объема потребления электроэнергии, и в ближайшие месяцы и особенно зимой, чтобы более эффективно противостоять углубляющемуся энергетическому кризису.
По словам нашей собеседницы, при возможности доставки ограниченного гуманитарного груза российскими миротворческими силами правительство планирует реализовать программу альтернативного использования энергии, но несколько дней назад в результате очередной провокации Азербайджана Арцах оказался в условиях тотальной блокады, что сделало невозможным ввоз необходимого оборудования. Если эта ситуация сохранится, энергетический кризис может стать серьезнее, чем ожидался.