ՀՀ ԱԳՆ-ն արձագանքել է Զախարովային.«Պարզ չէ, թե ինչու էին Ադրբեջանի այդ գործողությանը մասնակցում ՌԴ խաղաղապահները» 06/22/2023   18:33  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակի մեկնաբանությունն ի պատասխան լրատվամիջոցների հարցման.
«Հարց. Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք Հակարի կամրջի մոտ հունիսի 15-ին տեղի ունեցած միջադեպի վերաբերյալ ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցչի կողմից հունիսի 21-ին տրված ձևակերպումները։
Պատասխան. Ի պատասխան ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցչի մեկնաբանության, հարկ եմ համարում նշել հետևյալը.
Հունիսի 15-ի միջադեպը տեղի է ունեցել ոչ թե Լաչինի միջանցքում, ինչպես նշում է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը, այլ ՀՀ ինքնիշխան տարածքում՝ Հակարի կամրջի հայկական կողմում։
Ռուսական կողմի մեկնաբանության մեջ կա բացահայտ հակասություն: Եթե Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանի սահմանազատման բացակայության պատճառով հնարավոր չէ հստակ ասել, թե որտեղով է անցնում սահմանագիծը, և դա է շարունակական խնդիրների պատճառը, ինչպես պնդում է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը, ապա հարց է առաջանում, թե ի՞նչ հիմքով և սկզբունքով էր հունիսի 15-ին Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանի կոնկրետ այդ հատվածում՝ կամրջի այս կողմում տեղադրվում ադրբեջանական դրոշ։ Ի դեպ, արձանագրենք, որ այս նույն թեզը պարբերաբար բառացիորեն կրկնում է ադրբեջանական կողմը` Հայաստանի Հանրապետության սահմանների նկատմամբ ագրեսիվ գործողություններ իրականացնելիս և ՀՀ ինքնիշխան տարածք ներխուժելիս:
Պարզ չէ, թե ինչու էին Ադրբեջանի այդ գործողությանը մասնակցում ՌԴ խաղաղապահները, երբ գործողության թե՛ նպատակը, թե՛ անգամ վայրն ակնհայտորեն դուրս էին խաղաղապահների գործառույթների շրջանակից և պատասխանատվության գոտուց։ Հիշեցնում ենք, որ այդ հատվածում ռուս խաղաղապահների միակ վերաբերելի գործառույթը Լաչինի 5կմ լայնությամբ միջանցքը վերահսկողության տակ պահելն էր։
Ի դեպ, հունիսի 15-ի միջադեպից հետո ադրբեջանական կողմն ամբողջապես արգելափակել է Լաչինի միջանցքը, ինչի արդյունքում Լեռնային Ղարաբաղ չեն տեղափոխվում նույնիսկ մարդասիրական նպատակով անհրաժեշտ պարագաներ, ներառյալ՝ սնունդ և դեղորայք, այդ թվում՝ անգամ ԿԽՄԿ կողմից, ԼՂ-ից ՀՀ բժշկական հաստատություններ չեն տեղափոխվում համապատասխան բուժօգնության կարիք ունեցող ծանր հիվանդները, շարունակում է խափանված մնալ գազի և էլեկտրաէներգիայի մատակարարումը:
Եզրափակելով` ցանկանում ենք կոչ անել 2020թ. նոյեմբերի 9-ի և Հայաստանի, Ռուսաստանի ու Ադրբեջանի ղեկավարների կողմից ընդունված մյուս եռակողմ հայտարարությունները ստորագրած կողմերին արդարացումներ փնտրելու փոխարեն անշեղորեն իրականացնել ստանձնած հանձնառությունները:
18:11 21/06/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրաբական Միացյալ Էմիրությունների նորանշանակ դեսպանն իր հավատարմագրերի պատճենն է հանձնել ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալին

Явное противоречие и повторение тезисов Баку: в МИД Армении отреагировали на слова Захаровой по инциденту у моста Хакари 06/23/2023   09:24  |  Лента новостей
Пресс-секретарь министерства иностранных дел Армении Ани Бадалян отреагировало на формулировки, использованные в комментарии официального представителя МИД РФ в связи с инцидентом, произошедшим 15 июня у моста Хакари.
В ответ на комментарий Захаровой в МИД Армении считают необходимым отметить, следующее:
1. Инцидент 15-го июня произошел не в Лачинском коридоре, как отмечает официальный представитель МИД России, а на суверенной территории Республики Армения, на армянской стороне моста Хакари.
2. В комментарии российской стороны есть очевидное противоречие. Если по причине того, что граница между Арменией и Азербайджаном не демаркирована, невозможно точно сказать, где проходит линия границы, и в этом заключается причина продолжающихся проблем, как утверждает официальный представитель МИД России, то возникает вопрос: на каком основании и по какому принципу 15 июня именно на этом участке границы между Арменией и Азербайджаном, с этой стороны моста, был установлен азербайджанский флаг? К слову, следует зафиксировать, что этот же тезис периодически дословно повторяет азербайджанская сторона, осуществляя агрессивные действия в отношении границ Республики Армения и вторгаясь на суверенную территорию Республики Армения.
3. Неясно, почему российские миротворцы принимали участие в этих действиях Азербайджана с учетом того, что и цель, и место, очевидно, находятся вне компетенции и зоны ответственности миротворцев. Напоминаем, что единственной определенной функцией российских миротворцев был контроль Лачинского коридора, имеющей 5 км ширины.
4. К слову,  после инцидента 15-го июня азербайджанская сторона полностью заблокировала Лачинский коридор, в результате чего в Нагорный Карабах не поставляются необходимые товары даже с гуманитарной целью, включая продукты питания и медикаменты, в том числе даже со стороны МККК, из Нагорного Карабаха в медицинские учреждения Армении не транспортируются тяжелобольные, нуждающиеся в соответствующей медицинской помощи, продолжаются сбои в подаче газа и электроэнергии.
"В заключение, мы хотели бы призвать стороны, подписавшие заявление от 9 ноября 2020 г. и другие трехсторонние заявления глав Армении, России и Азербайджана вместо того, чтобы искать оправдания, неуклонно выполнять взятые на себя обязательства", - говорится в комментарии.