Արսեն Թորոսյանը եւ Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր Բերտ-Յան Ռուիսենն այցելել են Սյունիքի մարզ 06/22/2023 17:08 | ԼՐԱՀՈՍ
Եվրոպական խորհրդարանի նիդերլանդացի պատգամավոր Բերտ-Յան Ռուիսենն ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Արսեն Թորոսյանի ուղեկցությամբ հունիսի 22-ին այցելել է ՀՀ Սյունիքի մարզ: Պատգամավորներին դեպի Հայաստանի հարավ ուղեկցել է Նիդերլանդներում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Տիգրան Բալայանը: Այս մասին հայտնում են ԱԺ-ից։
Գորիսում հյուրերին ընդունել է Սյունիքի մարզպետի տեղակալ Հայկ Հարությունյանը եւ ներկայացրել անվտանգային իրավիճակը մարզում: Բերտ-Յան Ռուիսենը նշել է, որ հայ ժողովուրդը վայելում է Եվրոպական խորհրդարանի աջակցությունը եւ ինքը Հայաստանում է` ցույց տալու իրենց աջակցությունը Հայաստանին եւ, մասնավորապես, սյունեցիներին` գիտակցելով, թե որքան բարդ իրավիճակում են գտնվում վերջիններս:
Կողմերը կարեւորել են Եվրոպական միության դիտորդական առաքելության տեղակայումը Սյունիքի մարզում:
Հաջորդիվ հայ եւ նիդերլանդացի պատգամավորները հանդիպել են արցախցի երիտասարդ բժիշկների հետ, որոնք Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակումից հետո չեն կարողանում վերադառնալ Արցախ եւ կատարել իրենց առաքելությունը` բժշկական ծառայություններ մատուցել Արցախի ժողովրդին: Նրանք ներկայացրել են շրջափակման հետեւանքով ստեղծված հումանիտար խնդիրները:
Եվրախորհրդարանի պատգամավորը նշել է, որ առկա իրավիճակից ելքը Ադրբեջանի վրա հասցեական ճնշումն ու կոնկրետ պատժամիջոցների կիրառումն է: Արձանագրվել է, որ խնդիրների հրատապ լուծման անհրաժեշտություն կա` կանխելու վերահաս հումանիտար աղետը:
Օրենսդիրները եղել են նաեւ Լաչինի միջանցքի սկզբնամասում, քննարկել պաշտպանական տարբեր մեխանիզմների ներդրման հարցը` տեւական խաղաղության հասնելու նպատակով:

Арсен Торосян и депутат Европарламента посетили Сюник и побывали на въезде в Лачинский коридор 06/22/2023   17:35  |  Лента новостей
Депутат Европарламента Берт-Ян Руиссен в сопровождении члена Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции Арсена Торосяна 22 июня посетил Сюникскую область Армении. Депутатов на юг Армении сопровождал Чрезвычайный и Полномочный посол РА в Нидерландах Тигран Балаян. Подробности приводит пресс-служба парламента Армении.
В Горисе гостей принял заместитель губернатора Сюника Айк Арутюнян, который представил ситуацию с безопасностью в регионе. Берт-Ян Руиссен отметил, что Европарламента содействует армянскому народу, и он находится в РА именно с целью выражения поддержки Армении и, в частности, сюникцам, осознавая их сложное положение.
Стороны особо отметили важность размещения миссии наблюдателей Евросоюза в Сюникской области.
Армянские и нидерландские депутаты встретились с молодыми врачами из Арцаха, которые после незаконного блокирования Лачинского коридора не могут вернуться в Арцах и выполнять свою миссию по оказанию медицинских услуг населению края. Они представили вызванные блокадой гуманитарные проблемы,
Депутат Европарламента отметил, что выход из сложившейся ситуации – адресное   давление на Азербайджан и применение конкретных санкций. Подчеркнута   необходимость экстренного решения проблемы для предотвращения надвигающейся гуманитарной катастрофы.
Законодатели также побывали на въезде в Лачинский коридор – для   обсуждения возможностей внедрения различных защитных механизмов с целью достижения долгосрочного мира.